caution

Corsair Force Series GT: Επιτέλους κοντά μας!

Recommended Posts

[news_img=Corsair Force Series GT: Επιτέλους κοντά μας!]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/1354e011fc12bbbc.jpg[/news_img]Τον είχαμε πρωτοδεί τον Μάρτιο στην Cebit, το ξανασυναντήσαμε, σε retail πλέον στάδιο και στην Computex. Ήρθε λοιπόν ο καιρός, και της επίσημης παρουσίασης και έναρξης διάθεσης, για τον κατακόκκινο Corsair Force Series GT SATA 6.0 Gbps SSD. Τα χαρακτηριστικά, παραμένουν όπως τα ξέραμε: SandForce SF-2280 και SATA 6.0 Gbps σύνδεση, μέχρι 555MB/s και 525MB/s για ανάγνωση και εγγραφή αντίστοιχα και μέχρι 85.000 IOPS για το random 4k read test. Οι τιμές διαμορφώνονται στα $149 για τα 60GB και στα $279 για τα 120GB. Αργότερα θα ακολουθήσει και το 240GB μοντέλο, με άγνωστη, προς το παρόν, τιμή. Οι Corsair Force Series GT SSDs έρχονται στο κλασικό 2.5" form factor και για το λόγο αυτό προσφέρουν και ένα κατάλληλο bracket, για την τοποθέτηση τους σε 3.5" bay. H παρεχόμενη εγγύηση είναι 3ετής και το rated MTBF στις 2 εκατομμύρια ώρες!

[img_alt=Corsair Force Series GT: Επιτέλους κοντά μας!]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/11524e10fad94ee38.jpg[/img_alt]

[img_alt=Corsair Force Series GT: Επιτέλους κοντά μας!]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/11524e10fad959293.jpg[/img_alt]

Link to comment
Share on other sites

το κόβω να είναι ίδιο πρόβλημα πάνω κάτω, μόνο που η κουφάλα η OCZ δεν ανακάλεσε...

H OCZ δεν αντιμετώπισε το ίδιο πρόβλημα Guide OCZ Official Statement regarding hardware issues reported by other manufacturers ...UPDATE 06/21/2011 :) Και για το BSOD issue που παρατηρήθηκε σε ορισμένα προϊόντα έβγαλαν firmware update ;)

Link to comment
Share on other sites

H OCZ δεν αντιμετώπισε το ίδιο πρόβλημα Guide OCZ Official Statement regarding hardware issues reported by other manufacturers ...UPDATE 06/21/2011 :) Και για το BSOD issue που παρατηρήθηκε σε ορισμένα προϊόντα έβγαλαν firmware update ;)

έβγαλαν firmware update το οποίο δεν διορθώνει σε όλους το πρόβλημα και μειώνει και τις επιδόσεις του SSD :P

Link to comment
Share on other sites

Μήπως το πρόβλημα δεν είναι στον δίσκο, αλλά στον controller της Intel; Δεν είδα τίποτα για amd, εκτός αν μου διέφυγε.

Πρώτο post μετά απο τρία χρόνια. Οπότε καλώς σας βρήκα.

Link to comment
Share on other sites

Καλως σε βρηκαμε κι εμεις!

Ο δισκος αυτος εχει controller της Sandforce :)

Εγω δε καταλαβαινω γιατι παρουσιασανε προβληματα ΜΟΝΟ οι Force 3 120GB. Γιατι οχι οι αλλοι ή οι OCZ ας πουμε? Ιδιο hardware δεν εχουν?

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο κανει και σε amd ο agility :(

δεν με νοιαζουν βασικα τα νουμερα που γραφει μιας και σε αισθηση ειναι αρκετα γρηγορος και ενα κλικ πιο γρηγορος απο τον παλιο vertex2 αλλα ειναι τραγικο το οτι κολλαει σε ακυρες φασεις, bsods, μετα δεν τον βλεπει το Bios κλπ.

το ιδιο κανει και σε ενα λαπτοπακι που τον δοκιμασα.

also: καλως σε βρηκαμε φίλος :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα.

Ίσως ο corsair να έχει λίγο διαφορετικό Hardware, ίσως διαφορετικό PCB.

Αφού υπαρχή το πρόβλημα και σε AMD μάλλον κάποια !@#$%^&* έκαναν εκεί στην OCZ.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις βάλει το τελευταίο firmware nord?

Πάντως η OCZ έχει κάνει ό,τι περνά από το χέρι της για να εξηγήσει ότι όχι μόνο οι Agility 3 δεν έχουν τα προβλήματα των Force 3, αλλά και για ποιο λόγο η Corsair τους κοροϊδεύει όλους με την διαφήμισή της :P

4614e1369885c146.jpg

4614e13698870d37.jpg

4614e13698884995.jpg

Link to comment
Share on other sites

ναι κορκο, και μετο latest, κανειι το ιδιο σε πολυ μικροτερη συχνοτητα βεβαια, τελευταια φορα μου το εκανε χθες βραδυ.

anyway, μαλλονθα φαει σουταρισμα και θα παω σε ιντελ η Μ4. θαδουμε.

Link to comment
Share on other sites

AMDNord, ετσι απο περιεργεια, μπορεις να βγαλεις τους drivers της AMD και να αφησεις τους default της Microsoft (για τον controller του board μιλαω).

Και πες μου αν εχεις τα ιδια προβληματα.

Link to comment
Share on other sites

νομίζω οτι το έχω κάνει αυτο, αν δεν εχω κανει κάτι λάθος ζάχο, το ειχα αφησει στην αρχη ετσι, μολις εκανα την εγκατασταση, περασε μονο της μαμας microsoft τους drivers, και ειχα τετοια θεματα.

Λέω, θα φταίει ο driver της ms, περναω της amd, τα ιδια.

αλλαζω firmware, λιγο καλυτερα αλλα το κάνει ακόμα.

δεν ξαναδοκίμασα κάτι γιατι εβαλα τον ιδιο δισκο σε ενα νετμπουκ στην δουλεια, με καθαρα windows πάλι και έκανε τα ιδια.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now