jkanellopoylos

Βοήθεια για επιλογή κομματιών υδρόψυξης...

Recommended Posts

Καλησπέρα σας , μετά απο πολύ διάβασμα για να επιλέξω τη σωστή υδρόψυξη κατέληξα οτι θα αγοράσω αντλία EHEIM 1262 230V , σωλήνες 1/2 και δεν ξέρω τι ψυγείο θα βάλω( σίγουρα θέλω όσο μεγαλύτερο γίνεται για το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα) όπως δεν ξέρω και ποιο είναι το καλύτερο block για τον i7 2600k και ποιο δοχείο ταιριάζει με την τρόμπα (αν έχω καταλάβει σωστά).

Το κουτί που έχω είναι το coolerMaster Storm Enforcer Midi.

Για αρχή θα ψύξω μόνο τον επεξεργαστή και αργότερα κάρτα γραφικών γιατι σκέφτομαι να την αλλάξω.

Απο τα κομμάτια που θα αγοράσω τώρα δεν θέλω να αλλάξω τίποτα κατα την εξέλιξη της υδρόψυξης μου.

Θα μπορούσατε να μου πείτε και σε ποιο μαγαζί στην Ελλάδα θα τα βρώ?

Link to comment
Share on other sites

χωρις μοντα πολυ φοβαμαι πως δεν χωραει μεσα στο κουτι ψυγειο..!:(

η laing αυτη την στιγμη ειναι κορυφη στις αντλιες..!αυτα τα λιγα για αρχη..!!!

Link to comment
Share on other sites

Διαστάσεις48.5 cm 22.9 cm 48.4 cm αυτες ειναι του κουτιου σου. αρα χωραει οριακα ενα 3χ140 ωστε να μην εξεχει απο μπροστα η πισω, η πιο ανετα ενα 3χ120..απλα να εχεις στο νου σου οτι το κουτι θα "ματωθει" για να "κατσει" το ψυγειο..!επισης ποσα χρηματα διαθετεις?ελληνικο καταστημα με ποικιλια ειδων δεν υπαρχει..!αναγκαστηκα απο εξωτερικο..!;)

Link to comment
Share on other sites

Διαθέτω όσα χρειάζεται για να φτιάξω κάτι αξιόπιστο και με πάρα πολύ καλή απόδοση.εξάλου πόσο μπορεί να φτάσει για να ψύξω για αρχή μόνο τον επεξεργαστή....

Link to comment
Share on other sites

τα ζηταει ο οργανισμος σου για εγκεφαλικο!!!:P:p:hehe:

αν με αφησεις στην βγαζω 2χιλιαρικα παντως!!!!!:P 400ευρω ας πουμε ειναι θεωρητικα πολλα η καλα?! επισης το να στηριξεις το ψυγειο διπλα στο κουτι καπως ετσι: Aquatuning - Der Wasserk?hlung Vollsortimenter - Phobya Stand "Bench Bundle Nova 1080" mit 9x G-Silent 12 1500rpm Red LED und L?fterkabel Phobya Stand "Bench Bundle Nova 1080" mit 9x G-Silent 12 1500rpm Red LED und L?fterkabel 35256 πως σου φαινεται σαν ιδεα?!ειδες οι τιμες δεν ειναι φιλικες..αναλογα τα κομματια..!:P:p

edit: αυτο το ψυγειο ειναι arketo ακομα και να ψυξεις το δωματιο σου!!!!!!:P:p:p

Link to comment
Share on other sites

το συγκεκριμενο ειναι πολυ αποδοτικο..!απλα με αυτο το ψυγειο θα σου βγει λιγακι πιο ακριβα!!:hehe: αλλα αυτο το ψυγειο μπορει να αντεξει κυριολεκτικα τα παντα πανω σε ενα πισι..!ας εχεις και 4καρτες γραφικων!!!!!και θα ειναι συμμαζεμενο και χωρις τρυπες και καγκουριες το κουτι σου..;) (οι τρυπες δεν θα ηταν καγκουριες!!:P)

αυριο συνθεση..!σημερα χαλαρωσε και ξεκουρασου,γιατι αυριο θαναι η λυπητερη..!!:P:p

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

τωρα το ειδα το τοπικ αυτο, και ειπα να ερθω να δω τι γινεται :D

κοιτα.... για εναν 2600κ, ειτε overclocked ειτε οχι, αρκει και ενα 2Χ120 η 2Χ140.

