caution

Intel Sandy Bridge-E i7-3960X Extreme Edition: Επιδόσεις δίχως προηγούμενο!

Recommended Posts

@yanni

Θέλεις να μου πεις το σκεπτικό σου;

Γιατί η πηγή δείχνει διαφορές και μεγαλύτερες από 40%. Ήθελες να μην το γράψω; Δεν ήθελες να ανεβάσω καθόλου το νέο; Πες μου τι ακριβώς είναι αυτό που έκανα ώστε να "τραβάει κόσμο στο thread και αυξάνει τα posts κατακόρυφα". Με κατηγορείς ότι γράφω ιντριγκαδόρικα - έχε την ευπρέπεια να το τεκμηριώσεις κιόλας.

Αν θεώρησες ότι στην είπα προσωπικά να με συγχωρείς, αλλά ούτε ήθελα να κάνω κάτι τέτοιο, ούτε έχεις δίκιο. Και επειδή δεν είπα πουθενά "τι νέα πάτε και ανεβάζετε" ή "πως αφήνετε τον caution και ανεβάζει νέα", δεν θα ήταν άσχημο να είσαι λιγάκι ποιο συγκρατημένος πριν τρέξεις να με κατηγορήσεις για έλλειψη ευπρέπειας.

Εσύ λοιπόν δεν έκανες τίποτα το στραβό. Απλά μετέφερες μια είδηση από τα sites του εξωτερικού και σε αντίθεση με πολλά από αυτά, δεν έβαλες αυτό το +40% στον τίτλο, ούτε μίλησες για μέσο όρο όπως δυστυχώς γράψανε άλλοι.

Όπως είπα ποιο πάνω προσωπικά (το υπογράμμισα και στο προηγούμενο post) θεωρώ το +40% σκέτο marketing και πολύ μακριά από την πραγματικότητα. Για αυτό και προσωπικά δεν θα το ανέφερα στο νέο. Γιατί; Διότι δεν μπορείς να δίνεις ίδια βαρύτητα στο memory bandwidth π.χ. του Sandra με το αποτέλεσμα π.χ. του Cinebench. Έχω λάθος σε αυτό; Αμφιβάλλω.

Ξανά λέω. Ανέφερα ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ άποψη και δεν σε κατηγόρησα. Το σχόλιο που σε ενόχλησε ήταν γενικό και δεν νομίζω να είναι και λανθασμένο. Αλλιώς διαβάζει κάποιος ένα σχόλιο του στυλ "40% αύξηση επιδόσεων" και αλλιώς ένα "αν και σε κάποια synthetic benchmarks υπερβαίνει το 50%, σε real life εφαρμογές είναι κάπου στο +15%". Αν έχω (και) εδώ λάθος μπορείς και πάλι να με διορθώσεις. τα περί ευπρέπειας όμως θα σε παρακαλέσω αφού πρώτα μου θέσεις το ερώτημα και δεις ότι σε γράφω.

PEACE :)

Link to comment
Share on other sites

και όταν λέμε +50% δηλαδή τι θα δείς? Αυτοί τώρα είναι επεξεργαστές για πράγματα ούτε και εγώ δεν ξέρω τι! αλλά τι διαφορά να έχει στο Crysis 2 από έναν SB για παράδειγμα.. το ότι θα κάνει Extrack σε ένα Rar σε 10 δευτερόλεπτα από τα 2 λεπτά ναι.. αλλά όσον αφορά τους Overclockers εκεί φεύγει το θέμα.. Γιατί ακουω τον μέσο χρήστη ΟΟο θέλω και εγώ έναν τι να τον εκάνεις μανα μ?? 1000ευρο επεξεργαστή? δώσε 1000ευρο για κάρτες να τα βλέπεις 3Dιαστατα και με γυαλιά από τον μαύρο ούτε καν 3D Vision με τα Dolce Banana..

