KryosRevenge

Evga,Asus ή MSi..?

Recommended Posts

Γεια σας παιδιά..! Θέλω να φτιάξω ένα σύστημα,αλλά θα περιμένω για τους Bulldozer , και αν δεν θα είναι καλοί,θα περιμένω για τους Ivy Bridge.

Το θέμα είναι γενικευμένο.Τι κατασκευάστρια μητρικών να επιλέξω,Evga,Asus ή Msi..?

Gigabyte και λοιπές εταιρίες δεν γουστάρω καθόλου λόγω του design αλλά και του ότι οι μητρικές τους μπορούν να καούν λόγω των μικροπροβλημάτων της ΔΕΗ.Για αυτό θέλω ένα σταθερό σύστημα, που να μην μετανίωνω που το πήρα.Για αυτό ρωτάω,ποια εταιρία να επιλέξω,ποιές οι διάφορες δυνατότητες που προσφέρει η καθεμιά τους και απο O/C ποιά εταιρία (κατά την γνώμη σας) είναι καλύτερη γιατί αργότερα θέλω να ρίξω και κάνα O/C στον επεξεργαστή που θα επιλέξω.

Και πότε ακριβώς οι μητρικές θα υποστηρίζουν Pci Express 3 ..?

Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων. :T:

Link to comment
Share on other sites

ειναι πολυ γενικο το ερωτημα σου imo.

πρεπει πρωτα να δουμε τι εχουν να προσφερουν οι παραπανω εταιριες στις αντιστοιχες πλατφορμες και μετα να κρινουμε ;)

καιγοντε μονο η Gbt απο μικριοπροβληματα της ΔΕΗ?

στο o/c συνηθως ηταν πιο φιλικες οι ασους αλλα πλεον με τα UEFI που θα εχουν και οι μητρικες των bulldozer ολα εχουν γινει πιο απλα.

τελος για το pci 3 νομιζω τελη του 2011 αρχες του 12 θα τις δουμε.

πάρε asus λοιπον. :P

Link to comment
Share on other sites

ειναι πολυ γενικο το ερωτημα σου imo.

πρεπει πρωτα να δουμε τι εχουν να προσφερουν οι παραπανω εταιριες στις αντιστοιχες πλατφορμες και μετα να κρινουμε ;)

καιγοντε μονο η Gbt απο μικριοπροβληματα της ΔΕΗ?

Ας πάρουμε για παράδειγμα το νέο P67 ή ακόμα καλύτερα το X58,τι διαφορετικό προσφέρει η καθε εταιρία..?

Απο τι έχω διαβάσει οι μητρικές της Gigabyte καίγονται ποιο εύκολα απο τις άλλες.Μπορεί να είναι και μύθος αλλά πολύ χρήστες σε διάφορα φόρα είχαν αυτό το πρόβλημα,σε σχέση με χρήστες που είχαν μητρικές άλλης κατασκευάστριας. :confused:

Link to comment
Share on other sites

Τα είπε όλα ο Nord... Γενικά και αόριστα ποια να επιλέξεις? Σε ποια πλατφόρμα και σε τι κατηγορία αναφέρεσαι?? Οι επιλογές κυμαίνονται από entry level έως hi-end υλοποιήσεις.

Τους Ivy -επειδή καθυστερούν ακόμα αρκετά- μπορείς να τους επιλέξεις αργότερα ως αναβάθμιση σε μια μια τωρινή Sandy πλατφόρμα.

Για τους Bulldozer EVGA μια φορά δε θα δεις και μέχρι στιγμής έχουμε ακούσει για υλοποιήσεις της MSI και της ASUS. To πιο ενδιαφέρον από πλευράς ASUS το εστιάζουμε στην Sabertooth και φυσικά στην Crosshair. Από Gigabyte θα δούμε μια σειρά από UDs και από MSI ως κορυφαία της πρόταση τη Conqueror.

Link to comment
Share on other sites

Ας πάρουμε για παράδειγμα το νέο P67 ή ακόμα καλύτερα το X58,τι διαφορετικό προσφέρει η καθε εταιρία..?

Απο τι έχω διαβάσει οι μητρικές της Gigabyte καίγονται ποιο εύκολα απο τις άλλες.Μπορεί να είναι και μύθος αλλά πολύ χρήστες σε διάφορα φόρα είχαν αυτό το πρόβλημα,σε σχέση με χρήστες που είχαν μητρικές άλλης κατασκευάστριας. :confused:

Κάθε άλλο παρά ισχύει αυτό που λες. Οι Gigabyte είναι με διαφορά οι πιο αξιόπιστες μητρικές. Το P67 και το X58 είναι both της intel αλλά με το τι διαφορετικό προσφέρει η κάθε εταιρία και ειδικότερα η κάθε πλατφόρμα είναι άλλη ιστορία.