Δεν θα σου προτεινα το 2Χ140 γιατι πολυ απλα, η επιλογες σε ανεμιστηρες δεν ειναι πολλες.

ενα γρηγορο καλαθι που εφτιαξα ειναι το εξεις

https://www.aquatuning.co.uk/shopping_cart.php/bkey/9734b21d4f18ef2dadfda137dfa7ec91

συνολο 305? χωρις μεταφορικα

μπορεις και πιο φτηνα, αλλα αυτο το "πακετακι" ειναι δοκιμασμενο, 100000000 φορες, και παντα αποδιδει.

το μονο που θα σου προτεινα (οπως θα δεις και στο καλαθι)

ειναι ρακορ 1/2" (χοντρα) και σωληνα 7/16" ετσι, δεν θα χρειαστεις ουτε κλιπακια, και θα εχεις ενα καθαρο και ομορφο συστημα.

αν θες εξτρα αποδοση, παρε αλλους 3 ανεμιστηρες, και θα εισαι κομπλε.

Link to comment
Share on other sites

Τρόμπα γιατί να μην πάρω αυτή που eheim που εχω γραψει στο πρώτο post?

Σε ψυγείο θέλω να πάω σε 3χ140 χοντρό ωστε να μην έχω πολύ θόρυβο, όπως επίσης σκέφτομαι να πάρω ένα ψυγείο ωστε να μην χρειαστεί μετα να προσθέσω άλλο αργότερα.

''το μονο που θα σου προτεινα (οπως θα δεις και στο καλαθι)

ειναι ρακορ 1/2" (χοντρα) και σωληνα 7/16" ετσι, δεν θα χρειαστεις ουτε κλιπακια, και θα εχεις ενα καθαρο και ομορφο συστημα.''

Αυτό θα το ακολουθήσω 100% γιατί αν έκανα επιλογές μόνος μου θα έμπλεκα.

Σε αυτό το site έχω βρεί μία σύγκριση των cpu blocks [Martinsliquidlab] i7-2600K XSPC Rasa CPU Block Review

και φαίνεται οτι το block που μου προτείνεις είναι το χειρότερο.

Μήπως να πάω σε κάτι άλλο?

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι το ίδιο block! Δεν ξέρω τι προτίθεσαι να προσθέσεις στο μέλλον, πάντως να ξέρεις πως ένα ψυγείο σπάνια καλύπτει όλες τις απαιτήσεις!

Link to comment
Share on other sites

για αρχη ειναι 230v.... δλδ, θελει τροφοδοσια εκτος pc. ;)

δευτερον ειναι μεγαλη, οποτε θα ειναι δυσκολο να την βαλεις καπου μεσα στο pc.

αμα θες να παρεις ενα ψυγειο τωρα, για να μην πρεπει να βαλεις αλλο μετα, παρε ενα 4Χ120, και θα εχεις αρκετο περιθωριο και για μετα. εγω ΕΠΙΜΕΝΟ στο να παρεις 120αρι ψυγειο και οχι 140αρι. αλλα αμα το θες, οκ. οσο για τον θορυβο, τα fans που σου προτεινα με ενα σωστο fan controller θα ειναι αθορυβα, και αποτελεσματικα... τα 140αρια δεν εχουν αρκετη πιεση (static pressure) για να ψυξουν σωστα το ψυγειο.

αυτο το review το συγκρινει με το supreme το παλιο... ;)

2011 CPU Block Roundup – Results Compilation | Skinnee Labs

Σε τι κουτι θα μπουνε ολα αυτα?

