George_o/c

AMD Bulldozer: Τα πρώτα benchmarks από 8πύρηνο B0 FX-8130P είναι απογοητευτικά!

Recommended Posts

Παιδιά δεν είναι μούσι τα αποτελέσματα, απλά ακούγεται είναι crippled ο επεξεργαστής που χρησιμοποιείται. Για αυτό έχω πει ξανά και ξανά ότι αυτά τα αποτελέσματα δεν δείχνουν σε καμία περίπτωση πως θα συμπεριφέρονται οι B2 Bulldozer!

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

τεσπα, δεν μπορω να καταλαβω γιατι να δωσει πετσοκομενα samples η amd απο τη στιγμη που σε περιπτωση διαροης, μονο κακο μπορει να προκαλεσουν, θα επιβαρυνει την αρνητικη εικονα που της εχουν δημιουργησει κυριως το marketing της intel και (σε λιγοτερο βαθμο βεβαια) οι επιδωσεις των phenom....

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν το κανει για την ιντελ, η ιντελ πρεπει ηδη να ξερει στο περιπου πως παιζουν εκτος αν τα μονα τσιπακια που εχουν δωθει ειναι αυτα τα dev samples κι τιποτα άλλο. ουτε τα Β1 και προφανως ουτε τα Β2. τοτε ναι, ισως να μην ξερουν.

Industry ρουφιάνοι αλλά και κατάσκοποι με payroll κυρίως στους μεγάλους OEMs και κατασκευαστές μητρικών, κοινοποιημένα αλλά και απόρρητα programming/bios guides, τεχνικές αναλύσεις από εξειδικευμένα τμήματα που υπάρχουν σε όλες της σοβαρές εταιρείες από φωτογραφίες του Die, reverse engineering στα labs, ψαχούλεμα και ανάλυση των patented τεχνολογιών αλλά και performance projection από Simulations. Η AMD γνωρίζει από τον simulator της, o οποίος δίνεται σε μια light έκδοση και δωρεάν, τις πραγματικές επιδόσεις της αρχιτεκτονικής και της έκδοσης της που θα κυκλοφορήσει σύντομα, πλέον γνωρίζει τα yields της Globalfoundries, το μόνο που μένει είναι ένα νέο Stepping για να καλυφθούν οι ανάγκες των Overclockers και να συγυριστούν κάποια Errata που βρέθηκαν στην πορεία, όσον αφορά τι γνωρίζει η Intel, προσωπικά πιστεύω οτι δεν την ενδιαφέρει τίποτα άλλο πέραν από τις "ιδιαιτερότητες" και τις "ιδέες" που εφάρμοσαν οι μηχανικοί και αρχιτέκτονες της AMD πάνω σε αυτήν την νέα x86 αρχιτεκτονική, δλδ το ενδιαφέρων της είναι καθαρά επιστημονικό και όχι ανταγωνιστικό, δεν έχει να φοβηθεί τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Νταλικερ, Μπουλντόζερ... ειναι βαρυα και αργά οχήματα. Μπορει να έχουν πολλές ρόδες (πυρηνες) αλλά σίγουρα δεν μπορουν να πιασουν την ταχυτητα (MHz) μιας Ferrary.

Link to comment
Share on other sites

Νταλικερ, Μπουλντόζερ... ειναι βαρυα και αργά οχήματα. Μπορει να έχουν πολλές ρόδες (πυρηνες) αλλά σίγουρα δεν μπορουν να πιασουν την ταχυτητα (MHz) μιας Ferrary.

Πολύ ωραία τα είπες,μπράβο..! :T:

Μπορεί να έχουν τόσους ίππους (οι νταλίκες),αλλά ποτέ δεν πιάνουν πάνω απο 93 χλμ.

Link to comment
Share on other sites

4,2-4,4ghz να εχουμε για καθε μερα και σε single core αλλα και Multi core θα ξυρίζει ασχημα....

Εγω λεω να πάρετε 2 core sandybridge να oaretai καλα.... :hehe:

μονο που δεν θα οδηγατε ferrari αλλα YUGO GT με NITRO :)...:)...:)...:)...:)...

Link to comment
Share on other sites

αφου δεν προκειται να ξεπερνανε τους sandybridge αρκει να δουμε πολυ καλες τιμες ,καθως θα περιμενουμε για το chipset x79 ή socket 2011 (αν δεν κανω λαθος).

Link to comment
Share on other sites

αφου δεν προκειται να ξεπερνανε τους sandybridge αρκει να δουμε πολυ καλες τιμες ,καθως θα περιμενουμε για το chipset x79 ή socket 2011 (αν δεν κανω λαθος).

