Recommended Posts

καλημερα.εχω τις συγκεκριμενες καρτες σε διαταξη cf αλλα το θεμα ειναι οτι

ειδα καποια πραγματακια που με παρεξενεψαν.εδω θελω τη βοηθεια σας.

συγκεκριμενα,

1)στο gpuz,στην καρτελα sensors στην μια καρτα μου γραφει οτι εχει gpu core clock 850mhz και gpu memory clock 1200mhz.οταν επιλεγω την δευτερη καρτα,αντι για τα παραπανω μου γραφει 157mhz και 300mhz αντιστοιχα.το ιδιο ισχυει και στο cpuz.εδω δεν θα πρεπε να ειναι ιδια τα νουμερα?

2)στον catalyst,στην κατηγορια AMD crossfirex diagnostics,μολις παταω identify gpu,μου εμφανιζει τον αριθμο 1.και εδω περα,2 δεν θα πρεπε να ελεγε?

να παραθεσω οτι για το crossfirex εχω τικαρει στο enabled και η καρτα διαβαζεται κανονικα απο gpuz,cpuz ενω στο msiafterburner δειχνει κανονικα ιδια mhz σε πυρηνα και μνημες αντιστοιχα.επισης εχω 7αρια πανω στο pc και οι drivers της δευτερης καρτας μπηκαν αυτοματα αποτι θυμαμαι.

μπορει και να σας μπερδεψα αλλα τελικα εχω η δεν εχω cf?

Link to comment
Share on other sites

μια χαρά είναι όλα ετσι πρεπει να δείχνει.η καρτα σου δείχνει 150 mhz επειδή πεφτει σε ide δηλαδή οταν δεν κάνει κατι πέφτει χαμηλά για θεμα οικονομίας.ανοιξε ενα παιχνιδι εκείνη την ωρα να δεις οτι θα ανέβει...

Link to comment
Share on other sites

για να μην ανοιγω αλλο θεμα,

ρε παιδια στην μια καρτα και στο gpuz και στον catalyst μου δειχνει 100% gpu load αλλα σε κατασταση idle.χωρις να κανω τιποτα απολυτως.λογικα,δεν θα πρεπε να δουλευει στο 100% χωρις να κανω το παραμικρο,ετσι δεν ειναι?ειναι καποιο προβλημα αυτο και αν ναι τι πρεπει να κανω για να το διορθωσω?

Link to comment
Share on other sites

max να μου εχει φτασει στους 75 τωρα το καλοκαιρι.

Λες δηλαδη να μην χρησιμοποιειται το 100% της καρτας,αλλα για καποιο λογο αυτο θελει και δειχνει οτι δουλευει στο φουλ?

Παντως οταν ανοιγοκλεινω το pc επανερχεται στο κανονικο load της η καρτα.(τωρα συγκεκριμενα μου δειχνει 4%)

Link to comment
Share on other sites

μήπως εχει πατηθει εκει στο % του load και σου δειχνει παντα το max?

γιατι εμενα ας πουμε ειναι στο 0% και απλα τωρα εκανε ενα spike στο 3% και αν το εχει tickαρισμένο έτσι, δειχνει παντα 3%. αν ειχα τρεξει καποιο game, θα ελεγε 100% μονιμα. :P

2304e2013710e336.png

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν ειναι αυτο το προβλημα δυστυχως.και στο catalyst control center στο ''activity''μου εδειχνε 100% κολλημενα.παντως με μια προχειρη ματια στο ιντερνετ ειδα οτι και αλλοι εχουν αντιμετωπισει τετοια θεματα.drivers ισως?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now