George_o/c

AMD Bulldozer: Προβλήματα με B0 & B1 steppings - Κυκλοφορία τέλη Ιουλίου;

Recommended Posts

Η Intel φτιαχνει μονο cpu και κατι ΜΠΑΝΑΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ

Η Intel έπρεπε να είχε αγοράσει την ATI, αλλά αντί αυτού, προτίμησαν να απαξιώνουν την σημασία των graphics με τρομακτικές συνέπειές ακόμη και στο pc-gaming, θα περάσει καιρός μέχρι η Intel να εξιλεωθεί για τα τακτικά και στρατηγικά λάθη πού έκανε στο παρελθόν λόγω ξεκάθαρης αλαζονείας και κομπλεξισμού τύπου "Οτι δεν είναι σχεδιασμένο και κατασκευασμένο από εμάς, δεν υπάρχει και δεν υφίσταται." απαξιώνοντας και τραβώντας στο δικό της χαμηλό επίπεδο, όπου συνεβει και συμβαίνει, πολύ ανώτερες τεχνολογίες ανταγωνιστών της.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα επαναλάβω για μια ακόμα φορά να είμαστε υπομονετικοί.

Ps: για το Performance μην ξεχνάτε και ότι θα πάρει και από τα 32nm εκτός της αρχιτεκτονικής.

Επιτέλους μια φωνή γνώσης και λογικής, προσωπικά πιστεύω ότι ότι έχει γίνει Leak μέχρι στιγμής είναι είτε fakes είτε ελεγχόμενα και με πλήρως σακατεμένα επίτηδες chips σε παντελώς ανώριμα bios,είμαι αρκετά αισιόδοξος και για την νέα x86 αρχιτεκτονική που διαφοροποιεί την AMD και για την κατασκευή του Chip στα 32nm HKMG SOI προβλέποντας μια ευχάριστη έκπληξη όταν ανοίξουν οι κουρτίνες, πρώτα στους Servers,Ιούλιο, και μετά για το mainstream desktop με τους 8core FX.

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους μια φωνή γνώσης και λογικής, προσωπικά πιστεύω ότι ότι έχει γίνει Leak μέχρι στιγμής είναι είτε fakes είτε ελεγχόμενα και με πλήρως σακατεμένα επίτηδες chips σε παντελώς ανώριμα bios,είμαι αρκετά αισιόδοξος και για την νέα x86 αρχιτεκτονική που διαφοροποιεί την AMD και για την κατασκευή του Chip στα 32nm HKMG SOI προβλέποντας μια ευχάριστη έκπληξη όταν ανοίξουν οι κουρτίνες, πρώτα στους Servers,Ιούλιο, και μετά για το mainstream desktop με τους 8core FX.

Grimpr, δεν ξέρω αν φταίει ο fanboyισμός σου, αλλά οι server BD είναι για Q3...

Και με την κα8υστέρηση των desktop BD δεν αποκλείεται να πάνε πίσω και οι server...

Εσύ έτσι όπως τα περιγράφεις τώρα δείχνεις να αναμένεις νίκη της AMD στις επιδόσεις ξεκάθαρα ενάντια στην όποια πρόταση της Intel αν δεν απατώμαι.

Link to comment
Share on other sites

Grimpr, δεν ξέρω αν φταίει ο fanboyισμός σου, αλλά οι server BD είναι για Q3...

Και με την κα8υστέρηση των desktop BD δεν αποκλείεται να πάνε πίσω και οι server...

Εσύ έτσι όπως τα περιγράφεις τώρα δείχνεις να αναμένεις νίκη της AMD στις επιδόσεις ξεκάθαρα ενάντια στην όποια πρόταση της Intel αν δεν απατώμαι.