Για πους sandybridge λες ? για τους sandybridge-E οr τους τωρινους τους κουτσοsandy ?

Το Llano clock to clock με τον deneb ειναι 10% ταχυτερος, δεν θα ειναι ο Bulldozeras καλυτερος ενα 50% απο τον thuban που εχει 2coria more....

Link to comment
Share on other sites

Ρε seb άσε μας με τα κουτσοsandy, έχεις δουλέψει να δεις πως είναι ή σου φταίει το SLI και το SATA2 bug που είχαν; Παίρνεις την Maximus IV Extreme ή κάποια άλλη με NF200 και είσαι κομπλέ σε αυτό τον τομέα, όσο για το SATA2 bug διορθώθηκε με το B3 revision και η Intel έχασε τόσα εκατομμύρια, που κωλύεσαι λοιπόν;

Κάτσε δες από την αρχή όλο το review που είχαμε κάνει τον Μάρτη - http://www.hwbox.gr/reviews/11597-intel-sandy-bridge-core-i7-2600-review.html - να θυμηθείς πόσο ρίχνει ο 250? 2600 στον 1000? 980X στο 90% των benchmarks και μετά μου λες.

Link to comment
Share on other sites

Ρε seb άσε μας με τα κουτσοsandy, έχεις δουλέψει να δεις πως είναι ή σου φταίει το SLI και το SATA2 bug που είχαν; Παίρνεις την Maximus IV Extreme ή κάποια άλλη με NF200 και είσαι κομπλέ σε αυτό τον τομέα, όσο για το SATA2 bug διορθώθηκε με το B3 revision και η Intel έχασε τόσα εκατομμύρια, που κωλύεσαι λοιπόν;

Κάτσε δες από την αρχή όλο το review που είχαμε κάνει τον Μάρτη - http://www.hwbox.gr/reviews/11597-intel-sandy-bridge-core-i7-2600-review.html - να θυμηθείς πόσο ρίχνει ο 250? 2600 στον 1000? 980X στο 90% των benchmarks και μετά μου λες.

Αφου χανει σε super pi και 3d mark 1821 Καραϊσκάκης version πάω πάσο...

Link to comment
Share on other sites

SuperPi και 3DMark2001SE τα αφήνω απέξω, κανένα πρόβλημα. Να δούμε λίγο τα άλλα; :)

AIDA64 Memory Latency/Read/Write Copy: Νικάει τον 980X

AIDA64 υπόλοιπα tests: τον πλησιάζει αρκετά

Cinebench: Λίγο πίσω

PCMark05: Ελάχιστα πίσω

Στα παιχνίδια είναι στα ίδια και οι δύο, αλλά σε 1 περνά μπροστά ο SB ;)

Vantage χάνει στο CPU Score λόγω λιγότερων πυρήνων και συνεπώς λίγο και στο ολικό

WinRAR μπροστά ο SB

Maxxmem μπροστά ο SB

x264 μπροστά ο 980X γιατί το Encoding θέλει πυρήνες

Αν αυτές οι μικρές διαφορές και τα ΤΡΟΜΕΡΑ ΚΟΜΜΕΝΑ SLI και τα ΣΑΤΑ2 bugs που υπήρχαν με το B3 stepping, είναι τόσο μεγάλα ψεγάδια που να μην δίνουν προβάδισμα στον SandyBridge τότε σκέψου το ως εξής: Ο ένας κάνει 250 και ο άλλος 1000 :)

Link to comment
Share on other sites

GeorgeOC για μπες στο HALL OF FAME....O κουτσοSandy και η κουτσοπλατφορμα του ειναι στην ουρά....

Τι σημαίνει εχει πιο λίγους πυρήνες.... i5 πλατφορμα σας ξαναπουλησανε και δεν το πηρατε χαμπάρι...

Εγω με δικα μου results X58 VS P67 σε 5760χ1080 που μετραει ολικα η πλατφορμα τον πηρα τον ΚΟΥΤΣΟSANDY αν και 600mhz πανω απο τον δικο μου (4,8ghz) ΑΠΟ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΑΝΤΕΣ ΣΤΑ GAMES...(και σε min fps και σε average και σε max)

Επρεπε να τρεξω 3d mark Κολοκοτρώνης edition για να δει νίκη το κουτσοsandy...