εγω φυσικα και δεν θα αγορασω εναν τετοιο επεξεργαστη... 1000ευρω θα κοστιζει σχεδον το καινουριο pc μου απλα περιμενω εναν επεξεργαστη πολυ ανωτερο του Q9450 για τα επερχομενα games γιατι δεν θελω κανενα bottleneck...

Link to comment
Share on other sites

@yanni

Ξαναδιάβασα με προσοχή ότι έχω γράψει και το σχόλιο σου.

Καταρχήν, ότι παίρνω τις αποστάσεις μου, από την πηγή είναι σαφές από την διατύπωσή μου. Από την στιγμή όμως, που παραθέτω και τα διαγράμματα και την πηγή, θα ήταν αστείο να μπω στην διαδικασία να "παζαρέψω" τα ποσοστά που αναφέρει.

Έχε υπόψιν σου - τα παιδιά στο newsposters team το γνωρίζουν - ότι συχνά "κόβω" ειδήσεις που "μπάζουν" ενώ θα μπορούσαν να δώσουν traffic. Όποιος θέλει ας κοιτάξει τα posts μου, και ας βρει κάτι που ανέβασα just for the hype. Μπορεί να είναι overreact, αλλά έχω μια ευαισθησία στο θέμα και εφόσον δεν γράφω με γνώμονα το τι πουλάει - δεν θέλω να υπάρχει στον αέρα κάτι τέτοιο.

Τώρα επί της ουσίας, σαφώς και 100% να αυξηθούν τα mem bandwidth benchies, στην καθημερινότητα δεν θα δεις ούτε 20% διαφορά. Αλλά είμαστε στο hwbox, όπου τα benchmarks μας απασχολούν περισσότερο από τον μέσο χρήστη. Έτσι, αν φερ' ειπείν κάποιος παίζει MaxxMem ή 32Μ και δει μια τρελή αύξηση στο score του, τότε το 40%, 50% ή και παραπάνω έχει βάση.

Δεν είμαι ο Πάπας, δεν έχω πρόβλημα με τις κριτικές, το αντίθετο. Και πολύ χαίρομαι και να με κράξει κάποιος και να μέμφεται το τι γράφω ή τι επιλέγω να τονίσω. Απλά, θέλω και μια αιτιολόγηση για αυτό που μου αντιτείνει. Μέχρι το #22 - δεν την είχα ;)

Αυτά. PLUR.

Link to comment
Share on other sites

Να το ξαναπώ και ας γίνομαι κουραστικός ότι κακώς το πήρες προσωπικά. Είχα διαβάσει μισή ντουζίνα φορές το εν λόγω νέο σε διάφορα sites, με ένα google αυτό το +40% το πιπιλάνε, σχεδόν βροντοφωνάζουν εν μέσω τυμπανοκρουσιών δεκάδες άλλα sites με την λογική του "μέσου όρου" και το σχόλιο που έκανα ήταν γενικό. Πρόβλημα με τον newsposter caution δεν έχω και πως θα μπορούσα να έχω από την στιγμή που μέχρι να μπουκάρεις μέσα και να ζητάς εξηγήσεις νόμιζα ότι το νέο το είχε γράψει ο.... George_o/c!!!!!

Υ.Γ. Πρέπει να βρεις avatar. Το nickname μόνο του και με μοβ σκούρο σε μαύρο background απλά... χάνεται.... :P

Link to comment
Share on other sites

Πόσα Benchmarks ρε παίδες θέλουν Memory Bandwidth ??? ένα?? δυο ??? Όλα τα υπόλοιπα θέλουν IPC και πυρήνες ;)

SuperPi οτιδήποτε από 8M και πάνω

3D Mark2001SE

3D Mark03

AquaMark 3

MaxxMem

WinRAR

PiFast

Real apps για καθημερινή χρήση τίποτα επί της ουσίας πέραν των archiving programs ( WinRAR, WinZip, 7-zip, etc ).

Server @ SAP, SQL, very high concurrent visitors site servers κυρίως.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now