sr10rs

Silverstone OP1200, GTX 285 SLI και παραξενα shutdown

Recommended Posts

αδέρφια help!το πρόβλημα ξεκίνησε μόλις έβαλα και την άλλη GTX 285 που βρήκα και είπα να τις κάνω SLI. όλα καλά, αλλά μετά από λίγα λεπτά παιχνιδιού,λες και κάνει ξαφνικά διακοπή ρεύματος και κλίνει απότομα! μετά από λίγο κάνει reboot μόνο του! το σύστημα έχει ως εξής. REX III, 980X. να σημειώσω ότι μια μια οι κάρτες παίζουν κανονικά χωρίς πρόβλημα δοκίμασα με τον επεξεργαστή και στα stok συχνότητα και τάση αλλά τίποτα ,όπως επίσης και το ένα εκ των 2 μολεξ που δίνουν ρεύμα στα pci είναι κουμπωμένο πάνω στη mobo. το μυαλό μου πάει στο τροφοδοτικό αλλά δεν είμαι σίγουρος και 100%. καμιά ιδέα για το τι μπορεί να φταίει?

Υ.Γ οι κάρτες είναι σε στοκ συχνότητες! και τις έχω στις θήρες 1 και 3 pciE x16x16

Link to comment
Share on other sites

To psu - αν δεν είναι προβληματικό - φτάνει και περισσεύει :)

Δώσε όλα τα ρεύματα στη μητρική και επίσης κάνε και το κλασικό έλεγχο από OCCT (psu test). Επίσης για temps και μνήμες τσέκαρες;

Link to comment
Share on other sites

τα μνημόνια δεν έχουν κανένα πρόβλημα παίζουν κανονικά οι θερμοκρασίες είναι μόνο της κάρτας που τοποθετήθηκε πρόσφατα λίγο ανεβασμένη λόγο της στοκ ψήκτρας αλλά δεν ξεπερνάει τους 70 βαθμούς μια μια ξεχωριστά που τις τσέκαρα δεν παρουσιάζει κανένα πρόβλημα!

Link to comment
Share on other sites

Βάλε ένα kombustor να τρέχει σε multi gpu να δεις αν θα φας shutdown.

Μπορεί να στεγνώνει η μητρική από ρεύμα, οπότε βάλε ότι molex και τροφοδοσίες απαιτούνται. Είναι τερατάκια τα GTX σε κατανάλωση - αλλά αφού έχεις δύο παίζεις άνετα ακόμα, τα πάντα ;)

Link to comment
Share on other sites

η πρώτη κάρτα με στρες τεστ πιάνει 85 και μάλλον γι αυτό και κλείνει, απορώ πως δεν το πρόσεξα θα την λύσω να τσεκάρω την ψήκτρα γιατί δεν είναι φυσιολογικό ακόμα και με την στοκ ψήκτρα δεν θα έπρεπε να ανεβάζει τέτοια θερμοκρασία!

Link to comment
Share on other sites

85 @ kombustor δεν είναι και δράμα - ειδικά αν τις κόβει τον αέρα η δεύτερη. Πάντως ξαναπέρνα ceramique και ίσως βάλε και έναν ήσυχο 12άρη να τις φυσάει και τις δύο, από την πίσω μεριά, και θα είσαι super :)

Link to comment
Share on other sites

και ο 12 αρης που έβαλα δεν έκανε δουλειά αλλά εκτός από αυτό εκείνο που πρόλαβα να δω στους 75 βαθμούς της κάρτας το σύστημα έκλεισε πάλι οπότε δεν είναι από temp. με το bios δεν ξέρω τι παίζει θα το κοιτάξω κι αυτό τώρα!

Γιώργη καλησπέρα για δεύτερο τροφοδοτικό τώρα είναι λίγο δύσκολο αλλά θα το δοκιμάσω αύριο. πρέπει να το βγάλω από άλλο pc που το έχω και δουλεύει!

Link to comment
Share on other sites

το ποιο πιθανών το τροφοδοτικό να παραδίνει, θα το μάθω 100% αύριο. τώρα για καινούριο ποιο θα προτείνατε εσείς, κάποιο που να μην έχει ιδιαίτερα προβλήματα και με τους i7 στα 32nm. το λέω γιατί υπήρξαν κάποιες ασυμβατότητες με ορισμένα ,πιθανών και το δικό μου να ανήκει σε αυτά! ο προορισμός του θα είναι να σηκώνει 2 κάρτες γραφικών ισχυρές και ένα 980χ στα 4,4. λέω πως μέχρι 1000w θα είναι καλό, κλείνω προς CORSAIR μεριά.

Υ.Γ αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι ότι το συγκεκριμένο δεν το είχα ζορίσει ποτέ και πάντα δούλευε σε χαμηλές θερμοκρασίες, γιατί να τα παίξει έτσι χωρίς λόγο, τώρα θα μου πείτε ρε φίλε ηλεκτρονικά είναι!δεν κάνατε και συμβόλαιο ότι θα χαιρετήσει μόνο όταν δει τα σκούρα! τέλος πάντων!