Δεν γνωρίζω εαν ηθελημένα η αθέλητα δεν αναφέρεις το nickname μου και με συγχεεις με κάποια άγνωστη σε μενα προσωπικότητα, προφανώς έχεις τους δικούς σου λόγους που μου ειναι παντελώς αδιάφοροι οπως και η προσωπικότητα σου. Τώρα στους υπαινιγμούς σου οτι προσωπικά περιγράφω περι ολοκληρωτικής καταστροφής της Intel, ενος ενδεχομένου 3ου παγκοσμίου πολέμου και ενος μαγικού επεξεργαστή που θα βρει την θεραπεία για τον καρκίνο, προφανώς ειναι αποκυήματα της ομολογώ πλούσιας fanboy φαντασίας σου, αυτό που πιστεύω και γράφω είναι οτι η εταιρεία θα έχει ενα επιτυχημένο Launch και μια επιτυχημένη αρχιτεκτονική που θα την αφήσει να διαφοροποιηθεί απο την Intel, νομίζω οτι είμαι ξεκάθαρος δίχως να προσθέτω πολλές τελείες και να μεταφέρω εξυπνακίστικα και κουτοπόνηρα υπονοούμενα βασιζόμενα σε φήμες, μπουρδολογιες, κουτσομπολιό και τεράστιες δόσεις διαδικτυακής εγωπάθειας.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω κι εγω οτι το launch και οι επεξεργαστες θα πανε καλα, ομως το καθυστερει. Ας ελπισουμε οτι ο Σεπτεμβρης θα ειναι πραγματι ο μηνας που θα λανσαριστουν, και οτι μεχρι τοτε θα εχουμε ΑΜ3+ @ 9xx chipset απο ολες τις εταιρειες.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω κι εγω οτι το launch και οι επεξεργαστες θα πανε καλα, ομως το καθυστερει. Ας ελπισουμε οτι ο Σεπτεμβρης θα ειναι πραγματι ο μηνας που θα λανσαριστουν, και οτι μεχρι τοτε θα εχουμε ΑΜ3+ @ 9xx chipset απο ολες τις εταιρειες.

Βασει οσων γνωριζω εκ των εσω οι Zambezi με το B1 stepping τελικα δεν ειναι τοσο γρηγοροι οσοι καποιοι διερευσαν.

Παρολα αυτα η AMD ηδη διαθεσε αυτη την εβδομαδα Β2 stepping και απο οτι ακουγεται τα πραγματα ειναι αισθητα βελτιωμενα κυριως σε oc potential.

Παντως οπως και να εχει η κυκλοφορια τους παει για μετα τον 15Αυγουστο.

Τελος,μητρικες θα αρχισουν να ερχονται απο την επομενη εβδομαδα με το 990.

Link to comment
Share on other sites

Aπο step σε step το πολυ να παρεις 200mhz....δεν μπορει να παιξουν μεγαλες διαφορες στην αποδοση μεταξυ προηγουμενου και επομενου step...

Aς περιμενουμε να δουμε που θα παιζουν και το αναλυουμε τοτε....

Link to comment
Share on other sites

Αν ισχύουν όσα λέει ο Whitetaker (δεν έχω λόγο να δυσπιστώ), εγώ καταλαβαίνω τα εξής:

-Σκάνε τα leaks για αναγκαιότητα νέου stepping

-Λιγότερο από μια εβδομάδα αργότερα, το Β2 κυκλοφορεί "εντός"... (?)

let me tell you this: Σε μια εβδομάδα respin δεν έγινε! Με τίποτα. Όταν έχεις δώσει το B1 για testing, έχουν φύγει τα χοντρά bugs (που θα μπορούσαν να διορθωθούν σε λίγο χρόνο) και απλά κάνεις μικροβελτιώσεις στα modules και optimization για το gating (skips, απλοποιήσεις κτλ) που πλέον γίνονται και με artificial intelligence σε μεγάλο βαθμό. Τι νομίζω ότι έγινε;

Τα άτομα που είχαν B1 κάνουν το testing εδώ και καιρό. Η AMD μαστιγώνει άγρια για απουσία leaks και το πετυχαίνει, σε μεγάλο βαθμό. Μαγειρεύεται εδώ και καιρό το B2 με όλο το feedback και 5-6 μέρες πριν το παραδώσει στους testers τους λέει, αν θέλετε διαρεύστε το story για τον καλύτερο B2. Τζάμπα διαφήμιση και τους εξυπηρετεί και στο δικαιολογήσουν ότι δεν πρόλαβαν το deadline (τα περί στρατηγικής επιλογής, με χαμένη την Ε3, τσάμπα τα ακούω to be frank).

Κάπως έτσι το φαντάζομαι το σκηνικό, έμαθε τα apple-o-μαρκετίστικα κόλπα και η AMD μάλλον. Το είδαμε και με την είδηση για τα ΑΜ3 upgradeable mobos, που όλο πέταγε το μπαλάκι λες και δεν μπορούσε να μάθει τι γινόταν, το βλέπουμε (εκτιμώ) και με το launch των BD.

Έτσι το βλέπω, και μπορεί να κάνω λάθος. Πάντως μην ξεχνάτε ότι All publicity is good publicity ;) Κανείς δεν έχει πει όχι σε λίγη δωρεάν διαφήμιση...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βασει οσων γνωριζω εκ των εσω οι Zambezi με το B1 stepping τελικα δεν ειναι τοσο γρηγοροι οσοι καποιοι διερευσαν.

