fotxz

Overclocking asrock p67 extreme4-2500k

Recommended Posts

Υλοποιωντας την (καθε 4-5 χρονα) αναβαθμιση του υπολογιστη,πηρα την

asrock p67 extreme 4 τον 2500k μια CoolerMaster Hyper 212 Plus και

την kingston KHX1600C9D3K2/4GX.

Επειδη διαβαζω οτι παει και πανω απο 5.0, ειπα να το προσπαθησω να το παω

(24/7) 4.4 - 4.6.Διαβαζω ομως διάφορα, και δεν βρηκα καποια ολοκληρωμενη συμβουλη να ακολουθησω.Ετσι εδωσα 'λιγο' ρευμα (vcore), ειπα Αγιος ο Θεος, και τα υπολοιπα... ........ τα αφησα στο auto.Ετσι λοιπον εχω τα εξης:

max ratio ------------------44

turbo boost ---------------255 - 255 - 1

aditional turbo volt ------- auto

core current lim --- -------300

host clock override(bclk) - 100 Mhz

spread spectrum ----------disabled (Αν ειναι enabled το bclk παιζει απο 99,8 - 100)

---------------------------------------------

power saving mode -- disabled

cpu core voltage -- +1.184v --- fixed mode

fixed voltage 1.230v

cpu load-line calibration -- level 5 ---auto

dram voltage --------------1.650v-- auto

pch voltage --------------- 1.059v--auto

cpu pll voltage-------------1.832v --auto

vtt voltage -----------------1.051v--auto

vccsa voltage--------------0,925v-- auto

Εγω αλλαξα μονο τα υπογραμμισμενα.

Ελεγχος σταθεροτητας γινεται με το crysis 2 (γυρω στο τριωρο).Τα υπολοιπα σταθεροποιητικα τα βαριεμαι.(δεν εχω και χρονο).

Αν βαλω max ratio 45 μετα απο 10 min στο crysis 2 μου βγαζει μπλε οθονη.

Το HWiNFO32 -http://www.hwinfo.com/- μου δειχνει

all core 4399 - vcore 1.2510v

To cpu fan το εχω στο level 2

------------------------------------------------------------------------

core0 32 c- 57 c

core1 36 c - 62 c

core2 37 c- 61 c

core3 34 c - 60 c

vcore 1.232v - 1.240v

-----------------------------------------------------------------------

Συγνωμη για το σεντονι αλλα μηπως κανεις θεωρει οτι πρεπει να αλλαξω

κατι?

Πως βρε παιδια επιδρουν μεταξυ τους ολα αυτα τα ρευματα?

ευχαριστω πολυ....

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς καλώς σε βρήκαμε :drinks:

Δεύτερον, καλό θα ήταν να δώσεις όλα τα ρεύματα χειροκίνητα γιατί στο Auto ποτέ δεν ξέρεις τι συμβαίνει. Τρίτον το Vcore σου είναι χαμηλό και αφού οι θερμοκρασίες παίζουν γύρω στους 60*C, έχεις περιθώρια για παραπάνω. Οπότε βάλε τα εξής ρεύματα χειροκίνητα:

fixed voltage 1.3V

cpu load-line calibration -- level 4

dram voltage --------------1.67V

pch voltage --------------- 1.08V

cpu pll voltage-------------1.832V

vtt voltage -----------------1.05V

vccsa voltage--------------0.925V

Δώσε τα χειροκίνητα όλα τα παραπάνω. Επίσης τι διαιρέτη/MHz/timings έχεις στις μνήμες; Για να είσαι ok βάλε τις με τον κατάλληλο ώστε να παίζουν στα 1600MHz και timings δώσε τους 9-9-9-27 και tRFC 88.

Άσε τα Auto, θέλει ψάξιμο το θέμα :D

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για το καλοσωρισμα και τον προβληματισμο σου. :D...

