Recommended Posts

Καλημέρα,

αποφάσισα επιτέλους να βάλω τον perc σε Intel Board, έκανα το pin mode, και είπα να συνδέσω απλά έναν δίσκο. Πέρασα από το menu του, έκανα τις ρυθμίσεις που έπρεπε και μπήκα windows.

Ο δίσκος που έχει συνδεθεί είναι ένας Seagate 1.5 TB, ωστόσο τα windows μου τον παρουσιάζουν ως δίσκο 3 TB. Ξέρουμε γιατί γίνεται αυτό;

Το menu του Perc τον δείχνει κανονικά στα GB του.

Link to comment
Share on other sites

Αντρέα, μόνο έναν δίσκο έχεις βάλει επάνω ?

Έχεις δημιουργήσει από το μενού του perc ένα VD ( Virtual Disk ) ?

υ.γ. έχω την εντύπωση ότι ο Perc δεν υποστηρίζει single drive arrays.

Link to comment
Share on other sites

Ένα Virtual Drive έχω φτιάξει. Στο μενού του perc όλα καλά και η χωρητικότητα του δίσκου. Στα windows απλά μου τον δείχνει με διπλάσια χωρητικότητα.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά πειραματίστηκα αρκετά με τις ρυθμίσεις, και κατέληξα, αλλά δεν τις θυμάμαι απέξω και δεν έχω εδώ Perc στημένο.

Αν δε σου είναι δύσκολο, βάλε εδώ τις επιλογές να τις θυμηθώ, και να σου πω τις ρυθμίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμαμαι καλα (γιατι ειμαι διακοπες και δεν εχω perc 5/i κοντα) οι ρυθμισεις ειναι:

Adaptive read ahead/Write back cache enabled.

Τα παραπανω με την προϋποθεση οτι εχεις Battery pack.

Edited by jax7480
Link to comment
Share on other sites

Ορίστε το ss από το config:

1354e26d3e2a8f5c.jpg

Έχω battery pack, ωστόσο δεν ξέρω τι πρέπει να βάλω στο stripe size και αν πρέπει να κλικάρω τις 2 τελευταίες επιλογές: Initialize & Configure HotSpare!

Link to comment
Share on other sites

Stripe νομιζω καταλληλο για 8 δισκους ειναι πιο πολυ το 256 (απο τη στιγμη που με 4ρεις, καλυτερο ειναι το 128).

Το Read Policy στο Adaptive Read Ahead οπως ειπα παραπανω.

Το Write Policy θα το αφησεις ως εχει.

Βαζεις τικ στο Enable WB with no battery.

Βαζεις τικ στο Initialize και μετα ΟΚ.

Και υπομονη για να κανει το Initialization του VD. Θα παρει πανω απο 10-12 ωρες σιγουρα.

Link to comment
Share on other sites

jax, ερώτηση: Γιατί επιλέγεις το "Enable WB with no battery"; Δεν είναι λίγο επίφοβο;

Επίσης, εμένα για το initialize μου έκανε μερικά λεπτά... Μήπως έκανα κάποιο quick; Το 5άρι το έστησα μέσα από Win με το management console.

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις UPS στο μηχανημα οχι το Enable WB with no Battery δεν ειναι επιφοβο.

Εκανες quick initialization γι'αυτο στο εκανε γρηγορα.

@bill. Ειπα 10-12 ωρες γιατι ειναι 500αρηδες, οχι 1.5ΤΒ.

Link to comment
Share on other sites

10-12 ώρες; Γιατί τόσο;

Δεδομένου ότι υπάρχει battery pack χρειάζεται η επιλογή enable wb with no battery?

Σας ευχαριστώ και τους 2!

Edit: Τώρα τα είδα, ευχαριστώ! Το μηχάνημα είναι σε UPS 3 ΚVA και με γεννήτρια, οπότε δεν έχουμε πρόβλημα!

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις UPS στο μηχανημα οχι το Enable WB with no Battery δεν ειναι επιφοβο.

Εκανες quick initialization γι'αυτο στο εκανε γρηγορα.

@bill. Ειπα 10-12 ωρες γιατι ειναι 500αρηδες, οχι 1.5ΤΒ.

Sorry δεν το πρόσεξα, έχεις δίκιο ;)

10-12 ώρες; Γιατί τόσο;

Δεδομένου ότι υπάρχει battery pack χρειάζεται η επιλογή enable wb with no battery?

Σας ευχαριστώ και τους 2!

Edit: Τώρα τα είδα, ευχαριστώ! Το μηχάνημα είναι σε UPS 3 ΚVA και με γεννήτρια, οπότε δεν έχουμε πρόβλημα!

Γιατί καμμιά φορά λαμακίζεται ο controller και μπορεί να το κάνει disable ενώ έχεις μια χαρά πάνω και φορτισμένη την battery.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί καμμιά φορά λαμακίζεται ο controller και μπορεί να το κάνει disable ενώ έχεις μια χαρά πάνω και φορτισμένη την battery.

Οκ, θα το ενεργοποιήσω κι εγώ τότεΣ!

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήγα να περάσω τις ρυθμίσεις, μιας και δεν απασχολείται το συγκεκριμένο μηχάνημα παραγωγικά το Σ/Κ. Τελικώς πάνω από το 128 kb δεν έχει, επομένως έβαλα το υψηλότερο, σε λίγο θα ξεκινήσει και το initialization.

Ποιό είναι το software που χρησιμοποιείται για να πειράζετε τη συστοιχεία από τα windows. Έχω κατεβάσει ένα από τη Dell, αλλά δεν έχω ασχοληθεί ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Το παραπάνω το βρήκα ψάχνοντας άλλα προγράμματα και ευτυχώς τώρα μπορώ να λαμβάνω κανονικά τα mail με τα reports. Με ανησυχεί η θερμοκρασία του Perc που έβαλα στη δουλειά. Ακουμπάει στο κάτω μέρος του κουτιού και πρακτικά όλο το μέταλλο λειτουργεί ως μια τεράστια ψύκτρα, αλλά είναι αρκετά ζεστό. Η θερμοκρασία δωματίου είναι ελεγχόμενη 18-20 βαθμούς Κελσίου με ανοιχτό A/C. Υπάρχει και ένας ανεμιστήρας να τον φυσάει άλλα μάλλον θέλει και δεύτερο.

Από την άλλη, σκέφτομαι να προχωρήσω στο δικό μου εγχείρημα στο σπίτι, ωστόσο τελικά ο ένας perc δεν θα φτάσει. Μπορώ άνετα να βάλω και δεύτερο; Και αν ναι, μπορεί να είναι 5/i ή πρέπει να είναι άλλος για να έχει δεύτερο Bios menu;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now