George_o/c

ASUS SupremeFX κάρτα ήχου; Έχει κανείς; :(

Recommended Posts

Παιδιά το μεσημέρι ανακάλυψα ότι η ASUS P5E που έβαλα στην θέση της φλαμπέ X38 DQ6 δεν έχει κάρτα ήχου... Παίζει να βρούμε καμιά SupremeFX; Στο site της ASUS για την P5E αναφέρει ότι στο πακέτο είχε μια SupremeFX II Audio Card. Όμως η μητρική μου ήταν μεταχειρισμένη, δεν είχε τίποτα άλλο. Ή να κοιτάξω σε καμιά άλλη; Εγώ δεν έχω τρομερές απαιτήσεις, πάντα τις onboard χρησιμοποιούσα, αλλά αυτή η P5E δεν έχει onboard :P

Αυτή εδώ είναι η κάρτα. Δεν ξέρω ίσως ταιριάζουν και άλλες ASUS.

asus_supremefx-ii.jpg

Link to comment
Share on other sites

εχω εγω μια audigy 2 νομιζω αλλα πρεπει να ερθεις αθηνα να την πάρεις :P

εγω την supreme την εδωσα του τζεισον για την δικια του p5e. ρωτα τον μηπως την εχει ακομα.

Link to comment
Share on other sites

OEM Virtual 5.1 Surround USB 2.0 | Skroutz.gr

Creative SoundBlaster Play! | Skroutz.gr

Creative SoundBlaster Audigy SE | Skroutz.gr

αν θέλεις πάντως καμιά PCI αρχαιολογία - παίζει να μπορώ να σου βρω. Θέλεις να ψάξω; Απλά θα θέλει λίγο ψάξημο με drivers από την μεριά σου...

Link to comment
Share on other sites

Γιωργη εχω αυτη που εχεις στη φωτο και στη κανω δωρο.Μονο μη με βαλεις να τρεχω σε ταχυδρομια.Αν ειναι τη δινω στον Στελιο και στην στελνει εκεινος ;)

Link to comment
Share on other sites

Γιωργη εχω αυτη που εχεις στη φωτο και στη κανω δωρο.Μονο μη με βαλεις να τρεχω σε ταχυδρομια.Αν ειναι τη δινω στον Στελιο και στην στελνει εκεινος ;)

Σε ευχαριστώ πολύ pro overclocker :D:T: Μπορείς να την δώσεις του Ανέστη να μου την στείλει μαζί με κάτι άλλο που θέλει; :)

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ pro overclocker :D:T: Μπορείς να την δώσεις του Ανέστη να μου την στείλει μαζί με κάτι άλλο που θέλει; :)

Ακομα πιο ευκολο:T:

Link to comment
Share on other sites

Thanks junior & phil! :T: Κάθισα και τα έφτιαξα όλα χθες βράδυ. Με παίδεψε η κάρτα ήχου με τους drivers γιατί η ASUS έχει σταματήσει καιρό την υποστήριξη και όσους δοκίμασα από το site της (ακόμα και Windows 7 beta) δεν δούλευαν. Μετά έπαιξα με ALC97 και HD Audio από BIOS + διαφορετικούς drivers από μέσα, αλλά μετά από δύο ώρες προσπαθειών ακόμα δεν είχα καταφέρει τίποτα. Ε και τελικά τα απεγκατέστησα όλα αυτά που είχα βάλει από τον πίνακα ελέγχου, κάνω ένα restart μπαίνω Windows και όλα ok. Βασικά ούτε εγώ κατάλαβα πως έφτιαξε, τελοσπάντων.

Καλά και η Xigmatek Loki είναι τρομερή :D Της έβαλα και έναν Konig 80άρη σε push-pull :D Το μόνο που μου μένει είναι να βγάλω το HDD cage, να βάλω έναν 80άρη ανεμιστήρα ακόμα από κάτω και έναν 400GB δίσκο και τέλος!

4614e182eef9536a.jpg

4614e182eefa6c7f.jpg

4614e182eefb81ad.jpg

4614e182eefc29bb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γιωργη η supreme fx δν ειναι τιποτε αλλο απο το chipακι της realtek σε "αυτονομη συσκευασια". Κατεβαζεις τον HD driver και εισαι ok.

Εγω τουλαχιστον ετσι το ειχα κανει.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ξέρω ότι είναι ίδια με τις ενσωματωμένες απλά ΔΕΝ μου έπαιζε η άτιμη. Δηλαδή με τους Drivers της ASUS για Windows XP/Vista/7, με drivers από Realtek, με έτοιμο modαρισμένο X-Fi Package + Hotfix, μιλάμε έκανα πολλές δοκιμές. Τελικά κατάφερα να το κάνω να αναγνωρίσει το Realtek HD Audio και ενώ μπορούσα να αυξομειώσω τον ήχο, δεν ακουγόταν στα ηχεία!

Ε και τελικά κάπου μέσα σε όλο αυτό το χάος από drivers, όταν τους έβγαλα ΟΛΟΥΣ από τον πίνακα ελέγχου, ανοίγει το PC και ακούγεται ο ήχος του καλωσορίσματος από τα Windows. Μπαίνω στην Διαχείριση Συσκευών και βλέπω αυτό:

4614e1832519fb38.png

WTF εμφανίστηκε ξαφνικά εκεί :P Ε εντάξει, όλα καλά τώρα :)

Link to comment
Share on other sites

αστο οπως ειναι τοτε μην πειραξεις τιποτα!! :hehe:

control panel απο realtek στην taskbar δεν εχεις ομως ε?

Nope δεν έχω, χέστηκ@ όμως :P

με γειες κοπελι :D:D:D

Χεχε. Έφτιαξα και backplate από ένα μπετόνι απιονισμένου νερού :P

4614e18542f96675.jpg

4614e18542fa2236.jpg

4614e18542fae19f.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now