nick2008

A LITTLE Ο/C HELP...

Recommended Posts

Kαλημέρα σε όλους.

Είμαι θα έλεγα κάπως καινούργιος στο θέμα O/C και θα ήθελα λίγη βοήθεια, αν μπορεί κάποιος...

Έφτιαξα ένα συστημα με την P5E3 Premium Wi-Fi, τον QΧ9650, 4GB DDR3 CellShock 1.800Mhz 8-7-6-21 (τις μπλε special edition από Πλαίσιο) με αέρα σε CPU (MUGEN, τοποθετημένη κάθετα λόγω χώρου ανάμεσα σε heatpipes και ram) και μνήμες (τα ανεμιστηράκια της corsair).

FSB 450, STRAP 333, Multiplier 8.5, CPU Voltage 1.41250, FSB Termination Voltage 1.30, και ως προς τις μνήμες χρόνους 8-8-8-21-2Ν και Voltage 1.90. Όλα τα άλλα στο AUTO.

Δυστυχώς το σύστημα (VISTA Ultimate x64) δεν είναι σταθερό. Ομολογώ ότι η μόνη απαίτηση ήταν να βλέπω την πραγματική ταχύτητα της RAM. Εδώ και μία βδομάδα όμως που το έφτιαξα έχω δει περισσότερες BSoD οθόνες απ' ό,τι είχα δει με τα ΧΡ μέσα σε τρία χρόνια....

Δοκιμάζω με το memtest3.6 τη μνήμη (σε δόσεις είτε των 512ΜΒ είτε των 1024ΜΒ) και πάντα μου πετάει μετά από κανα τρίλεπτο με πεντάλεπτο 1-2 λάθη (δεν το αφήνω και περισσότερο μετά τα errors). Δοκίμασα να βάλω τιμές στο NB Voltage (από 1.41 μέχρι και 1.51) και να ανεβάσω λίγο το ρεύμα της μνήμης (δοκίμασα 1.92, 196, 1.98, 2.02, 2.04 και 2.06) έβαλα τους χρονισμούς της μνήμης στις εργοστασιακές τους τιμές (8-7-6-21) αλλά... και πάλι οι μνήμες ποτέ δεν πάρεμειναν σταθερές..... Που να βάλω και τιμή στο CR... 1T !!!!!

Ειλικρινά φοβάμαι πολύ για τη δουλειά μου και τα έγγραφα που γράφω στο PC, γιατί με τα απροσδιόριστου χρονικού σημείου κολλήματα του PC χάνω αυγά και πασχάλια....

Αν υπάρχει κάποιος βρε παιδιά που έχει δοκιμάσει τη συγκεκριμένη μητρική και το O/C της ας μου πει τί τιμές να δώσω σε ποίες ρυθμίσεις ώστε να σταθεροποιήσω και γω το σύστημά μου... :( :( :(:(

Χίλια ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ !!!!

Link to comment
Share on other sites

από όσο ξέρω από τα παιδιά που τις έχουν δοκιμάσει οι μνήμες παίζουν κοντά στα 1600+- με 6άρια...

εσένα δεν σου παίζουν ούτε στους default χρονισμούς?

αν είναι έτσι επιστροφή...

Link to comment
Share on other sites

από όσο ξέρω από τα παιδιά που τις έχουν δοκιμάσει οι μνήμες παίζουν κοντά στα 1600+- με 6άρια...

εσένα δεν σου παίζουν ούτε στους default χρονισμούς?

αν είναι έτσι επιστροφή...

Μόλις έκανα και το άλλο...

Έκαψα σε ένα boot δισκάκι το memtest86 με το 2.01 iso και αφού πέρασα στο BIOS τα πάντα στο AUTO με μόνη αλλαγή την επιλογή DRAM Frequency που την έβαλα στα 1800Mhz (η μητρική αυτόματα ρυθμίζει FSB και CPU Ratio Control ανάλογα με την ταχύτητα που έδωσα) άρχισα το test....

Oi χρονισμοί της μνήμης έπεσαν στα 9-9-9-24 (υπενθυμίζω ότι οι μπλε cellshock SE δουλεύουν στα 8-7-6-21) το FSB πήγε στο φυσιολογικό 450 και η ταχύτητα της CPU πήγε στα 3100 και κάτι.

Ε, λοιπόν, το test γύρω στο 25 με 30% άρχισε να πετά συνέχεια errors !!!!!! :confused::confused::confused:

Tο επόμενο είναι να βάλω ένα ένα τα modules στο πρώτο memory slot και να επαναλάβω το test μπας και καταλάβω σε ποιό/ποιά υπάρχει ελλάττωμα... Και τα χρυσοπλήρωσα ρε γμτ, πάνω από 850 ?... :stars::stars:

Στο ΠΛΑΙΣΙΟ τις επιστρέφω υποθέτω, έτσι ??

Link to comment
Share on other sites

Από εκεί που τις πήρες τις επιστρέφεις...

στείλε πρώτα ένα πμ στον γοριλάκο γιατί αν θυμάμαι καλά κάτι έπαιζε με το spd...

