katsikaki

Παράξενο πρόβλημα στην RAM

Recommended Posts

παιδια εχω το εξης pc:

Asus P6T Deluxe V2

Intel Core i7 920 D0

nVidia GT220

OCZ 3x2GB RAM DDR3 12800 Gold

Win7 Ultimate x64

παρατήρησα εδώ και τρεις μέρες το ακόλουθο πρόβλημα με τις RAM: και το OS αλλά και η Mobo διαβάζουν μόνο τα 4 από τα συνολικά 6GB RAM. δλδ το ενα στικάκι είναι άφαντο. μόλις είδα το πρόβλημα για πρώτη φορά έκανα αμέσως restart το pc και λύθηκε. αλλά την επόμενη φορά που άνοιξα το pc πάλι το ίδιο πρόβλημα είχα. τεσπα για να μην τα πολυλογώ όπως είπα δεν είναι πρόβλημα OS γιατί ούτε η μητρική διαβάζει το τελευταίο στικάκι. το παράξενο της υπόθεσης είναι οτι ακόμα και σήμερα οτι θέλει κάνει. δλδ την μια διαβάζει κ το τελευταίο στικάκι RAM ενώ την άλλη όχι. δοκίμασα κ άλλαξα τα slot των RAM αλλά κ πάλι τα ίδια. δοκίμασα και τις RAM μια-μια και δουλευαν μια χαρα. έκανα ενα MemoryCheck απο το OS χωρίς να βρει κάποιο πρόβλημα. θα το αφήσω και το βράδυ να κάνει ενα καλό MemTest. είμαι σίγουρος οτι ειναι πρόβλημα hardware. η μητρική εν το μεταξύ έχει το τελευταίο BIOS. να φανταστείτε τώρα που γάφω αυτό το post το pc διαβάζει κ τις 3 RAM αλλά φαντάζομαι με το που τολμήσω να κάνω restart...

έχετε μήπως καμία ιδέα? γιατί είναι λίγο ταλαιπωρία να λύνω ολόκληρη υδρόψυξη για να παω για service Mobo κ RAM....

Link to comment
Share on other sites

Μήπως εχεις σφίξει τρελά το block και ζορίζεις κάποιο pinάκι; Επίσης, ένα ξεσκόνισμα (με προσοχή) και resit στις μνήμες, μόνο για καλό θα ήταν :)

Link to comment
Share on other sites

βγαλε ψυχρα cpu και ξαναβαλτα πολλες φορες εχουν θεμα με τον memory controler

ευχαριστώ για την ιδέα αλλά θα προτιμούσα να το αφήσω για δεύτερη επιλογή γιατί αμα είναι να κάνω όλο αυτό, βγάζω και άλλες 8 βιδούλες κ το πάω για service :S

Μήπως εχεις σφίξει τρελά το block και ζορίζεις κάποιο pinάκι; Επίσης, ένα ξεσκόνισμα (με προσοχή) και resit στις μνήμες, μόνο για καλό θα ήταν :)

πως θα καταλάβω αν έχω σφίξει τρελά το block και ζορίζω κάποιο pinάκι; άλλωστε το έχω πολλούς μήνες έτσι απείραχτο στην ησυχία του το pc, τώρα θυμήθηκε να βγάλει πρόβλημα?

ξεσκόνισμα στις μνήμες? με τι? το resit τι είναι?

Υ.Γ.: ευχαριστώ για τις αστραπιαίες απαντήσεις σας!

Link to comment
Share on other sites

πως θα καταλάβω αν έχω σφίξει τρελά το block και ζορίζω κάποιο pinάκι; άλλωστε το έχω πολλούς μήνες έτσι απείραχτο στην ησυχία του το pc, τώρα θυμήθηκε να βγάλει πρόβλημα?

ξεσκόνισμα στις μνήμες? με τι? το resit τι είναι?

Υ.Γ.: ευχαριστώ για τις αστραπιαίες απαντήσεις σας!

Εκ του αποτελέσματος, θα το καταλάβεις. Αν δηλαδή το λύσεις, βεβαιωθείς ότι το socket είναι ok (όλα τα pins) βάλεις το block πιο "απαλά" και τα πάντα δουλεύουν σωστά - τότε απλά πίεζες υπερβολικά το cpu και δεν πάταγε σωστά. Στο 1366 συνέβαινε αρκετά συχνά αυτό, και τα παιδιά εδώ που παίζουν και με βαριά κάνιστρα θα στο βεβαιώσουν :)

Resit λέγοντας, εννοώ να βγάλεις και να ξαναβάλεις τις μνήμες στα slots, μήπως και κάποια κάθετε "χαλαρά" και έχει τζόγο και κουνιέται, ελάχιστα.