Ωραια λοιπον, τα ρευματα θα τα βαλω οπως προτεινεις manual.Oμως την μνημη δεν θα την ακουμπησω καθολου .Πιθανοτατα δουλευει με το XMP profile και ουτε καν ανοιξα τις ρυθμισεις της μνημης στο bios (ΦΟΒΑΜΑΙ)

KHX1600C9D3K2/4GX Intel X.M.P, DDR3-1600, unbuffered DIMM 4GB

2 - 2GB 9-9-9-27 1.65V

http://www.ec.kingston.com/ecom/configurator_new/partsinfo.asp?root=&LinkBack=&ktcpartno=KHX1600C9D3K2/4GX&id=2

Τωρα αυτο που επισης με φοβιζει ειναι αυτο το - cpu core voltage +1.184v

Δηλαδη τι κανει?Προσθετει στο 1.230v το 1.184v?

Αυτο που προσπαθω να κανω ειναι να δουλευει στα 4.4 - 4.5 συνεχως , με τις ποιο 'ανωδυνες' ρυθμισεις.Συνεπως αφου δουλευει σταθερα (μεχρι τωρα τουλαχιστον) στα 4.4 με vcore 1.230v γιατι να του προσθεσω ρευμα?

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν σημαίνει 1.23 + 1.184, μην ανησυχείς ;) Εσύ θα κοιτάξεις το Fixed Voltage να πάει στο 1.3V. Ανέβασε λοιπόν το CPU Voltage τόσο, ώστε το Fixed να πάει 1.3V.

Σου είπα να του έδινες λίγο παραπάνω ρεύμα γιατί έχεις περιθώριο να τον πας στα 4700-4800MHz 24/7 :) Δικιά σου επιλογή...

Για τις μνήμες δεν είναι τίποτα δύσκολο ρει... Βάλε τον διαιρέτη έτσι ώστε να πάνε στα 1600MHz οι μνήμες και στα timings βάλε χειροκίνητα 9-9-9-27 και το tRFC στο 88. Ώστε να είσαι σίγουρος ότι δεν σε κόβουν αυτές.

Μπορείς βέβαια να τα αφήσεις όλα ως έχειν και να μην το πειράξεις περαιτέρω. Δικιά σου επιλογή και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Απο το HWiNFO32 για την μνημη:

Current Timing (tCAS-tRCD-tRP-tRAS): 9.0-9-9-24

Current Memory Clock: 666.6 MHz

Maximum Supported Memory Clock: 666.7 MHz

Memory Runs At: Dual-Channel

 

Φιλε George πιθανοτατα ειναι οπως τα λες: Με παραπανω ρευμα θα παει στα 4.8 +

Αλλα θα αυξηθει και η θερμοκρασια.Οποτε θα πρεπει να ανεβασω στροφες στα ανεμιστηρια.Ερχεται και καλοκαιρι......

Οποιος θελει τα πολλα χανει και τα λιγα......Αφου οι ρυθμισεις δεν ειναι υπερβολικες για 4.4 θα βαλω manual τα ρευματα και θα το αφησω στην ησυχια του.

Link to comment
Share on other sites

Οι μνήμες δεν τρέχουν στα 800MHz (1600MHz DDR) που παίζουν κανονικά, αλλά στα 666MHz (1333MHz DDR) λόγω XMP Profiles. Μπορείς να τις ανεβάσεις ένα σκαλοπάτι πιο πάνω στα 1600MHz. Τα timings κράτα τα όπως είναι ;)

Ωραίος ο νέος :D Ε ρε εύκολα που είναι τα Sandy Bridge.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος ο νέος :D Ε ρε εύκολα που είναι τα Sandy Bridge.

Εγω νομιζω οτι το fsb ηταν ποιο ευκολο.

Οι μνημες πως μετρανε? 2χ800=1600?

Τι πρεπει να αλλαξω αφου το timing ειναι σωστο?(μην μου πεις ρευμα)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνα με τις οδηγιες της asrock υπαρχουν οι εξης επιλογες:

load xmp setting

dram frequency <--------μαλλον αυτο εδω

cas# latency(tCL)

ras to cas delay (tRCD)

row precharge time

ras active time

command rate

write recovery time

refresh cycle time

ras to ras delay

write to read delay

read to precharge

four activate window

Link to comment
Share on other sites

Το DRAM Frequency ανέβασε. Τα timings 9-9-9-24 είναι τα CAS Latency, tRCD, RAS Precharge (tRP) και Cycle Time (tRAS) αντίστοιχα. Αν και θα τα δεις γιατί θα σου λέει το Auto πόσο είναι δίπλα από την ονομασία τους.