Link to comment
Share on other sites

Είχα i7 860 (LGA1156) και τον είχα φτάσει και στα 5180MHz με το μονοβάθμιο, οπότε επέτρεψέ μου να διαφωνήσω ότι ξαναπούλησαν i5/i7 Lynnfield, ουδεμία σχέση έχουν. Τώρα αν ΤΟΝ ΠΑΙΡΝΕΙ ΑΠΟ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΜΠΑΝΤΕΣ στα 5760 x 1080, μπράβο στο X58 το παραδέχομαι εκεί!

Γιατί το X58 απευθύνεται σε hardcore και enthusiast χρήστες που αποζητούν τα μέγιστα από το σύστημά τους! Ακόμα κι αν μιλάμε για gaming σε εξωπραγματικές αναλύσεις που ο μέσος χρήστης βλέπει μόνο σε videάκια στο youtube. Εκεί ναι, αν είναι να πάρω 3 23"άρες οθόνες και 2 x GTX 580, θα χώσω τα έξτρα λεφτά για το X58, μαζί σου. Αλλά στα 1080p που παίζει η πλειοψηφία των χρηστών, οι διαφορές είναι αμελητέες και τα 750? δεν δικαιολογούν αγορά X58 :)

Edited by George_o/c
πρόσθεση πληροφοριών
Link to comment
Share on other sites

Eπισης να πουμε κατι και να χωνεψουμε οτι η πλατφομα BULLDOZER δεν βγαινει για να φαει το Χ79 αλλα το τωρινό z68...

Εαν η ΑΜD μπορεσει να δώσει κατι μεταξυ Χ79 και Z68 και σε καλη τιμη τοτε θα ειναι επιτυχία...

Εαν δεν καταφερει να περασει συνολικα σαν πλατφορμα το Ζ68 τοτε ναι θα μιλαμε για αποτυχια, πιστευω ομως οτι θα τα καταφερει. Εγω προσωπικα δεν κοιταω τις single core εφαρμογες αλλα ολα τα Multicore programs εκει φαινεται η συνολικη δυναμη ενος επεξεργαστη.

Δηλαδη πως θα βγαλω συμπέρασμα για το αν ενας επεξεργαστής ειναι καλος ή κακος οταν δεν δουλευει με full cores, δεν εχω καταλαβει την λογικη σας!

Μου λετε για τον SANDYBRIDGE για το ποσο καλος επεξεργαστης ειναι απέναντι στον 980Χ για παραδειγμα, οπου ο SANDYBRIDGE νικαει σε εκεινα που ο 980Χ ΥΠΟΛΕΙΤΟΥΡΓΕΊ..... ειμαστε με τα καλα μας!!!!

Link to comment
Share on other sites

Νταλικερ, Μπουλντόζερ... ειναι βαρυα και αργά οχήματα. Μπορει να έχουν πολλές ρόδες (πυρηνες) αλλά σίγουρα δεν μπορουν να πιασουν την ταχυτητα (MHz) μιας Ferrary.

Well, εγω δεν έχω κανένα πρόβλημα να αγοράσω μια μοντέρνα μηχανή "Throughput" 8 πυρήνων, για τις δικές μου ανάγκες η δικούς μου πελάτες, που να κλοκάρει κιόλας στα 4.2 τουλάχιστον Ghz με επιδόσεις ισάξιες ενός 1000 ευρώ Gulftown στα 290 ευρώ τιμή παρουσίασης και κάτω από 250 στην αγορά μεταχ. μέσα σε 6-7 μήνες από τώρα, εσύ έχεις;

Link to comment
Share on other sites

Μα ειναι σαν να μας λενε οτι ποιο γρήγορο αμαξι δεν ειναι αυτο που πιανει 300 χλμ αλλα αυτο που πιανει τα 200 χλμ πιο γρηγορα και τερματίζει εκει....

Link to comment
Share on other sites

Ωραίες οι φανφάρες κλπ, αλλά για δείτε πόσους πυρήνες χρησιμοποιούνε τα περισσότερα προγράμματα και παιχνίδια της καθημερινότητας.

Γειά σου ρε grimpr με τις inside info :D

Link to comment
Share on other sites

Οταν κανω μια αγορα πλατφορμας κοιτάω:

1ον) τα λεφτα μου

2ον) να με παει οσο πιο μακριά μπορεί. Ο κριτής γι αυτό ειναι Α. η αποδοση στα multicore programs Β. τα πολλα lanes Γ. και το καλο support απο την εταιρεια στο να μην αλλαζει ευκολα motherboard....

Ρε Βιll με την λογικη σου θα βαλω πωλητήριο στο Pentium 4 northwood (στα 3,8ghz) που έχω σπίτι και θα εχω την απαιτηση να το αγοράσουν με το ετσι θελω....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now