Link to comment
Share on other sites

Το κουτί είναι το coolerMaster Storm Enforcer Midi, πιστεύω πως με βολεύει να δουλέυει με δική του μπρίζα γιατί έχω 900w τροφοδοτικό και δεν θα ήθελα να το ζορίσω ούτε να το αλλάξω αν δεν πεθάνει.

Άρα επιλέξαμε και cpu block.

Link to comment
Share on other sites

στην χειροτερη θα σου τρωει αλλα 25w! 18 η αντλια, και 1w περιπου το καθε ανεμιστηρακι! το psu θα ειναι μια χαρα.

καταρχας αν εχει δικια του πριζα, θα πρεπει να το ανοιγοκλεινεις εσυ. εκτος αν θες να παρεις καλωδια, κτλ να ξεκιναει αυτοματα οταν ανοιγεις το pc.... εγω θα το αποφευγα τελιως.

συν του οτι αμα παθει κατι η αντλια, κ δεν το παρεις χαμπαρι.... βye bye! η Laing, εχει και rpm καλωδιο, το βαζεις στην μητρικη που λει cpu fan, και αν παθει κατι, σβηνει και το pc ;)

Link to comment
Share on other sites

ίσως αν έβρισκα ένα δοχείο νερού που να μπαίνει σε θέση dvd θα με βόλευε να βάλω την τρόμπα στο σημείο που βρίσκονται οι αποσπώμενες θέσεις των σκληρων .

Το κουτί μου απο πάνω παίρνει νομίζω 200mm cooler δεν είναι κρίμα να δεσμεύσω όλον αυτό τον χώρο με 4χ120?

*Λέω την γνώμη μου σχετικά με τον χώρο χωρίς να έχω δει τι χώρος θα περισέψει.

Δέχομαι και καταλαβάινω οτι αυτό που λες με τους 120άριδες είναι σωστο.

Link to comment
Share on other sites

ναι! εχει πολυ πιεση κεφαλης.... και αυτο θες οταν εχεις πολλα μπλοκ.

με το pump/res combo που σου ειπα μπορεις να εχεις και το 5.25 ελευθερο.

εγω νομιζα οτι θα το εβαζες απεξω το ψυγειο :/

Link to comment
Share on other sites

Aquatuning - Der Wasserk?hlung Vollsortimenter - Laing D5-Pumpe 12V D5-Vario 3/4 Schlauchanschluss Laing D5-Pumpe 12V D5-Vario 3/4 Schlauchanschluss 49099

Aquatuning - Der Wasserk?hlung Vollsortimenter - Laing D5-Pumpe 12V D5-Vario 1/2 Schlauchanschluss (Swiftech MCP655) Laing D5-Pumpe 12V D5-Vario 1/2 Schlauchanschluss (Swiftech MCP655) 49096

Ποια η διαφορά αυτών των δύο?

Το ψυγείο δεν έχω αποφασίσει που θα το βάλω.

Αν δεν είναι κάτι τεράστιο θα το βάλω μέσα, αλλιώς απ'έξω, ότι μου πείτε οτι είναι καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Το ψυγείο μέσα δε χωρά με τίποτα!

Όσο για τις αντλίες, η μια είναι έτοιμη για να δεχτεί σωλήνα, ενώ η άλλη χρειάζεται ρακόρ. Να σκεφτείς ότι παλαιότερα αυτή η αντλία κόστιζε 65?.

Link to comment
Share on other sites

τώρα γιατί κάνει 149,99 euro?

Να επιλέξω αυτή αντι αυτή που μου πρότεινες επειδή έχει μεγαλύτερη παροχη?φαντάζομαι πως θα έχει και μεγαλύτερη πίεση γιατί είναι της ίδιας μάρκας μεγαλύτερο μοντέλο.

Link to comment
Share on other sites

Έγιναν πάλι ένα χάος στο μυαλό μου....

Ποιά τρόμπα 12v να πάρω με τουλάχιστον 1500l/h και με μεγάλη πίεση για να βολεύει στη χρήση πολλών blocks?(Να συνδέεται και με το cpu fan και να ταιριάζει και με τους σωλήνες οου έχουμε επιλέξει).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now