gus

Θηκη μετατροπης εσωτερικου σκληρου σε εξωτερικο?

Recommended Posts

Υπαρχουν στην αγορα cases οπου μπορεις να βαλεις τον σκληρο σου δισκο ωστε να συνδεεται με το pc εξωτερικα μεσω θυρας usb?

Link to comment
Share on other sites

Toσο φτηνα ειναι?

Βασικα θελω να παρω εναν μικρο σε μεγεθος ssd για το λειτουργικο και τις εφαρμογες, και τα λοιπα αρχεια(ταινιες, μουσικη κλπ) θα τα αφησω στον μηχανικο, το οποιον ομως θα συνδεω μονο οποτε θελω μεσω usb.

Ποιο ειναι το πιο φτηνο 3.5'' usb case που κανει αυτη τη δουλεια? :-)

Οταν συνδεσεις το σκληρο με ενα τετοιο εξαρτημα πεφτει η ταχυτητα του?

Link to comment
Share on other sites

Καλη φαση.

Δηλαδη περνεις εναν WD 1T GREEN με μολις 45ε και τον κανεις εξωτερικο με αλλα 10ε.

Καλα και φτανει το ρευμα απο το usb για να δουλεψει?εχει μεσα σατα παουερ κονεκτορ το κουτι που να κουμπωνει ο σκληρος πανω?

Link to comment
Share on other sites

Προσοχη, δεν θελετε θηκη προστασιας, δηλαδη απλα ενα καλυμμα. Δηλαδη αυτα με τα 3-4-5 ευρω δε σας κανουν.

Σε περιπτωση που ο δισκος ειναι 2,5'' τροφοδοτειται μονο μεσω USB (1 ή 2). Εαν ειναι 3,5", η θηκη ειναι μεγαλυτερη και ακριβοτερη γιατι απαιτειται και μετασχηματιστης.

Link to comment
Share on other sites

Ένα τέτοιο θες :)POWER STAR Εξωτερικό κουτί 3,5" BE-USB-SATA :αγορές, τιμές, αξεσουαρ POWER STAR Εξωτερικό κουτί 3,5" BE-USB-SATA - Pixmania

Έχω ένα Sharkoon τέτοιο κουτάκι από το 2007 και του έχω βάλει 3 διαφορετικούς HDD τόσα χρόνια. Παίρνεις τον εσωτερικό, ξεβιδώνεις το κουτί, τον κουμπώνεις στο SATA connector και το ξανακλείνεις. Βάζεις το USB καλώδιο στο PC και τον μετασχηματιστή στη μπρίζα και έτοιμος ο εξωτερικός :D Απλά το Sharkoon που έχω θέλει λίγη προσοχή παραπάνω στη μεταφορά - μια φορά το πέταξα στο κρεβάτι πάνω από 2-3 μέτρα μακριά και κουνήθηκε μέσα ο HDD οπότε δεν τον αναγνώριζε :P

Link to comment
Share on other sites

Τρελλαθηκες?... πεταξες το σκληρο απο αποσταση 2-3 μετρα? τι τον περασες? :D

Στο λινκ γραφει "Λειτουργία Plug & Play USB"... οποτε ποιον μετασχηματιστη στη πριζα λες?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι για να μην χρειάζεται να εγκαταστήσεις drivers. Θέλει μετασχηματιστή για 3.5" σκληρό, το λέει και πιο κάτω και έχει υποδοχή για DC!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί τι θα πάθαινε ο σκληρός; Βιδωμένος είναι μέσα και το κουτάκι είναι από αλουμίνιο οπότε ίσα που κουνήθηκε. Αλλά ήταν αρκετό κούνημα για να μην τον βλέπει μετά :P

Για τον μετασχηματιστή με πρόλαβαν οι άλλοι. Το plug n play όντως ισχύει και λέει για να μην επιβαρύνεται το σύστημα με έξτρα drivers :)

Link to comment
Share on other sites

Αν θελει πριζα τοτε δε μου κανει.

Καλυτερα να εχω το δισκο κανονικα μεσα και οταν τον θελω να συνδεω το molex και το sata του...