Link to comment
Share on other sites

Με ποιο bios παιζεις ? Αν δεν εχεις το τελευταιο περασε το (http://dlsvr01.asus.com/pub/ASUS/mb/socket775/P5E3_Premium/P5E3-ASUS-Premium-0401.zip)

Strap 333 , FSB 450 , Memory 900(1800)

Performance level : Στο 10

Vdimm : 1.9V , 8-7-6-21 για αρχη και βλεπουμε

Northbridge : 1.55-1.65V

Southbridge : 1.17V

Static Read : Disabled

Delayed Write : Disabled

Τα 2 spread spectrum στο τελος : Disabled

Αν εχει καμμια αλλη επιλογη που μου διαφευγει , πες μου. :)

Δοκιμασε και μια-μια τις μνημες . Δοκιμασε και δυο-δυο ...

Εμενα μου ετυχε ενα ελλατωματικο κιτ απο μπλε , αλλα ψαξτο καλα πριν το επιστρεψεις χωρις λογο .

Link to comment
Share on other sites

Από εκεί που τις πήρες τις επιστρέφεις...

στείλε πρώτα ένα πμ στον γοριλάκο γιατί αν θυμάμαι καλά κάτι έπαιζε με το spd...

Το θεμα του SPD δεν εχει να κανει με το συγκεκριμενο προβλημα . Μια χαρα παιζουν οι μνημες (εαν δεν εχουν προβλημα)

Το SPD που ειχε δωσει ο saaya ειναι το reference που δινει η micron με τα τσιπακια της και ειναι χαλαρο σε timings.

Link to comment
Share on other sites

^^ :T:

Δέν είναι προβληματικές οι Cellshock...

Απλά έχουν αρκετό περισσότερο ψάξιμο από όλες τις υπόλοιπες μάρκες και είναι λίγο δύσκολες στο σετάρισμα...

Σάν τις DFI τις μητρικές..:)

Άμα κάποιος δεν έχει όρεξη για ψάξιμο..μάλλον οι Corsair θα είναι η πρώτη επιλογή..:)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα και ευχαριστώ πάρα πολύ για το ενδιαφέρον που δείχνετε !!!

Να πω ότι πάει καμμιά ώρα που μπήκα ξανά Internet αφού προηγουμένως είχα πλακώσει τις μνήμες στα tests με το boot disk του memtest86.

Δοκίμασα με περασμένο το τελευταίο BIOS (0401) μία μία με τις αυτόματες ρυθμίσεις της μητρικής (9-9-9-24) στο πρώτο socket (είναι κόκκινα και μαύρα τα δύο κανάλια με αρχή το κόκκινο) και... δεν έδειξαν error σε ένα pass (100%) που τα υπέβαλα !!!!

Μετά δοκίμασα σε dual channel (sockets A1 και Β1) κάθε ζευγάρι (ίδιο serial) και πάλι ΟΚ.

Μετά τα δοκίμασα σε dual πάλι αλλά βάζοντας τους default χρόνους της cellshock (8-7-6-21) πάντα στα A1 και Β1 sockets και το ένα ζευγάρι βγήκε ΟΚ αλλά το άλλο έδωσε error γύρω στο 65% του test. Του άλλαξα sockets (A2 και Β2) και... ουφ και αυτό έβγαλε κανονικά το test.

Μετά τα έβαλα όλα πάνω (το ζευγάρι που "κλώτσησε" το άφησα εκεί που δούλεψε) και ξαναδοκίμασα... ΟΚ.

Ηρθε η ώρα για "πείραγμα" του BIOS.

Oi ρυθμίσεις:

CPU Ratio 08.5

STRAP 333

FSB 450

PCIE Frequency 100

DRAM CR 1N (προφανώς εννοεί 1Τ)

----------------------------------------------

Τους χρόνους της μνήμης τους άφησα τους ίδιους (8-7-6-21), αν και καλύτεροι θα ήταν... όνειρο !!!

----------------------------------------------

CPU Voltage 1.41250

CPU GTL Reference (0/2) AUTO

CPU GTL Reference (1/3) AUTO

CPU PLL Voltage AUTO

FSB Termination Voltage 1.40

DRAM Voltage 1.96

NB Voltage 1.41

NB GTL Voltage Reference AUTO

SB Voltage AUTO

Clock Over-Charging Voltage AUTO

-----------------------------------------------

Load-Line Calibration PERFORMANCE (οι άλλες επιλογές NORMAL και AUTO)

CPU Spread Spectrum DISABLED

PCIE Spread Spectrum DISABLED

-----------------------------------------------

Με αυτά δοκίμασα πάλι με όλα τα modules το memtest86 και ΟΛΑ ΟΚ !!! :whoohoo:

Βέβαια δεν άργησαν τα παρατράγουδα...

Μετά από κανα μισάωρο στα Vista (Firefox και Word) και ενώ όλα φαίνονταν καλά (βέβαια πιστεύω ότι με τα παραπάνω το παραφόρτωσα με ρεύμα...) και με θερμοκρασίες πυρήνων 46, 46, 44, 44 , το PC ΚΟΛΛΗΣΕ !!!!! :( :(:(

Καλά τα πήγα σχετικά νομίζω αλλά κάτι δεν δουλεύει.......