Παρολα αυτα η AMD ηδη διαθεσε αυτη την εβδομαδα Β2 stepping και απο οτι ακουγεται τα πραγματα ειναι αισθητα βελτιωμενα κυριως σε oc potential.

Παντως οπως και να εχει η κυκλοφορια τους παει για μετα τον 15Αυγουστο.

Τελος,μητρικες θα αρχισουν να ερχονται απο την επομενη εβδομαδα με το 990.

Ευχαριστούμε για την ενημέρωση ωρέ! :drinks:

Link to comment
Share on other sites

Αν ισχύουν όσα λέει ο Whitetaker (δεν έχω λόγο να δυσπιστώ), εγώ καταλαβαίνω τα εξής:

-Σκάνε τα leaks για αναγκαιότητα νέου stepping

-Λιγότερο από μια εβδομάδα αργότερα, το Β2 κυκλοφορεί "εντός"... (?)

let me tell you this: Σε μια εβδομάδα respin δεν έγινε! Με τίποτα. Όταν έχεις δώσει το B1 για testing, έχουν φύγει τα χοντρά bugs (που θα μπορούσαν να διορθωθούν σε λίγο χρόνο) και απλά κάνεις μικροβελτιώσεις στα modules και optimization για το gating (skips, απλοποιήσεις κτλ) που πλέον γίνονται και με artificial intelligence σε μεγάλο βαθμό. Τι νομίζω ότι έγινε;

Τα άτομα που είχαν B1 κάνουν το testing εδώ και καιρό. Η AMD μαστιγώνει άγρια για απουσία leaks και το πετυχαίνει, σε μεγάλο βαθμό. Μαγειρεύεται εδώ και καιρό το B2 με όλο το feedback και 5-6 μέρες πριν το παραδώσει στους testers τους λέει, αν θέλετε διαρεύστε το story για τον καλύτερο B2. Τζάμπα διαφήμιση και τους εξυπηρετεί και στο δικαιολογήσουν ότι δεν πρόλαβαν το deadline (τα περί στρατηγικής επιλογής, με χαμένη την Ε3, τσάμπα τα ακούω to be frank).

Κάπως έτσι το φαντάζομαι το σκηνικό, έμαθε τα apple-o-μαρκετίστικα κόλπα και η AMD μάλλον. Το είδαμε και με την είδηση για τα ΑΜ3 upgradeable mobos, που όλο πέταγε το μπαλάκι λες και δεν μπορούσε να μάθει τι γινόταν, το βλέπουμε (εκτιμώ) και με το launch των BD.

Έτσι το βλέπω, και μπορεί να κάνω λάθος. Πάντως μην ξεχνάτε ότι All publicity is good publicity ;) Κανείς δεν έχει πει όχι σε λίγη δωρεάν διαφήμιση...

Αρκετά καλή θεωρία συνωμοσίας, δυστυχώς η πραγματικότητα είναι ότι το Κουπερτίνο διαφθείρει μυαλά και συνειδήσεις, εννοώ, μια παρέα είμαστε, μην πέφτουμε στα επίπεδα της παραθρησκευτικής ανώνυμης οργάνωσης και εταιρείας με σήμα το Μήλο της Εδέμ και χάσουμε κάθε εμπιστοσύνη στο PC οικοσύστημα μας, στις σοβαρές εταιρείες που το απαρτίζουν αλλά και μεταξύ μας, δεν πρέπει να αφήσουμε τους φρουτοκήρυκες της ανασφάλειας να σπέρνουν τους σπόρους της διχόνοιας με τα βδελυρά ψεύδη τους στην μικρή και αγαπημένη PC κοινότητα μας, σας ευχαριστώ, καλημέρα και καλό κουράγιο.

Link to comment
Share on other sites

Για το αδύνατο respin εντός μια εβδομάδας και για τα σφιχτά NDA δυστυχώς επιμένω, για τα υπόλοιπα go on, get it out of your systems :)

Agreed, σκέφτηκα να αδράξω την ευκαιρία και να κάνω λίγη πλάκα όταν ανέφερες την Φρουτοεταιρεία.