Link to comment
Share on other sites

To DRAM Frequency ηταν DDR3-1333 και το εκανα DDR3-1600

και εγινε ως εξης:

Maximum Supported Memory Clock: 666.7 MHz

Current Memory Clock: 800.0 MHz (8 : 1 ratio)

Current Timing (tCAS-tRCD-tRP-tRAS): 9.0-9-9-27

Memory Runs At: Dual-Channel

To tRAS απο 24 εγινε 27.Δηλαδη μπορει να μην κερδισα τιποτα.

Αν το 27 το κανω 24 τι μπορει να συμβει?

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος, έτσι ακριβώς πρέπει να είναι ;) Δεν κερδίζεις τίποτα αν κατεβάσεις το tRAS κάτω. Ίσα ίσα που το σωστό tRAS πρέπει να είναι CAS Latency + tRCD + RAS Precharge (tRP) +- 1. Άρα στην περίπτωσή σου πρέπει να είναι από 26 μέχρι 28. Το 27 είναι ιδανικό ;)

Αν θες να κερδίσεις κάτι, το επόμενο που πρέπει να δεις είναι να τις βάλεις στα 7-9-7-23 :)

Link to comment
Share on other sites

13.5 βγήκε νέο bios 1.70 :-)

Το οποιο διορθωνει μονο το προβλημα του ποντικιου.Το εβαλε κανεις?

Παντως βρισκω bios με διαφορες εκδοσεις. π.χ 1.60Α, 1.64 κ.λπ που διορθωνουν ορισμενα προβληματα ,αλλα δεν υπαρχουν στο site της asrock.

Ιδωμεν!

Link to comment
Share on other sites

καλό θα ήταν να δώσεις όλα τα ρεύματα χειροκίνητα γιατί στο Auto ποτέ δεν ξέρεις τι συμβαίνει. Τρίτον το Vcore σου είναι χαμηλό και αφού οι θερμοκρασίες παίζουν γύρω στους 60*C, έχεις περιθώρια για παραπάνω. Οπότε βάλε τα εξής ρεύματα χειροκίνητα:

fixed voltage 1.3V

cpu load-line calibration -- level 4

dram voltage --------------1.67V

pch voltage --------------- 1.08V

cpu pll voltage-------------1.832V

vtt voltage -----------------1.05V

vccsa voltage--------------0.925V

Δώσε τα χειροκίνητα όλα τα παραπάνω.

Δοκιμασα , αλλα vcore μεχρι 1.26v, γιατι απο αποψη θορυβου ειμαι στο οριο,

αλλα δεν ανεβαινει στο 4.7.Στα win μπαινει, αλλα μεχρι εκει.

Με vcore 1.30+ απο τους 60-62c που ειμαι τωρα θα ανεβει στους 66-68 c .Με το καλοκαιρι τσιμπαω αλλους 2-3 και φθανω πανω απο 70.

Για να μαθω ομως τι γινεται βρηκα τα παρακατω:

PCH Voltage

[intel Spec.Range:?????]

Nomimal Voltage: 1.059v

Typikal +10% electrical tolerence = 1.16v

CPU PLL Voltage (VCCPL)

[intel Spec. Range:1.7v-1.9v]

+5% electrical tolerence=1.92v MAX safe

+10% tolerence=2.01v MAX

VTT Voltage (VCCIO)

[intel Spec. Range:1.05v]

+5% electrical tolerence=1.1v MAX safe

+10% tolerence=1.15v MAX

VCCSA Voltage

[intel Spec. Range:0.88v-0.97v]

+10%electrical tolerence=(0.88)0.97v=Do not exceed 1.016v

+10% tolerence=(0.97)1.067v=Do not exceed 1.1v

Ας πουμε οτι το VTT ειναι περιπου η ταση λειτουργιας του FSB.Τα υπολοιπα τι ειναι?

