George_o/c

AMD Bulldozer: Προβλήματα με B0 & B1 steppings - Κυκλοφορία τέλη Ιουλίου;

Recommended Posts

Λοιπόν για να ξεκαθαρίσω τη θέση μου. Αυτή τη στιγμή η AMD είναι εντελώς ΓΤΠΚ και δεν μιλάμε απλώς για ένα λάθος στο Sata που έγινε με όλες τις μητρικές και όχι με τον επεξεργαστή της Intel. Μιλάμε για ένα cpu που εδώ και τόσους μήνες λέμε, θα βγει δε θα βγει, ααα θα βγει τότε, τελικά όχι θα καθυστερήσει λίγο μάλλον πάει για τότε και τελικά το βλέπω να βγαίνει Χριστούγεννα το κακομοίρο. Πραγματικά θα βγάλει ένα 8πύρηνο το οποίο γαι ένα απλό-μέσο χρήστη θα είναι λουκούμι σκέτο με την τιμή του και τα χαρακτηριστικά του για 24/7 όπως π.χ. τα 6πύρηνά της τώρα, ΑΛΛΑ εάν στα Benchmarks φτάνει έστω και 15% πίσω από τον 980Χ τότε θα πω μπράβο στην AMD την παραδέχομαι και η επόμενη σειρά της θα είναι ισάξια ίσως καλύτερη από την Intel. Εδώ θα είμαστε (Κυριακή κοντή γιορτή που λέει κι ο λαός, κοντός ψαλμός αλληλούια, κτλ κτλ...)

Link to comment
Share on other sites

Φιλαράκι δεν έχω μίσος και ούτε θέμα :whip:. Τον Νορντ πειράζω και εκτός αυτού αν εσάς τους amdάκηδες σας αρέσει να σας κοροϊδεύουν τότε εμένα μου φτάνει και μου περισσεύει:D

Edited by $@39@
Link to comment
Share on other sites

καλα, εκτος απο ολα αυτα, τουλαχιστον οι μητρικες θα κυκλοφορησουν;;;;

Ναι, όλες οι μητρικές θα κυκλοφορήσουν κανονικότατα. Αφού υπάρχει backwards compatibility με την προηγούμενη γενιά δεν έχουν πρόβλημα οι εταιρείες :)

Το XBitLabs έγραψε ένα πολύ καλό άρθρο για τα προβλήματα των Bulldozer... Βέβαια μου ακούγεται λίγο προκατειλημμένο γιατί αναφέρει ότι θα κυκλοφορήσουν από Σεπτέμβρη και σε full retail ποσότητες στα τέλη του έτους, πράγμα που μου ακούγεται ολίγον τι τραβηγμένο. Αλλά εξηγεί κατατοπιστικότατα τι συμβαίνει με τα B0/B1 stepping:

The long-awaited central processing units (CPUs) featuring the code-named Bulldozer micro-architecture are now fully-functional and work without flaws, according to a person who wished to remain anonymous. The problem with the delay of the AMD FX family of chips is that they currently cannot operate at truly high-speeds and thus cannot achieve performance levels that AMD wanted them to. As result, AMD will need to design a new stepping of the processor and therefore delay the commercial launch to September.

The currently available B0 and B1 stepping Zambezi/Bulldozer processors can function at around 2.50GHz/3.50GHz (nominal/turbo) clock-speeds and at such frequency they cannot deliver performance AMD considers competitive, a person with knowledge of the situation said on Monday. As a consequence, AMD needs to tune the design of the processor and create B2 stepping of the chip with better clock-speed potential amid similar thermal design power (TDP), which will take several months to complete. Therefore, the Sunnyvale, California-based chip designer will release its highly-anticipated Bulldozer processors for desktops in September, not in June, as planned.

Λέει λοιπόν ότι οι Bulldozer είναι πλήρως λειτουργικοί και δουλεύουν αψεγάδιαστα, όμως δεν μπορούν να πιάσουν τις υποσχόμενες συχνότητες λειτουργίας και κατά συνέπεια οι επιδόσεις τους δεν είναι αυτές που αρχικά περίμενε η AMD. Έτσι, η εμπορική κυκλοφορία του καινούριου stepping θα γίνει τον Σεπτέμβρη.

Συνεχίζει αναφέροντας ότι τα B0 & B1 stepping samples που κυκλοφορούν τώρα λειτουργούν στα 2.5GHz/3.5GHz (normal/turbo) και σε αυτά τα ρολόγια δεν είναι ανταγωνιστικά! Η AMD θα πρέπει να επιτύχει τα MHz που υποσχέθηκε μένοντας μες στα όρια του επιτρεπτού TDP, πράγμα που θα της πάρει αρκετό καιρό.

Αν θέλετε να διαβάσετε όλο το άρθρο, ορίστε το link :)

Link to comment
Share on other sites

Εεεελα ρε 'συ! Άρα μπορούμε να ελπίζουμε 299 Ευρώπες; Ούτε 500ευρα που λέγανε παλιότερα ούτε τίποτα!!!