Αλλά μάλλον το πρώτο είναι ;)

Link to comment
Share on other sites

Εκ του αποτελέσματος, θα το καταλάβεις. Αν δηλαδή το λύσεις, βεβαιωθείς ότι το socket είναι ok (όλα τα pins) βάλεις το block πιο "απαλά" και τα πάντα δουλεύουν σωστά - τότε απλά πίεζες υπερβολικά το cpu και δεν πάταγε σωστά. Στο 1366 συνέβαινε αρκετά συχνά αυτό, και τα παιδιά εδώ που παίζουν και με βαριά κάνιστρα θα στο βεβαιώσουν :)

Resit λέγοντας, εννοώ να βγάλεις και να ξαναβάλεις τις μνήμες στα slots, μήπως και κάποια κάθετε "χαλαρά" και έχει τζόγο και κουνιέται, ελάχιστα.

Αλλά μάλλον το πρώτο είναι ;)

Resit έχω κάνει όπως αναφέρω και στο αρχικό post. τώρα όσο αφορά το χαλάρωμα αμα είναι να κάνω όλη αυτή τη διαδικασία μπορώ να βγάλω και 8 βίδες και να πάω όπως είναι την μητρική με τις μνήμες για service. οπότε θα το αφήσω αυτο για τελευταία επιλογή.

καμία άλλη ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

p6t deluxe v2 το στάνταρ θεμα φιλε δεν εισαι ο μόνος.δεν υπαρχει καποια συγκεκριμένη λύση αλλα ουτε εχει και κάποιο πρόβλημα και καινούρια να παρεις παλι το ιδιο θα κάνει.αυτο λύνεται με το να μπενοβγαζεις τα στικακια να τα αλλαζεις σειρα μεχρι να την βρεις και να κάνεις συνεχεία restart μεχρι να δει τα 6 g κατευθείαν απο το boot και μετά ειναι ok δεν θέλουνε ούτε κούνημα!!!!!στις 5 μητρικές η 3 έμενα πάντως μου το κάνανε!!!

και κατι αλλο ακόμα .τις εχεις βάλει τα settings εκει που πρέπει να είναι?παίζει ρολο συχνότητα timing και volt!

Link to comment
Share on other sites

p6t deluxe v2 το στάνταρ θεμα φιλε δεν εισαι ο μόνος.δεν υπαρχει καποια συγκεκριμένη λύση αλλα ουτε εχει και κάποιο πρόβλημα και καινούρια να παρεις παλι το ιδιο θα κάνει.αυτο λύνεται με το να μπενοβγαζεις τα στικακια να τα αλλαζεις σειρα μεχρι να την βρεις και να κάνεις συνεχεία restart μεχρι να δει τα 6 g κατευθείαν απο το boot και μετά ειναι ok δεν θέλουνε ούτε κούνημα!!!!!στις 5 μητρικές η 3 έμενα πάντως μου το κάνανε!!!

και κατι αλλο ακόμα .τις εχεις βάλει τα settings εκει που πρέπει να είναι?

ποτέ δεν πείραξα τα settings των RAM αν και σκόπευα. δλδ είναι προβληματική η μητρική και δεν το παραδέχεται ο κατασκευαστής για να μην πάρει για RMA όλα τα κομμάτια που έχει πουλήσει?

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και να το παραδεχτεί το ίδιο που σου κάνει αφού θα και αυτή που θα αντικαταστήσει την δικιά σου θα έχει το ίδιο πρόβλημα..

Δική μου άποψη είναι να μπεις στο bios και να ελέγξεις κ αν χρειάζεται να ρυθμίσεις τις μνήμες στην εργοστασιακή τους συχνότητα..ούτε παραπάνω ούτε παρακάτω..ούτε λιγότερο ρεύμα ούτε παραπάνω..το ίδιο και στα latency..

Το λέω γιατί δυστυχώς καμία μητρική που έχω αγοράσει δεν έβαλε από μόνη της τις μνήμες εκεί που πρέπει...

Link to comment
Share on other sites

θα το βγαλεις θα το πας για service θα κουνησουν λιγο το cpu αν ξερει ο τεχνικος και κατα 80% θα ειναι κομπλε το 1366 ειχε τετοια προβληματα με τα pins του memory controler

Link to comment
Share on other sites

ok ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. απο οτι κατάλαβα δεν υπάρχει κάποια λύση παρά μόνο το service το οποίο κ πάλι δεν είναι σίγουρο. πάντως κ τώρα που άνοιξα το pc διαβάζει κ τα 6GB. μάλλον θα δω πως πάει το πράγμα κ αν χρειαστεί θα το πάω πίσω

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now