Link to comment
Share on other sites

εγώ με τα λοιπά πλην vcore στο auto τρώω μπλε οθόνες με fixed vcore 1.3 στα 4.4. σε load το ρίχνει 1.265 παρόλο που έχω απενεργοποιημένες τις ρυθμίσεις εξοικονόμησης ενέργειας και το llc στο 4.

Με offset πάει πιο καλά. θα δώσω ρητές τιμές στα υπόλοιπα όπως έγραψε ο george_o/c και βλέπουμε με τη noctua NH-D14 οι θερμοκρασίες είναι πολύ χαμηλά και σχεδόν αθόρυβα, οπότε με παίρνει να δώσω παραπάνω ρεύματα.

Μύθος το γελοίο overclocking σε sandy. Μόνο αν το πάς εργοστασιακά ισχύει.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου οι γνώσεις μου είναι ελάχιστες και εμπειρικές. Από όσο γνωρίζω στο fixed mode υποτίθεται ότι δίνει στάνταρ ρεύμα ανεξαρτήτως Ghz, αλλά σε εμένα ενώ δίνω 1.3 στο uefi αν ξαναμπουτάρω και μπω στο uefi εμφανίζεται μόλις 1.265 και με αυτό ρίχνει μπλε οθόνη. σε offset +0.05 μου δίνει (cpuz) σε idle 1.336 και σε load 1.296 (?) Από όσο κατάλαβα σε offset παίρνει σε κάθε συχνότητα ένα vcore σαν default και μπορείς να το παίζεις +- για να το ανεβάσεις ή να το κατεβάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν έχω τελικά φοβερές διαφορές από auto σε χειροκίνητο minimum vcore, τα αφήνω όλα auto και όλες τις ρυθμίσεις εξοικονόμησης ενέργειας ενεργοποιημένες και είμαι αρχηγός. idle πέφτει στο 1.1 και load στο 1.32 στα 4.4Ghz. να ναι καλά οι τύποι της asrock :-)

Edit. έβαλα το vcore fixed στα 1.3 και βλέπω ότι τρέχει linx 4.4 με 1.248 (cpuz) σε load !!! Άντε πάλι ώρες ατελείωτες με ρυθμίσεις.....

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ομως βαζουμε στην τυχη διαφορες τιμες στα ρευματα μεχρι να πετυχουμε την σταθεροτητα.Πρεπει να δουμε πως δουλευει το συστημα Sandy Bridge-μητρικης στα ρευματα για να καταλαβουμε τελικα και την σταθεροτητα της μητρικης...Εγω για παραδειγμα βαζω 1.23v και τα win μου δειχνουν 1.2510v.

Link to comment
Share on other sites

Edit. έβαλα το vcore fixed στα 1.3 και βλέπω ότι τρέχει linx 4.4 με 1.248 (cpuz) σε load !!! Άντε πάλι ώρες ατελείωτες με ρυθμίσεις.....

Απλά έχει Vdroop. Υπάρχει μια ρύθμιση που το εξαλείφει. Συνήθως λέγεται LoadLine Calibration.

Ετσι ομως βαζουμε στην τυχη διαφορες τιμες στα ρευματα μεχρι να πετυχουμε την σταθεροτητα.Πρεπει να δουμε πως δουλευει το συστημα Sandy Bridge-μητρικης στα ρευματα για να καταλαβουμε τελικα και την σταθεροτητα της μητρικης...Εγω για παραδειγμα βαζω 1.23v και τα win μου δειχνουν 1.2510v.

Εσύ μάλλον έχεις βρει το LoadLine Calibration και το έχεις Full Calibration.

Link to comment
Share on other sites

Αν το LLC το βάλω στο 1 υπάρχει πρόβλημα; Γιατί λέγεται να το αφήσουμε 4-5? Θέλω 1.3 vcore και να μείνει εκεί. Άλλωστε στον i5-750 πάντα το LLC ή το Vdroop το είχαν απενεργοποιημένο τα reviews.

Link to comment
Share on other sites

Απλά παίξε με τα νούμερα και δες ποιο σου ταιριάζει περισσότερο. Η δική μου μητρική δεν έχει νούμερα. Για σταθερή τάση έχω Full Calibration. Οπότε δεν ξέρω ποιο νούμερο του llc σου ταιριάζει καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now