George_o/c

Razer Electra: Trendy gaming headphones

Recommended Posts

Οκ, να στο πω αλλιώς! Αποφασίζεις να αναβαθμίσεις κάποια περιφεριακή συσκευή σου μάρκας Χ και πας στο μαγαζι με 100 ευρω στην τσέπη. Εχεις κάνει μια έρευνα αγοράς στο internet και πας και στο μαγαζί και βλέπεις τα προιοντα της κατηγορίας που σε ενδιαφέρουν. Τι κάνεις? Αγοράζεις το upgrade της συσκευης που ιδη έχεις ( του ίδιου κατασκευαστη ) και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο ή ρισκάρεις τα 100 ευρω αγοράζωντας καποιο προϊόν άλλου κατασκευαστη που δεν έχεις προηγούμενη εμπειρία? Για να δοκιμάσεις την ποιότητα των κατασκευαστών ενος είδους πρέπει να έχεις την οικονομικη άνεση να τα δοκιμάσεις ολα.. και επειδη η μεγάλη πλειοψηφεία του αγοραστικού κοινού δεν έχει αυτην την δυνατότητα βασιζόμαστε στα λεγόμενα "Reviews". Βάσει αυτον λοιπόν και εγώ αποφάσισα πριν αρκετα χρόνια να δοκιμάσω ενα ποντίκι Logitech τον οποιο με αφησε πολυ ευχαριστημένο και στην επόμενη αγορα μου με κρητιριο την εμπειρια μου αυτη η Logitech με κέρδισε σαν αγοραστή, ετσι λοιπον και επόμενη αγορα μου ηταν Logitech. Μετα απο 3-4 αγορες και με την πάροδο καποιου χρονικου διαστήματος Α αποφάσισα οτι η συγκεκριμένη εταιρια με καλύπτει και σταμάτησα να ξοδεύω χρήματα προσπαθώντας να κατασταλάξω απο άποψη κατασκευαστή...!

Προς θεού δεν προσπαθω να πείσω κανέναν για το τι ειναι η Logitech ή η κάθε Logitech, ουτε υποστηρίζω καμια εταιρία.. απλα αναφερω την δικιά μου άποψη επι του θέματος..

Φιλικά, Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Οκ, να στο πω αλλιώς! Αποφασίζεις να αναβαθμίσεις κάποια περιφεριακή συσκευή σου μάρκας Χ και πας στο μαγαζι με 100 ευρω στην τσέπη. Εχεις κάνει μια έρευνα αγοράς στο internet και πας και στο μαγαζί και βλέπεις τα προιοντα της κατηγορίας που σε ενδιαφέρουν. Τι κάνεις? Αγοράζεις το upgrade της συσκευης που ιδη έχεις ( του ίδιου κατασκευαστη ) και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο ή ρισκάρεις τα 100 ευρω αγοράζωντας καποιο προϊόν άλλου κατασκευαστη που δεν έχεις προηγούμενη εμπειρία? Για να δοκιμάσεις την ποιότητα των κατασκευαστών ενος είδους πρέπει να έχεις την οικονομικη άνεση να τα δοκιμάσεις ολα.. και επειδη η μεγάλη πλειοψηφεία του αγοραστικού κοινού δεν έχει αυτην την δυνατότητα βασιζόμαστε στα λεγόμενα "Reviews". Βάσει αυτον λοιπόν και εγώ αποφάσισα πριν αρκετα χρόνια να δοκιμάσω ενα ποντίκι Logitech τον οποιο με αφησε πολυ ευχαριστημένο και στην επόμενη αγορα μου με κρητιριο την εμπειρια μου αυτη η Logitech με κέρδισε σαν αγοραστή, ετσι λοιπον και επόμενη αγορα μου ηταν Logitech. Μετα απο 3-4 αγορες και με την πάροδο καποιου χρονικου διαστήματος Α αποφάσισα οτι η συγκεκριμένη εταιρια με καλύπτει και σταμάτησα να ξοδεύω χρήματα προσπαθώντας να κατασταλάξω απο άποψη κατασκευαστή...!

Προς θεού δεν προσπαθω να πείσω κανέναν για το τι ειναι η Logitech ή η κάθε Logitech, ουτε υποστηρίζω καμια εταιρία.. απλα αναφερω την δικιά μου άποψη επι του θέματος..

