Spartacus

Επιλογή υδρόψυξης για gpu

Recommended Posts

Kαλησπέρα

δεν θα σας κουράσω πολύ (μεγάλο ψέμα)

επισκέπτομαι το site καθημερινά και σας παρακαλουθώ εδώ και πάρα πολύ καιρό (αλήθεια)

θα ήθελα την βοήθειά σας, συμβουλή σας, πρότασή σας σχετικά με την επιλογή υδρόψυξης

ψάχνω κάτι καλό και φθηνό (αν γίνεται κι αν υπάρχει) που να ψύξει και να ηρεμήσει cpu και κάρτα γραφικών

η cpu είναι Q9300 και κάρτα ή την Gainward 4780 ή την Τwintech GTX 260

δεν έχω αποφασίσει ακόμα ποια θα βάλω από τις 2 αυτές κάρτες .....

έχω δει έτοιμα συστήματα ψύξης

Hydro Series - Cooling

αλλά αυτά είναι μόνο για cpu ..... υπάρχει κάτι τέτοιο που να κάνει και για vga ;

ο Q9300 έχει μια Scythe (δεν γνωρίζω μοντέλο) που δεν είναι πολύ φασαριόζικη και κάνει την δουλειά της με το παραπάνω, το κακό είναι όμως ότι οι κάρτες γραφικών κάνουν αρκετή φασαρία ......

χρήμα δεν υπάρχει και χρειάζομαι ένα pc για να παίζει παιχνίδια ο γιός μου, και να μπορεί να κοιμάται δίπλα ο άλλος μου γιός, οπότε χρειάζομαι ησυχία που δεν την έχω τώρα μιας και οι κάρτες γραφικών κάνουν αρκετή φασαρία , και λίγο o/c αν είναι δυνατόν σε cpu και vga για να μπορέσω να αναβάλω όσο γίνεται την αγορά νέου pc

από διάφορα που διάβασα είδα ότι η 4870 και η GTX 260 έχουν περίπου την ίδια απόδοση, μήπως ξέρετε ποια υπερχρονίζεται πιο εύκολα καθότι είμαι άσχετος ;

αν υπάρχει υδρόψυξη μόνο για κάρτα γραφικών θα με ενδιέφερε καθώς όπως σας είπα έχω ήδη μια καλή κι αθόρυβη Skythe για τον επεξεργαστή

sorry αν σας κούρασα

καλώς ήρθα και καλώς σας βρήκα

Link to comment
Share on other sites

Για τις κάρτες, αν η GTX260 είναι η 216 τότε θα την προτιμούσα.

Για το cpu - δες αν η μητρική σου έχει επιλογές να παίζει το fan του cpu cooler, σε χαμηλότερες στροφές.

Καλωσήρθες :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς που είπε ο caution. Αν η 260 είναι 216SP τότε μην το σκεφτείς καθόλου! Τώρα για ψύκτρα στην κάρτα γραφικών, δεν χρειάζεται να είναι υδρόψυκτη για να παραμένει ήσυχη. Μπορείς να αγοράσεις μια δυνατή αερόψυξη όπως η Zalman VF1000, η Accelero Twin Turbo και η Zalman VF3000 :)

Καλώς σε βρήκαμε BTW :T:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now