Link to comment
Share on other sites

Ελα μωρή Bulldoza παρε μας τα μυαλά και τις ταυτότητες της intel

Λυπάμαι πού θα σε απογοητεύσω αλλά το ζητούμενο, πιστεύω για όλους μας, πλην μιας μικρής γραφικής μειονότητας, με τον καθένα για τους δικούς του λόγους, είναι η επιβίωση της AMD σαν σχεδιαστή GPU αλλά και high performance/low power x86/Fusion επεξεργαστών στην αγορά των Server/Desktop/Φορητών συστημάτων τουλάχιστον για τα επόμενα 5 χρόνια, εαν περιμένεις ότι η εταιρεία με το λίγο χρήμα και resources που έχει, με ένα δάνειο να αιωρείται πάνω από το κεφάλι της θα ισοπεδώσει την Intel, είσαι γελασμένος. Ζυγίζοντας τα πράγματα διαπιστώνω προσωπικά οτι η εταιρεία έχει μόνο να κερδίσει και οχι να χάσει, με γρήγορες αντιδράσεις και αντανακλαστικά, καλύπτοντας τις ανερχόμενες αγορές π.χ. Κίνα κερδίζοντας market και mind share αργά αλλά σταθερά και με σοβαρή προώθηση του Software οικοσυστήματος της (OpenCL/Fusion), θα τα πάει μια χαρά και θα αποφέρει κέρδη, κέρδη για την εταιρεία τα οποία θα δώσουν μπόνους στους μηχανικούς της ATI στο Μάρκαμ του Καναδά που σχεδιάζουν την επόμενη αρχιτεκτονική της ATI, τους χ86 σχεδιαστές και μηχανικούς στο Austin του Texas που ετοιμάζουν τους επόμενους x86 πυρήνες με αποτέλεσμα νέα,καλύτερα,ισχυρότερα και ποιο ανταγωνιστικά προϊόντα για όλους μας που συμβάλουν σε μια γνήσια καπιταλιστική αγορά ελεύθερου ανταγωνισμού και εμπορίου.

Link to comment
Share on other sites

νομιζω ομως οτι με τα τωρινα λειτουργικα και τις εφαρμογες που δεν δουλευουν σωστα πανω απο 4 πυρηνες μια λειτουργια αντιστροφη του hyperthreading θα ειχε σημαντικη αυξηση στην αποδοση... στους 6/8πυρηνους amd δηλαδη να ειχαμε την επιλογη να δουλευει το καθε module σαν ενας πυρηνας, οπως εχει η ιντελ επιλογη απενεργοποιησης του ht.... κανω λαθος;;;

Link to comment
Share on other sites

νομιζω ομως οτι με τα τωρινα λειτουργικα και τις εφαρμογες που δεν δουλευουν σωστα πανω απο 4 πυρηνες μια λειτουργια αντιστροφη του hyperthreading θα ειχε σημαντικη αυξηση στην αποδοση... στους 6/8πυρηνους amd δηλαδη να ειχαμε την επιλογη να δουλευει το καθε module σαν ενας πυρηνας, οπως εχει η ιντελ επιλογη απενεργοποιησης του ht.... κανω λαθος;;;

Νομίζω οτι αναφέρεσαι σε τεχνικές Reverse Hyperthreading έτσι δεν είναι; Αυτή η τεχνική και άλλες πολλές είναι μέχρι στιγμής στα χαρτιά, θα δούμε μερικά νέα κόλπα όμως οταν παρουσιαστεί ο επόμενος πυρήνας της Intel, ο Haswell, με την βοήθεια πάντα του Software, compilers κτλπ. Παρεμπιπτόντως για να μην φεύγουμε από το θέμα, πιστεύω οτι και η AMD έχει αρκετά τρικς στο συρτάρι για τις μελλοντικές εκδόσεις της νέας Bulldozer αρχιτεκτονικής της, δεν θα εκπλαγώ εάν υποστηρίξει SMT κάποια στιγμή στο μέλλον και όταν έχει "στεριώσει" για τα καλά την νέα αρχιτεκτονική/design του Bulldozer.