Φιλικά, Γιάννης

Όχι και τόσο λογική λογική, γιατί μια εταιρία επειδή το Α προϊόν βγήκε καλό, δεν σημαίνει ότι και τα άλλα της είναι τουλάχιστον ισάξια αυτού ή ακολουθούνε την ίδια ποιότητα κλπ.

Παραδείγματως χάρη, για την Logitech που λες, τα G500 & G9 ( τα ακριβά gaming mouse της ) αρκετά κομμάτια έχουνε πρόβλημα και σχετικά γρήγορα εώς πολύ γρήγορα ξεφλουδίζουνε στα δεξιά τα υλικά που έχει η επίστρωση στο σώμα για να μην γλυστράει από τα χέρια σου το ποντίκι.

Μαμάτα mouse, αλλά μην σου τύχει ( εντάξει, το κάνει αλλαγή χωρίς μα και μου η Logitech, έχει καλό customer support, αλλά καταλαβαίνεις τι θέλω να πω ) αυτό το ζήτημα.

Αντίστοιχα, καλό σου βγήκε το Audi A3.

Καλό θα είναι λογικά και το R8.

Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είναι το ίδιο καλό με αντίστοιχης τιμής αυτοκίνητα της αγοράς.

Ούτε επειδή π.χ. από το Polo που ήταν καλό, πήγες στο Golf που επίσης ήταν καλό, ότι και το μετέπειτα άλμα σου, στο Scirocco π.χ. θα είναι επίσης καλό.

Για τα ακουστικά/ηχεία και λοιπό ηχο-ακουστικό εξοπλισμό δόξα το Θεό υπάρχουνε καταστήματα που μπορείς να πας να τα δοκιμάσεις και να τα ακούσεις σε ένα ή και περισσότερα setup μάλιστα.

Αντίστοιχα, επειδή π.χ. όλες οι P3x & Χ3x chipset μητρικές της Gigabyte ήταν ΓΤΠ εσύ με την λογική σου δεν θα έπαιρνες Gigabyte X48.

Έλα όμως που η X48T-DQ4 & X48T-DQ6 ήτανε μαμηστερές μητρικές.

Το brand loyalty δεν είναι πάντα καλό.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα μπορει ενα προϊόν να μην τους πετύχει αλλα με την δικια μου λογικη αν μη τι αλλο ξεκινάς με ενα standart, την προηγούμενη εμπειρία σου γύρω απο την εταιρία.. Η εταιρια δεν αλάζει απο την μια μερα στην αλλη ποιότητα κατασκευης.. μπορει τα G9 να είχαν κάποιο θέμα όπως λες αλλα στο αλάζουν χωρίς πολα πολα..! Customer Support.. το συμαντικότερο απο όλα.. Νιώθεις μια σιγουρια.. ξερεις οτι το υλικό κάποια στιγμη θα χαλάσει.. "Θα μου κάνουν μα μου, δεν θα βγάλω ακρη... θα το βουτήξω στην βαζελίνη και θα το κάνω υπόθετο!"

Ενα απλό παράδειγμα.. παίρνω ενα moder-router Cisco και κάποιο θέμα είχα μου έκανε κάποια time out και με πέταγε.. Παιδευόμουν με τον παροχο μου 5 μέρες.. Μπαινω στο site της Cisco πηγαίνω στο live chat και ενας τύπος μου λεει 5 πραγματακια παω κανω τις ρυθμίσεις μου ζητησε το τηλέφωνο μου και με το που έκανα reboot το modem-router με παίρνει τηλεφωνο για να συνεχίσει να μου δίνει οδηγιες.. Το προβλημα λύθηκε κλεισαμε το τηλεφωνο, την επομενη μερα με ξαναπαίρνει να με ρωτήσει αν είναι όλα ενταξει με τον εξοπλισμό μου..! Αν το προβλημα εχει ξαναεμφανιστει και τα λοιπα..

Πες μου εσυ τωρα.. σαν καταναλωτης.. θα εφευγες απο την Cisco?

Γενικότερα προτιμω να αγοράσω ενα προιον που ξέρω οτι θα με καλύψει στην αναποδια και ας μην είναι το high-end αλλα θα ξέρω οτι με το που πάθει κάτι θα μηλίσω με κάποιον που θα μου κάνει κάποια αντικατάσταση ή θα μου προσφέρει μια λυση..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now