Recommended Posts

Παιδιά έχω την sapphire 6990 και παίζει ένα θέμα: Όταν γυρίζω το διακόπτη από το 1 στο 2 δεν αλλάζει η συχνότητα πυρήνα από τα 830 στα 880, τουλάχιστον έτσι δείχνουν οι catalyst και το gpu-z... Είναι πρόβλημα ή πρέπει να ρυθμίσω κάτι??

Link to comment
Share on other sites

To achieve this you simply just flick the switch over to position 1 when your machine is off. It's a little harder to do than the HD 6970 and HD 6950 as the shroud comes up and over the switch, making it near impossible to do with your finger. We just used a pen, though, and we were up and running at 880MHz / 5000MHz QDR in no time.

Link to comment
Share on other sites

τα παιρνει κανονικα τα ρευματα και του γραφει στο gpuz : default mhz - 880mhz αλλα του τρεχει στα 830τοσα ποσα ειναι.

αρα ισως εχει καποιο θεμα, αρχικα σκεφτηκα οτι θα θελει ξεκλειδωμα το tab του overdrive στον καταλιστ αλλα το εχει κανει και παλι δεν παιζει οποτε δεν ξερω :(

Link to comment
Share on other sites

Όχι on the fly!!!! Κλείνω το μηχάνημα, φέρνω το διακόπτη στη θέση 1 και το ανοίγω... Μπαίνω Gpu-z και μου λέει. Default clocks- 880-1250

Gpu clocks - 830-1250

Με το msi-afterburner το ρεύμα δείχνει να ανεβαίνει από 1.12 σε 1.175. Άρα ρεύμα παίρνει με την αλλαγή του διακόπτη στη θέση 1... Οι συχνότητες δεν πάνε από 830 σε 880...

Για αυτό λέω μήπως πρέπει να setaρω χειροκίνητα...

Link to comment
Share on other sites

Από ΑΒ αλλαγές πάιρνει κανονικά, τις κάνω πατάω apply και όλα οκ. Από θερμοκρασίες σε iddle είμαι περίπου 41-46 και σε full load φτάνω μέχρι 70+ με το fan στο 80%. Καλά είναι πιστεύω. Τώρα τι να πω δεν ξέρω. Στο μόνο που καταλήγω είναι πως αφού με το turn switch στη θέση 1 τα ρεύματα ανεβαίνουν κανονικά πρέπει να σετάρω χειροκίνητα τις συχνότητες.

Όχι ότι με χαλάει ή μου κάνει κόπο άλλα είναι @λακια να δίνεις τόσα χρήματα για μια κάρτα και να μη λειτουργεί κάτι σωστά. Εκτός και είναι θέμα drivers, τους 11.4 pre έχω.

Link to comment
Share on other sites

βγαλτους και περνα officiαλ να δουμε.

χειροκινητα με το ρευμα που δινει (1.175) πρεπει να παιζεις κοντα 900 αν οχι περισσοτερο ;)

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά ναι έχω παίξει και 900 και πάει τάπα η κάρτα.

Αλλά κανονικά με το 1.175 παίζει 880 από προεπιλογή της AMD. Εμένα τα ρολόι μένει στο 830. Τεσπα θα το κάνω χειροκίνητα.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις spare δίσκο, ρίξε ένα πειραματικό fresh win install με official drivers για να αποκλείσουμε το ενδεχόμενο κάτι να έχει στραβώσει χοντρά στο OS σου. Αν επιμένει και στο νέο OS, τότε κάτι δεν πάει καλά...

Σε αυτή την περίπτωση Flashαρε το νεότερο bios ή RMA the biaaach :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now