Καμμιά βοήθεια βρε παιδιά... Να'στε καλά.

Link to comment
Share on other sites

Στη θεση σου θα σκαλιζα τα PLL , Termination , GTL .

Καμμια φορα τα 450 ειναι πολλα για τους quad . Θελει ψαξιμο αυτο.

PLL 1.70 , Termination 1.50 ... GTL 0.63 , 0.67

NB δωσε λιγο παραπανω .Μεχρι 1.50 αφοβα . SB μην αφηνεις στο auto.

Κανε μια αλλαγη τη φορα ωστε να καταλαβεις τι σου δημιουργει προβλημα . Μην τα αλλαξεις ολα μαζι , γιατι θα μπλεξεις παλι.

Ξεκινα με north και μετα PLL & Termination.

Link to comment
Share on other sites

θελει ψαξειμο να βρεις τα ρολογια του cpu o qx9770 που εχω πεζη με αερα 480fsb

3d με vpll 1,50 kai vfsb 1.10 .εγω ειχα προβλημα με την asus p5e3 premium σε 2 που δοκιμασα με μνημες gskill me gtr που πεζουν 7-6-4-5-15 -1τ στα 960 mhz ανετα σε αλλη μητρικη σε αυτη δεν επεζαν πανω απο 800 mhz δεν μπουταρε καν:mad::drinks:

Link to comment
Share on other sites

θελει ψαξειμο να βρεις τα ρολογια του cpu o qx9770 που εχω πεζη με αερα 480fsb

3d με vpll 1,50 kai vfsb 1.10 .εγω ειχα προβλημα με την asus p5e3 premium σε 2 που δοκιμασα με μνημες gskill me gtr που πεζουν 7-6-4-5-15 -1τ στα 960 mhz ανετα σε αλλη μητρικη σε αυτη δεν επεζαν πανω απο 800 mhz δεν μπουταρε καν:mad::drinks:

Ίσως είχες πρώιμο bios... Εγώ με το τελευταίο (0401) μπουτάρω κανονικά στα 900Mhz με τις auto ρυθμίσεις της μητρικής (και λίγο ψηλότερα που δοκίμασα στα 912 πάλι οκ). Βέβαια προς το παρόν δουλέυω με τους stock χρόνους των cellshock (8-7-6-21)...

Δεν ξέρω όμως πόσο ασφαλές voltage (PLL και FSB termination) να βάλω στον QX9650 (με αέρα - mugen) για να τον σταθεροποιήσω ώστε να μην κολλάει και να χάσω τη δουλειά μου... Σε idle μου δίνει συνήθως 45αρια και 47αρια.

Κάπου διάβασα ότι ανεβάζοντας το ΝΒ μέχρι το 1.51 θα έχω καλύτερη θερμική συμπεριφορά της cpu. Τώρα το'χω στο 1.41 Επίσης δεν ξέρω τί να δώσω στο vSB (προς το παρόν το'χω στο auto)....

Link to comment
Share on other sites

Όταν πρωτόγραψα εδώ ήμουν σχεδόν εντελώς ψάρακας και το αμέσως προηγούμενο post μου το αποδεικνύει περίτρανα και καλά κάνατε και το αφήσατε αναπάντητο.

Μετά από ένα μήνα και με αμέτρητες (κυριολεκτικά :stars: ) δοκιμές μέσα και έξω από bios και τεστοπρογράμματα κατάφερα επιτέλους να κλοκάρω τις 1800αρες μνήμες από 8-7-6-21-2Τ σε 7-7-7-20-1Τ και παράλληλα να σταθεροποιήσω το σύστημα, αφού προηγουμένως πέρασα και το τελευταίο bios (beta) 0503..

Βασικά τα περισσότερα μένουν στο auto εκτός από :

CPU RATIO 0.80

FSB 450

PCIE 105

RAM FREQUENCY 1801

RAM CR 1N

RAM CLOCK 7-7-7-20

CPU VOLT 1.38750

PLL VOLT 1.56

FSB TERM VOLT 1.26

RAM VOLT 2.02

NB VOLT 1.51

NB GTL VOLT 0.67

CPU SPECTRUM Disabled

PCIE SPECTRUM Disabled

και στο CPU Configuration Menu : C1E SUPPORT και VANDERPOOL TECHNOLOGY και τα δύο Disabled.

Με αυτά το Prime95 έτρεχε 7 ώρες και το MemTest86 σε δύο full passes --- όλαl OK !!! :D :D :D

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ !!!!! :drinks:

Link to comment
Share on other sites

:T: Welcome to the club :T:

Αφού τα κατάφερες, τώρα πάμε σιγά σιγά να τον ανεβάσουμε και μετά για υδρόψυξη έ? :D

Θα σου ήταν εύκολο να μου πρότεινες μία αξιόπιστη και δοκιμασμένη λύση σε υδρόψυξη για το συγκεκριμένο mobo??

Το κουτί που έχω είναι το STACKER 830.

Eυχαριστώ εκ των προτέρων..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now