Γιατί τι θα πάθαινε ο σκληρός; Βιδωμένος είναι μέσα και το κουτάκι είναι από αλουμίνιο οπότε ίσα που κουνήθηκε. Αλλά ήταν αρκετό κούνημα για να μην τον βλέπει μετά

Oπως ειδες, επαθε.

Και σε ατσαλινο κουτι μεσα να ηταν αν το πεταξεις υπαρχει δονηση και προσκρουση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χάλασε ρει, μην τα δραματοποιείς τα πράγματα :P Ξεβίδωσα το κουτάκι, το άνοιξα, τον πίεσα λίγο περισσότερο για να κουμπώσει σωστά και μετά όλα ok. Και μιλάμε για δίσκο 4ετίας που τον έχω γεμίσει/αδειάσει ΠΟΛΛΕΣ φορές, ταλαιπωρημένος δηλαδή. Ακόμα μια χαρά παίζει :)

Link to comment
Share on other sites

Προσοχη, δεν θελετε θηκη προστασιας, δηλαδη απλα ενα καλυμμα. Δηλαδη αυτα με τα 3-4-5 ευρω δε σας κανουν.

Σε περιπτωση που ο δισκος ειναι 2,5'' τροφοδοτειται μονο μεσω USB (1 ή 2). Εαν ειναι 3,5", η θηκη ειναι μεγαλυτερη και ακριβοτερη γιατι απαιτειται και μετασχηματιστης.

A μπραβο...αυτο ηθελα να ξεκαθαρισω.

Μα λεω και εγω 3.5 με usb σκετο,χωρις τροφοδοσια επιπλεον δεν παιζει.

Link to comment
Share on other sites

Αν θελει πριζα τοτε δε μου κανει.

Καλυτερα να εχω το δισκο κανονικα μεσα και οταν τον θελω να συνδεω το molex και το sata του...

To θεωρείς αυτό πιό εύκολο από το να ανοίγεις/κλείνεις το διακόπτη του; (ναι, έχουν διακόπτη τα περισσότερα κουτιά...) :que:...

Πάντως, θα σου πρότεινα να πάρεις ένα που έχει και eSata σύνδεση, ώστε όπου υπάρχει να έχεις πολύ μεγαλύτερες ταχύτητες, ή να περιμένεις λίγο και να πάρεις απευθείας με USB3.0 σύνδεση.

Link to comment
Share on other sites

To θεωρείς αυτό πιό εύκολο από το να ανοίγεις/κλείνεις το διακόπτη του; (ναι, έχουν διακόπτη τα περισσότερα κουτιά...) :que:...

Αυτό ακριβώς, με το κουμπάκι on/off δεν νομίζω ότι είναι δύσκολο να έχεις τον μεταχηματιστή πάντα συνδεμένο σε ένα πολύμπριζο...

Link to comment
Share on other sites

To θεωρείς αυτό πιό εύκολο από το να ανοίγεις/κλείνεις το διακόπτη του; (ναι, έχουν διακόπτη τα περισσότερα κουτιά...) :que:...

Bασικα, δεν θα ηθελα αλλη μια ηλεκτρικη συσκευη.

Μαλλον σκεφτομαι να παρω εναν usb σκληρο 2,5''. Βεβαια στοιχιζουν... μηπως ξερεις ποσο περιπου κανει ο φτηνοτερος τετοιος στα 500GB?

Πάντως, θα σου πρότεινα να πάρεις ένα που έχει και eSata σύνδεση, ώστε όπου υπάρχει να έχεις πολύ μεγαλύτερες ταχύτητες, ή να περιμένεις λίγο και να πάρεις απευθείας με USB3.0 σύνδεση.

Το case δεν εχει eSata θυρα, επισης η μητρικη δεν ειναι usb3.

Oταν λες οτι το eSata εχει μεγαλυτερες ταχυτητες τι εννοεις? Μιλας για την ταχυτητα μεταφορας αρχειων απο τον εξωτερικο/eSata σκληρο στον εσωτερικο?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now