sr10rs

Silverstone OP1200, GTX 285 SLI και παραξενα shutdown

Recommended Posts

Σωστό το παραπάνω - MHz χωρίς αρχιτεκτονική, δεν λένε κάτι. Αν είναι πολύ RISCάτος ένας πυρήνας και έχει πολλά stages στα pipelines μπορεί να γυρνάει και 3 GHz αλλά να μην πιάνει επιδόσεις ούτε c2d@2GHz. Η συχνότητα από μόνη της δεν είναι ενδεικτική επιδόσεων ;)

Link to comment
Share on other sites

η θεία Ολυμπία παρέδωσε το πνεύμα,τώρα και 1 ώρα με το άλλο τροφοδοτικό παίζει και δεν κάνει κιχ! οπότε πάω για άλλο!

ρε bill δηλαδή είναι τόσο δύσκολο η ακατόρθωτο αν κατεβεί η λιθογραφεία να φτιάξουνε κάρτες που να παίζουν στο 1G στοκ? εγώ πιστεύω οτι μπορεί να γίνει ,αν θέλουν μπορούν να δώσουν και αρχιτεκτονική και GHz. τέλος πάντων έχω ξεφύγει από το θέμα,πάω καρφί για AX 1200!

Link to comment
Share on other sites

η θεία Ολυμπία παρέδωσε το πνεύμα,τώρα και 1 ώρα με το άλλο τροφοδοτικό παίζει και δεν κάνει κιχ! οπότε πάω για άλλο!

ρε bill δηλαδή είναι τόσο δύσκολο η ακατόρθωτο αν κατεβεί η λιθογραφεία να φτιάξουνε κάρτες που να παίζουν στο 1G στοκ? εγώ πιστεύω οτι μπορεί να γίνει ,αν θέλουν μπορούν να δώσουν και αρχιτεκτονική και GHz. τέλος πάντων έχω ξεφύγει από το θέμα,πάω καρφί για AX 1200!

Να στο θέσω όσο πιο απλά γίνεται.

Είδες ποτέ Radeon 9800PRO να τρέχει στα 1GHz ? Ούτε με άζωτο.

Κάποια πράγματα απλά δεν γίνονται.

Όταν στο μοντέλο Α έχεις 16 ROPs & 40 TFUs και στο μοντέλο B έχεις 40 ROPs & 120 TFUs, τα οποία μάλιστα είναι πιο πολύπλοκα και συνάμα πιο υψηλής απόδοσης per clock ( στα ίδια MHz δηλαδή είναι X% πιο γρήγορα από του A ) πολύ απλά δεν μπορείς να πιάσεις τα ίδια clocks.

Όπως ακριβώς δεν μπορούσε ο Core 2 Extreme QX9650 να πιάσει τα 6.5GHz που πιάνανε οι Core 2 Duo E8600, έτσι απλά δεν γίνεται μια νέα αρχιτεκτονική που είναι Χ φορές πιο πολύπλοκη, πιο efficient και πιο μεγάλη ( περισσότερα transistor ) να παίζει σε clocks τρελά.

Κανείς μα κανείς, αν θέλει να έχει επιτυχία και όχι παταγώδη αποτυχία δεν ξεκινάει την σχεδίαση προϊόντως με προτεραιότητα και στόχο τα πολλά MHz.

Σκέψου τις κάρτες γραφικών σαν τους επεξεργαστές.

Κάθε νέα γενιά έχει περισσότερους πυρήνες.

Τι γίνεται σε κάθε νέα γενιά επεξεργαστών με περισσότερους πυρήνες και νέα ( μικρότερη ) λιθογραφική μέθοδο παραγωγής ? Στο 99% των περιπτώσεων όπως βλέπεις τα μοντέλα έρχονται με μικρότερες μαμά συχνότητες από των προηγούμενων ( με λιγότερους πυρήνες ) μοντέλων.

Σας μάθανε από παλιά τα τμήματα marketing ότι τα MHz είναι η απόδοση και πανάκεια.

Σας κορόιδεψαν, καιρός να ξεκολλήσετε από τα MHz και να κοιτάτε την απόδοση, σε όποια MHz και αν έρχεται το νέο φρούτο.

Link to comment
Share on other sites

μου γκρεμίζεις τα όνειρα μου:( αλλά η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία! έχεις δίκιο σε όλα που λες αλλά ποτέ μην λες ποτέ, π.χ GIGABYTE GeForce GTX 560 Ti SO 1GB GDDR5 GV-N560SO-1GI ναι το ξέρω είναι με 132 λιγότερους shaders γι αυτό και παίζει εκεί που παίζει πλησιάζοντας επικίνδυνα την 570 στοκ, πιθανόν στο μέλλον να είναι εφικτό και με περισσότερους shaders φυσικά και το ξέρω ότι η συχνότητα από μόνη της δεν λέει τίποτα. μην στραβώσεις άλλωστε ούτε και εγώ είμαι απόλυτος σε ότι λέω και ιδικά όταν δεν είμαι καλά γνώστης, όπως εσένα αλλά και άλλα παιδιά που έχουν γνώσεις, για το αντικείμενο που γίνετε η κουβέντα, τέλος πάντων σήμερα παράγγειλα το ΑΧ1200 και το περιμένω πως και πως,έχω ακούσει από πολλούς για την ποιότητα της CORSAIR αλλά δεν έπεσε ποτέ στα χέρια μου κάποιο. όταν το παραλάβω θα σας πω εντυπώσεις!

Link to comment
Share on other sites

επιτέλους παρέλαβα χτες από το πλαίσιο το ΑΧ 1200,νομίζω κάθε σχόλιο είναι περιττό, απλά δεν παίζεται. τέρας και αθόρυβο, για την συσκευασία μοιάζει περισσότερο με συσκευασία από κάποιο γυναικείο καλλυντικό παρά για τροφοδοτικό, ιδικά αυτό το βελούδινο σακουλάκι έγραψε. μπράβο στην corsair για την ποιότητα της. ένα μόνο ψεγάδι βρήκα, ότι τα καλώδια των μολεξ θα μπορούσαν να τα βάλουν πιο μακριά το ένα από το άλλο ,αλλά αυτό είναι πολύ μικρο πρόβλημα. παίδες ευχαριστώ!

DSC00421.JPG

DSC00422.JPG

DSC00423.JPG

DSC00424.JPG

DSC00421.JPG

DSC00422.JPG

DSC00423.JPG

DSC00424.JPG

DSC00421.JPG

DSC00422.JPG

DSC00423.JPG

DSC00424.JPG

DSC00421.JPG.0347150947e35f99c175a6d7bd9

DSC00422.JPG.ba66eaab379bbfd53e20b6c742d

DSC00423.JPG.d4810dd4733748ace6c9a84dcc7

DSC00424.JPG.cc67a54f0249c428ddb1f746f46

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now