Link to comment
Share on other sites

bill τώρα το χαλβαδιαζα (AX1200) αν δεν κάνω λάθος μονής γραμμής είναι και τούτο, αλλά 100Α:)... από μια, πρέπει να σπέρνει! και 7 χρόνια εγγύηση είναι πρόκληση!

Link to comment
Share on other sites

παρτο να εχεις το κεφαλι σου ησθχο για τα επομενα 7 χρονια σιγουρα και οταν ληξει η εγγυηση χτυπας ενα καινουριο ;)

Link to comment
Share on other sites

κάτσε να το σιγουρέψω πρώτα αύριο και αν είναι από εκεί έφυγα σφαίρα,μόνο σκέφτομαι μην φάω πάλι καμιά ήττα όπως και τις άλλες φορές και εκτός αυτού βλέπω στην ιστοσελίδα και γράφει <<Περιορισμένος αριθμός τεμαχίων>> ?

Link to comment
Share on other sites

Με λιγότερο από τα μισά χρήματα -> PSU :: Corsair Power Supply 950W ATX 24 pin TX CMPSU-950TXEU Active-PFC Retail - Visionstudio.gr και είσαι στο χαλαρό (και ας είναι το V1)!

...εκτός και αν σκοπεύει να παίξεις με πολλές τερατοκάρτες αργότερα.

κοίτα για πάνω από 2 κάρτες για παιχνίδια είναι υπερβολή. για μένα πάντα μιλάω! τώρα μέχρι την επόμενη γενιά GTX 680 η όπως αλλιώς θα λέγεται και μέχρι το dx12 για να μην πω καλύτερα αν δε δω να βγαίνουν σοβαρά παιχνίδια και πολλά dx11--12 κ.λ θα παραμείνω με το dx10 και τις 285 sli αν δεν είναι από κάρτα αλλιώς...... γενικά δεν με έχουν πείσει ούτε οι προγραμματιστές αλλά ούτε και οι εταιρείες καρτών γραφικών. δηλαδή η επόμενη τοπ μονοπύρηνη που θα πάρω θέλω να δω πυρήνα στα 1000 εργοστάσιο αλλιώς.....

Link to comment
Share on other sites

Πάρε και άλλη τιμή -> http://www.ntl.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=340&category_id=2&option=com_virtuemart&Itemid=535&lang=el ;)

κοίτα για πάνω από 2 κάρτες για παιχνίδια είναι υπερβολή. για μένα πάντα μιλάω! τώρα μέχρι την επόμενη γενιά GTX 680 η όπως αλλιώς θα λέγεται και μέχρι το dx12 για να μην πω καλύτερα αν δε δω να βγαίνουν σοβαρά παιχνίδια και πολλά dx11--12 κ.λ θα παραμείνω με το dx10 και τις 285 sli αν δεν είναι από κάρτα αλλιώς...... γενικά δεν με έχουν πείσει ούτε οι προγραμματιστές αλλά ούτε και οι εταιρείες καρτών γραφικών. δηλαδή η επόμενη τοπ μονοπύρηνη που θα πάρω θέλω να δω πυρήνα στα 1000 εργοστάσιο αλλιώς.....

To 950 κρατάει 2 Χ [οποιαδήποτε μονοπύρηνη] στο χαλαρό. Τώρα αν στο μέλλον πας σε 6990_class κάρτες - ok - κάν' το μια και έξω και πάρε ένα από τα μεγάλα ;)

Edited by caution
Link to comment
Share on other sites

δεν τις συμπάθησα ποτέ τις διπύρηνες δεν ξέρω γιατί αλλά νομίζω είναι καλύτερα 1) μια και γουρούνα και 2) 2 γουρούνες μαζί:D από εκεί και πάνω είσαι για τη ΣΟΥΔΑ:D

Link to comment
Share on other sites

Εεε ναι μωρέ - ένας βαρβάτος, άντε δύο (αν παίζεις μεγάλη ανάλυση) πυρήνες είναι ok, από εκεί και πάνω το scalling είναι τραγικό και δεν έχει λογική η αγορά. Κυρίως για benches και epennis είναι τα 3way κτλ imho ;)

Link to comment
Share on other sites

ακριβώς! με μια έχεις πιο ομαλό game αλλά βλέπεις, frames είναι αυτά και άμα έχουμε πάθει εθισμό, κλαίνε οι τσέπες μας μετά!

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή η επόμενη τοπ μονοπύρηνη που θα πάρω θέλω να δω πυρήνα στα 1000 εργοστάσιο αλλιώς.....

Με το τέτοιο στο χέρι θα μείνεις.

Και ξεκολήστε γενικώς όλοι σας με τα MHz.

Σκέτα MHz δεν λένε τίποτα.

Αν δηλαδή η νέα κάρτα τρέχει μαμά στα 600MHz και έχει επιδόσεις σαν μιας GTX580 @ 2500MHz θα πάθετε κάτι ?

Ναι, μην ελπίζεις καν.

Η επόμενη top single GPU ΔΕΝ θα τρέχει στα 1GHz.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now