caution

Intel 320 SSDs "8 MB bug": Και επίσημα

Recommended Posts

[news_img=Intel 320 SSDs "8 MB bug": Και επίσημα]http://reviews.hwbox.gr/news/intel.jpg[/news_img]Με τις αναφορές να πληθαίνουν και την γκρίνια να σωρεύεται, και παρά την 5ετή εγγύηση, η Intel το έκανε επίσημο: Πράγματι, οι 320 series SSDs, είναι πιθανό να παρουσιάσουν το "8 MB bug", μια δυσλειτουργία κατά την οποία η διαθέσιμη χωρητικότητα του SSD πέφτει στα 8MB οπότε τα υπόλοιπα δεδομένα τίθενται "μη προσβάσιμα". Η Intel μελετά τα περιστατικά και μάλλον πρόκειται για πρόβλημα στο firmware του controller, το οποίο θα διορθωθεί σε προσεχές update. Βέβαια, τα πράγματα κινούνται ακόμα στην σφαίρα των "εκτιμήσεων" και απέχουμε αρκετά από την ανακοίνωση της ημερομηνίας διάθεσης, του εν λόγω firmware.

[img_alt=Intel 320 SSDs "8 MB bug": Και επίσημα]

http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/11524e2013277053c.jpg[/img_alt]

Link to comment
Share on other sites

Καλά δεν είναι και το πρόβλημα.

Αν έχει συμβεί όλα κι όλα σε 10-15 SSD όταν έχουνε πουληθεί κάμποσες χιλιάδες.

Πόσο μάλλον όταν για να συμβεί αυτό το bug πρέπει να πέσει το ρεύμα εν ώρα λειτουργίας, και να τύχει να συμβεί, γιατί ένας για να το αναπαράγει το bug ανεβοκατέβαζε τον γενικό του σπιτιού λέει για 3 ώρες :D

Link to comment
Share on other sites

Κάποιοι managers πιέζουν - κάποιο engineers βιάζονται και σκοντάφτουν - κάποιοι καταναλωτές ταλαιπωρούνται... :)

@billpeppas κλασικά θέματα στην failsafe σχεδίαση είναι αυτά, άρα όχι αρκετά optimized "γράψιμο" του firm ;)

Edited by caution
Link to comment
Share on other sites

δεν μπορουσε να κλεινει απλα το psu? επρεπε να κατεβαζει τον γενικο?

lulz.

anyway, λιγο τραγικο θα ειναι να ανοιξεις μια μερα το pc με τον 600GB ssd σου και να ειναι 8mb :P

Link to comment
Share on other sites

Ολα θεμα marketing ειναι.

Αν ανακοινωνε τιποτα τετοιο η OCZ θα γινοταν της πορνελας απο ποστ.

" Και το δικο μου δεν ποιανει τις ταχυτητες".

"Και το δικο μου βηχει οταν κατεβαζω τη θερμοκρασια του air condition στο σαλονι"

" Το δικο μου χαλασε και το e-shop εκανε 8 ημερες να μου το αλλαξει, αλλα φταιει η OCZ".

Και παει λεγοντας....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now