Με βλέπω να σκοτώνω τον 1090Τ νύχτα, αρκεί να δούμε κανένα σωστό "νούμερο" στα benchies :)

Τελικά δεν μπορούμε να ελπίζουμε γιατί αυτό το Taobao είναι κάτι σαν το ebay στην Κίνα... site με δημοπρασίες.

Taobao - Wikipedia, the free encyclopedia

Link to comment
Share on other sites

AMD Needs to Boost Clock-Speed of FX 'Bulldozer' Chips

παμε για Σεπτέμβρη? :P

Το ίδιο έχω postαρει δυο posts παραπάνω και μάλιστα μεταφρασμένο :P

Nord δεν μπορείς να ξέρεις αν ισχύει ή όχι. Και εσύ σε assumptions και πράγματα που διαβάζεις στο internet βασίζεσαι.

Link to comment
Share on other sites

δεν γινετε με ενα respin ρε κορκο να πιασουνε τα 500mhz που λειπουν ας πούμε ;)

πρεπει να ειναι πολυ πιο μικρο το προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

δεν γινετε με ενα respin μέσα σε ένα μήνα να πιασουνε τα 500mhz που λειπουν ας πούμε ;)

πρεπει να ειναι πολυ πιο μικρο το προβλημα.

Corrected :)

Ακριβώς ρε παιδιά - δηλαδή for god's shake, δεν είναι κανένα mosfetάκι, cpu είναι...

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το XBitLabs ξέρει τι είναι respin για αυτό μίλησε για Σεπτέμβρη :P Τελοσπάντων δεν ξέρω, μακάρι να βγουν τέλη Ιουλίου όπως γράφω στο πρώτο post και επίσης μακάρι να ισχύει αυτό που είπε ο AMD στο forum της oktabit. Είπε ότι ο εξαπύρηνος FX βγάζει 33K CPU score στο 3DMark Vantage Performance Preset με συχνότητα λειτουργίας γύρω στα 3GHz.

Link to comment
Share on other sites

μιλησε για P33K απο οσο ειδα.

~33κ εχει ενας 980 στοκ.

Επειδή πολλά λέγονται θα πω μονο ένα AMD six core cpu στην περιοχή τον 3ghz στο vantage:P33827 CPU Marks!

Μόνο για το CPU Score στο Performance Preset μιλάει ^^

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το XBitLabs ξέρει τι είναι respin για αυτό μίλησε για Σεπτέμβρη :P Τελοσπάντων δεν ξέρω, μακάρι να βγουν τέλη Ιουλίου όπως γράφω στο πρώτο post και επίσης μακάρι να ισχύει αυτό που είπε ο AMD στο forum της oktabit. Είπε ότι ο εξαπύρηνος FX βγάζει 33K CPU score στο 3DMark Vantage Performance Preset με συχνότητα λειτουργίας γύρω στα 3GHz.

Θα πω το εξής απλό.

Πότε είδατε CPU ( πολύπλοκη και 6-8πύρηνη εν τη προκειμένη ) να κερδίζει 500MHz ( 24/7 stable όχι για screenshot με 1 core active :P ) με όχι ένα, ούτε δύο, ούτε τρία, αλλά ούτε και 4 revision ?

Ο Q6600 σε τέσσερα revision όλα κι όλα πήρε 200-300MHz πάνω σε 24/7 average OC και αυτό είναι από B1 ( pre-pre-release stepping σε G0... πόσο καιρό έκανε κιόλας το G0 ? 6months+ ? δεν θυμάμαι καλά ).

υ.γ. Παπάρια μέντολες αυτό της oktabit.

32k βγάζει 980X @ stock (3.33GHz) CPU score.

980X @ 4.4GHz + 560 Ti @ 1015 GPU Core = P24.7k από πού κι ως που ο άλλος ονειρεύεται P33.8k εν ξέρω τι όνειρο είδε :D

p.s.2. Ολόκληρο XbitLabs δεν έχει sample... έχει ο χρήστης AMD ( δεν είναι κάποιος της Oktabit ή της AMD ) έχει sample... yup yup :D

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα επαναλάβω για μια ακόμα φορά να είμαστε υπομονετικοί.

Ps: για το Performance μην ξεχνάτε και ότι θα πάρει και από τα 32nm εκτός της αρχιτεκτονικής.

Link to comment
Share on other sites

Ειπαμε, το δικο μου πλοιο σαλπαρει μετα την εξεταστικη Σεπτεμβριου. Αν θελουν τα 300 ταπεινα μου ευρω, ας εχουν κατι ανταγωνιστικο μεχρι τοτε. :)

Link to comment
Share on other sites

Χχαχαχχαχαχααχα τωρα το ειδα!

Ναι ρε, για Σεπτεμβρη πηγαινα αρχικα για αγορα. Ετσι κι αλλιως θα λειπω 1 μηνα το καλοκαιρι στο χωριο (οπου οχι νετ, ουτε σταθερο τηλ δεν εχει :P), οποτε ανετα "βγαινω" μεχρι τοτε.

Εδω λεγαμε οτι θα κλοκαρουν πολυ καλα, οπως και τα 32nm της Intel, και αυτοι ζοριζονται να πιασουν τα stock ρολόγια που θα θελανε :P

Αμα εχουν βγει μεχρι τοτε καλως :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now