barfastic

Αποριες RAID + Windows

Recommended Posts

Καλησπερα,

εχω μπερδευτει λιγο, και θα ηθελα τα φωτα σας.

Εχω την EVGA X58 SLI3. που δινει 2x SATAIII και 6xSATAII.

Θελω, στα SATAIII να βαλω τους SSD σε RAID0, και στα SATAII 4x WD RE4 (2TB) σε RAID5.

και η ερωτησεις μου ειναι η εξεις...

1) Μπορω να εχω 2 RAID ταυτοχρονα απτην μητρικη, η θα πρεπει να παρω και καποιο controller?

2) Τα windows 7 (64bit) θα μπορεσουν να δουνε τον 6GB RAID5 δισκο μου? η θα πρεπει να τον σπασω σε partitions η κατι τετοιο?

3) Τα WD RE4 μου προτεινετε να τα βαλω σε RAID5 η σε RAID 0+1 ?

Link to comment
Share on other sites

Ολους τους δισκους/ssd να τους βαλεις πανω στον SATAII controller. Ο SATAIII της μητρικης δεν προτεινεται λογω χαμηλου responce time, κατι για το οποιο αγορασες τους SSD.

1) Μπορεις να εχεις 2 raid ταυτοχρονα. Απλα προτιμησε στις 2 πρωτες SATA θεσεις 0 και 1 της μητρικης να βαλεις τους SSD και στις αλλες 4 τους WD RE4.

2) Τα Windows 7 θα δουνε και τα 6ΤΒ των δισκων σου.

3) Raid5 γιατι με το raid10 θα χασεις τους μισους δισκους.

Link to comment
Share on other sites

O controller που χρησιμοποιησαν οι εταιριες στο X58 ειναι της Marvell. O συγκεκριμενος δουλευε συνηθως σε PCI-express X1 ταχυτητα. Το πιο πιθανο ειναι οτι θα εχει bottleneck στα 400ΜΒ/s, χωρια το αυξημενο latency.

Οπως ειπα και παραπανω, προτεινω στα SATAII 0 και 1 να βαλεις τους 2 SSD, στα υπολοιπα 4 τους WD RE4 και στο SATAIII, βαλε το DVDRW.

Link to comment
Share on other sites

μμμμ ναι.... η επιδοσεις ειναι κατωτερες...

φταει ο κοντρολλερ, η τα drivers? θα κανω και δικα μου τεστ, να δω...

για ρυθμησεις τι μου προτεινετε.... για τους ssd k για τα RE4 ?

Link to comment
Share on other sites

Δώσε 150-180? και ησύχασε μια για πάντα με έναν Perc5/i... Διαφορετικά θα εγκλωβιστείς σε αυτή τη μητρική και όποια άλλη με τον ίδιο controller ή θα ψάχνεις χώρο να βάλεις τα δεδομένα σου για να σπάσεις τις συστοιχίες.

Link to comment
Share on other sites

The major issue that plagues these cards is known as the System Management Bus (SMBus for short) bug. This problem usually surfaces with Intel chipsets and both AMD and NVIDIA chipsets seem to work with the cards. See here for the fix.

Another “issue” is the fact that this card uses the Intel IOP333 processor. This is not an issue as much as it is a design feature. As was previously mentioned, these are not the newest cards on the block. The IOP333 processor seems to be bottlenecked around 300MB/s write and 500-700MB/s read whenever Raid 5 is used. Newer generations of Raid cards use faster, and sometimes multi-core processors to perform the XOR/ parity calculations, and thus are not limited to the same speeds.

Finally, the IOP333 requires that it has decent airflow as it gets hot under normal operation. Numerous guides are available for attaching heatsinks and fans to the IOP333 processor. Personally, I use VGA/ Chipset heatsinks with thermal tape (not paste) to affix the heatsinks to the cards. This is not akin to cooling an overclocked 115w (or higher) CPU or massive GPU and the IOP333 does not require anything fancy. Just make sure there is a heatsink and airflow over the heatsink (can be accomplished by using a case fan) and the IOP333 should stay cool.

???? και δεν παιζει και φρακγο δυστηχως :(

Link to comment
Share on other sites

O controller που χρησιμοποιησαν οι εταιριες στο X58 ειναι της Marvell. O συγκεκριμενος δουλευε συνηθως σε PCI-express X1 ταχυτητα. Το πιο πιθανο ειναι οτι θα εχει bottleneck στα 400ΜΒ/s, χωρια το αυξημενο latency.

Οπως ειπα και παραπανω, προτεινω στα SATAII 0 και 1 να βαλεις τους 2 SSD, στα υπολοιπα 4 τους WD RE4 και στο SATAIII, βαλε το DVDRW.

Το ίδιο ισχύει και για το Ρ67 έτσι; Τον sata III ssd τον βάζουμε στη sata III του P67 και όχι στον marvell?

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο ισχυει για το P67 και Z68. Στις SATAIII θυρες θα μπει o SATAIII SSD και ΟΧΙ στον marvell.

Οι SATAIII θυρες συνηθως σε ολες τις μητρικες εχουν διαφορετικο χρωμα.

Link to comment
Share on other sites

Οι περισσοτερες P67 δεν εχουν Marvell. Αυτες που εχουν, ειναι μεν SATA3 o Marvell, αλλα δειχνει το manual της μητρικης ποιες ειναι του Marvell οι θυρες και ποιες ειναι του chipset.

π.χ. Στην παρακατω εικονα φαινονται οι SATA θυρες της Gigabyte P67A-UD7 B3.

Επειδη η UD7 ειναι απο τις ακριβες μητρικες, εχει και Marvell controller επανω.

Οι 2 πρωτες θυρες, οπως κοιταμε τη μητρικη απο πανω προς τα κατω, ειναι οι SATA3 θυρες του Marvell (GSATA3) και οι επομενες 2 ειναι οι SATA3 θυρες του chipset. Οι αλλες 4 ειναι SATAII.

sata3.jpg

sata3.jpg

sata3.jpg

sata3.jpg.74381d410c561d8362cd66af986e69

Edited by jax7480
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now