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι πού θα σε απογοητεύσω αλλά το ζητούμενο, πιστεύω για όλους μας, πλην μιας μικρής γραφικής μειονότητας, με τον καθένα για τους δικούς του λόγους, είναι η επιβίωση της AMD σαν σχεδιαστή GPU αλλά και high performance/low power x86/Fusion επεξεργαστών στην αγορά των Server/Desktop/Φορητών συστημάτων τουλάχιστον για τα επόμενα 5 χρόνια, εαν περιμένεις ότι η εταιρεία με το λίγο χρήμα και resources που έχει, με ένα δάνειο να αιωρείται πάνω από το κεφάλι της θα ισοπεδώσει την Intel, είσαι γελασμένος. Ζυγίζοντας τα πράγματα διαπιστώνω προσωπικά οτι η εταιρεία έχει μόνο να κερδίσει και οχι να χάσει, με γρήγορες αντιδράσεις και αντανακλαστικά, καλύπτοντας τις ανερχόμενες αγορές π.χ. Κίνα κερδίζοντας market και mind share αργά αλλά σταθερά και με σοβαρή προώθηση του Software οικοσυστήματος της (OpenCL/Fusion), θα τα πάει μια χαρά και θα αποφέρει κέρδη, κέρδη για την εταιρεία τα οποία θα δώσουν μπόνους στους μηχανικούς της ATI στο Μάρκαμ του Καναδά που σχεδιάζουν την επόμενη αρχιτεκτονική της ATI, τους χ86 σχεδιαστές και μηχανικούς στο Austin του Texas που ετοιμάζουν τους επόμενους x86 πυρήνες με αποτέλεσμα νέα,καλύτερα,ισχυρότερα και ποιο ανταγωνιστικά προϊόντα για όλους μας που συμβάλουν σε μια γνήσια καπιταλιστική αγορά ελεύθερου ανταγωνισμού και εμπορίου.

Μια απλή υπενθύμιση επιβεβαίωσης.

AMD to open R&D facility in Israel.

Fabless chip maker AMD is to convert its newly-acquired Israeli toolmaker Graphic Remedy into a research and development facility in the Tel-Aviv area.

Περισσότερα: AMD to open R&D facility in Israel | thinq_

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι πού θα σε απογοητεύσω αλλά το ζητούμενο, πιστεύω για όλους μας, πλην μιας μικρής γραφικής μειονότητας, με τον καθένα για τους δικούς του λόγους, είναι η επιβίωση της AMD σαν σχεδιαστή GPU αλλά και high performance/low power x86/Fusion επεξεργαστών στην αγορά των Server/Desktop/Φορητών συστημάτων τουλάχιστον για τα επόμενα 5 χρόνια, εαν περιμένεις ότι η εταιρεία με το λίγο χρήμα και resources που έχει, με ένα δάνειο να αιωρείται πάνω από το κεφάλι της θα ισοπεδώσει την Intel, είσαι γελασμένος. Ζυγίζοντας τα πράγματα διαπιστώνω προσωπικά οτι η εταιρεία έχει μόνο να κερδίσει και οχι να χάσει, με γρήγορες αντιδράσεις και αντανακλαστικά, καλύπτοντας τις ανερχόμενες αγορές π.χ. Κίνα κερδίζοντας market και mind share αργά αλλά σταθερά και με σοβαρή προώθηση του Software οικοσυστήματος της (OpenCL/Fusion), θα τα πάει μια χαρά και θα αποφέρει κέρδη, κέρδη για την εταιρεία τα οποία θα δώσουν μπόνους στους μηχανικούς της ATI στο Μάρκαμ του Καναδά που σχεδιάζουν την επόμενη αρχιτεκτονική της ATI, τους χ86 σχεδιαστές και μηχανικούς στο Austin του Texas που ετοιμάζουν τους επόμενους x86 πυρήνες με αποτέλεσμα νέα,καλύτερα,ισχυρότερα και ποιο ανταγωνιστικά προϊόντα για όλους μας που συμβάλουν σε μια γνήσια καπιταλιστική αγορά ελεύθερου ανταγωνισμού και εμπορίου.

Το σχολιο μου ειναι κατα βαση πειρακτικο χαρακτήρα.....

Ξερω τι ειναι η ΙΝΤΕΛ και ξερω τι resources εχει... απο την AMD δεν περιμενω θαυματα, περιμενω ενα cpu or μαλλον μια πλατφορμα αναμεσα σε P67 και X79 σε τιμες προιοντων P67....Aυτο για μενα θα ειναι επιτυχια! επισης εχει ανοιξει τους οριζοντες της και σε αλλες αγορες....

Πανω απο ολα θελω τον ανταγωνισμο για να περνουμε σε normal τιμες προιοντα..

Οσο τι θα παρω εγω ? Μου αρεσει να περνω τοπ πλατφόρμες κατα 90% παω για Χ79 μετα απο Χ58.....

Link to comment
Share on other sites

Επίσημα πλέον τους περιμένουμε Αύγουστο - Σεπτέμβρη.

http://www.hwbox.gr/news-cpu/12363-amd-e3-dilose-episima-oti-oi-bulldozer-fx-tha-erthoun-aigousto-septembri.html

4614dee2816ee10f.jpg

Γιατί η συγκεκριμένη φωτογραφία φάτσα κάρτα; προεξοφλείς αποτυχία η είσαι ακόμη ένας απλός προβοκάτορας;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now