Αν σκέφτεσαι καινούργια πλατφόρμα οι επιλογές σου είναι οι εξής. Αυτή τη στιγμή ό,τι πιο καλό/συμφέρον είναι μια Sandybridge πλατφόρμα... Αν θες περιμένεις κανένα 2 μηνο για την ευρεία κυκλοφορία/δοκιμή των FX της AMD και βλέπεις πως αποδίδουν έναντι των Sandy και επιλέγεις έχοντας πιο σφαιρική άποψη. Άποψη μου είναι ότι πάνω κάτω στα ίδια επίπεδα θα κυμανθεί η επίδοση τους οπότε πάρε από τώρα έναν 2500Κ/2600Κ -ανάλογα το wallet- και αν θες το κάτι παραπάνω -πολύ αμφιβάλω βέβαια- αργότερα τον αναβαθμίζεις με έναν Ivy Bridge.

Link to comment
Share on other sites

Όντως αυτό με τις Gigabyte δεν ισχύει, πόσο μάλλον στην σήμερον εποχή που οι μητρικές και όλα τα components έχουν άπειρα protections. Από 'κει και πέρα, περίμενε να έρθουν οι Bulldozer να δεις τις επιδόσεις τους και αν δεν σου κάνουν, πας σε Sandy Bridge. Όταν με το καλό αποφασίσεις προς πια πλατφόρμα προσανατολίζεσαι, τότε θα επιλέξεις και την κατάλληλη μητρική από την κατάλληλη εταιρεία.

Link to comment
Share on other sites

Οκ τότε,ευχαριστώ και θα το σκεφτώ να πάρω Sandy ή να περιμένω τους Ivy,και να σας πω την αλήθεια δεν έχω ακόμα την οικονομική άνεση να πάρω επεξεργαστή τώρα,αλλά μέχρι να κυκλοφορήσουν οι Bulldozer ή ακόμα και οι Ivy Bridge,θα μάζεψω αρκετά χρήματα και μπορεί να ρίξω όλο το σύστημα σε νερό.

Με λίγο ψάξιμο στο νετ και με την βοήθεια σας κατέληξα σε Asus Sabertooth.Νομίζω είναι καλή μητρική για να αρχίσει κάποιος το O/C,τι λέτε..? :T:

Ααα και άλλη μια ερώτηση, η διαφορά των reference καρτών και των καρτών με ψύξη τύπου Direct CU II ,είναι μόνο το σύστημα ψύξης ή και το ότι οι κάρτες με ψύξη τύπου Direct CU II(πως να τις ονομάσω αυτές τις κάρτες,δεν ξέρω) έχουν περισσότερες ξεκλειδωμένες δυνατότητες απο τις reference κάρτες..?

Ευχαριστώ...!

Link to comment
Share on other sites

Όπως σου ανέφερα και στο thread των EVGA καρτών γραφικών, οι MSI Lightning, ASUS Matrix, ASUS Direct CU II και Gigabyte SOC, εκτός από aftermarket ψύκτρες, έχουν και χίλια δυο μπιχλιμπίδια ακόμα. Του τέστειν, πηνία φερρίτη, solid πυκνωτές, αναβαθμισμένο ηλεκτρικό κύκλωμα, 2oz copper PCB, δυνατότητα triple over-voltage και πολλά ακόμα :)

Link to comment
Share on other sites

Όπως σου ανέφερα και στο thread των EVGA καρτών γραφικών, οι MSI Lightning, ASUS Matrix, ASUS Direct CU II και Gigabyte SOC, εκτός από aftermarket ψύκτρες, έχουν και χίλια δυο μπιχλιμπίδια ακόμα. Του τέστειν, πηνία φερρίτη, solid πυκνωτές, αναβαθμισμένο ηλεκτρικό κύκλωμα, 2oz copper PCB, δυνατότητα triple over-voltage και πολλά ακόμα :)

Ξέρεις γιατι το ρώτησα αυτό,γιατί σκεφτόμουν τι κάρτες να επιλέξω ώστε να τις βάλω σε νερό,reference ή όχι.Τότε να πάρω Direct CU II,να της βγάλω την ψύκτρα και να της βάλω μια full VGA Block,ή είναι γελοίο να το κάνω αυτό και να πάρω μια reference..?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now