George_o/c

Razer Electra: Trendy gaming headphones

Recommended Posts

[NEWS_IMG=Razer Electra: Trendy gaming headphones]http://reviews.hwbox.gr/news/razer.jpg[/NEWS_IMG]Η Razer, συνεχίζοντας να ικανοποιεί τις απαιτήσεις των gamers, κυκλοφόρησε καινούρια trendy ακουστικά με ιδιαίτερα δυνατό bass depth και διαφορετικά soundstages. Ο σκελετός των Electra είναι πολύ ελαφρύς για να μην κουράζει, το headband είναι εύκαμπτο ώστε να μην "πιέζει" το κεφάλι μετά από πολύωρη χρήση και τα ear cushions περιβάλλονται από δερματίνη. Ένα αποσπώμενο καλώδιο μήκους 130 εκατοστών συνδέεται με την κατάλληλη θύρα της κάρτας ήχου, με τους 40mm drivers να είναι κατασκευασμένοι από μαγνήτες νεοδυμίου, η ανταπόκριση συχνότητας να κυμαίνεται από 25 μέχρι 16.000Hz και το impedance να φτάνει τα 32 Ohms.

Τα Razer Electra θα κυκλοφορήσουν σύντομα και στην Ευρωπαϊκή αγορά με τιμή 59.99?.

[img_ALT=Razer Electra: Trendy gaming headphones]

http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/4614e34198e78897.jpg[/img_ALT]

[img_ALT=Razer Electra: Trendy gaming headphones]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/4614e34198e88293.jpg[/img_ALT]

[img_ALT=Razer Electra: Trendy gaming headphones]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/4614e34198e9ab9d.jpg[/img_ALT]

Link to comment
Share on other sites

Stereo.

Καλύτερο πεδίο και κατευθυντικότητα από τα δήθεν 5.1/6.1/7.1 και λοιπές μπούρδες.

Σαφώς καλύτερη ποιότητα ήχου επίσης ( λέμε να πας σε μάρκες ακουστικών, όχι μπιχλιμπιδιών ).

Τι λεφτά διαθέτεις ? Και καλύτερα να άνοιγες ένα thread για τον σκοπό αυτό, μην μαμήσουμε το thread των... "ακουστικών" της Razer.

Link to comment
Share on other sites

Look elsewhere... aka AKG, Sennheiser, Grado, SuperLux.

Creative, Logitech, Razer, Asus, και συναφή δεν είναι ούτε για ήχο, ούτε για gaming ( trashcan :P )

+1

Sennheiser hd202 user

Αν και τα πιό "μάπα" Sennheiser όταν βλέπω ταινίες με καλό ήχο, ακόμα και απο το λάπτοπ μου, γυρνάω το κεφάλι μου δεξιά κ αριστερά νομίζοντας οτι άκουσα ήχο μέσα απο το δωμάτιο

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς αποσπώμενο καλώδιο? Βγαίνει το καλωδιο απο πάνω και λειτουργουν ασύρματα, όπως τα G930 της Logitech ή ενοείς οτι μεταβάλετε το μήκος του καλωδίου σαν αυτο..

genius-micro-traveler-mini-notebook-mouse.jpg

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Αποσπώμενο εννοεί ότι απλώς βγαίνει ( για να το αλλάξεις εύκολα αν χαλάσει, ή να βάλεις άλλο καλώδιο άλλου μήκους, σαν τα Sennheiser HD598 π.χ. )

4948846163_114545f319.jpg

Βλέπεις το βύσμα των ακουστικών ? Στα συγκεκριμένα το γυρνάς μια φορά δεξιόστροφα και "ξεκλειδώνει" και βγαίνει.

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα, ωραία δυνατότητα.. Τωρα όσο αναφορά αυτο που λέτε για τις καλύτερες εταιρίες και τα λοιπά.. εξαρτάτε τι ζητάς απο τον εξοπλισμό σου. Αν είσαι ηχολύπτης ή ασχολείσε με την επεξεργασία-εγγραφή ήχου γενικότερα δεν θα πάρεις logitech θα πάρεις Sennheiser όπως και στην αντίθετη πλευρα αν είσαι gamer θα πάρεις logitech. Είναι 2 διαφορετικά πράγματα, εγω σαν gamer έχω προτιμήσει τα Logitech G930, σαν gamer μου παρεχουν πολύ καλη αυτονομια μιας και είναι ασύρματα, αρκετά καλή εμβέλεια, αναπαυτικα μαξιλαράκια για να μην σε κουράζουν μετα απο πολύωρη χρήση, ωραιο 7.1 ήχο που σε βάζει "μέσα" στο κλίμα του παιχνιδιού και τα λοιπα.. Δεν με νοιάζει και τόσο η κρυστάλινη ποιότητα ήχου που μπορεί να απασχολήσει εναν επαγγελματία όπως και τον επαγγελματια ηχολύπτη πχ δεν τον νοιάζει ο 7.1 ήχος σε ενα headset ή δεν τον ενδιαφέρει να είναι ασυρματα τα ακουστικα του.

Διαχόριστε λοιπον τα gaming "accesssories" απο τα περιφειριακά ηχολυψίας..! Σίγουρα η Sennheiser είναι αν οχι η κορυφαία μια απο τις καλήτερες στον χωρο της.. ( δεν είναι τυχαίο οτι είναι μια εταιρία που είναι στον χωρο εδω και κάποιες 10ετιες ) οπως και η Logitech μια απο τις πρώτες εταιρίες στην κατασκευή περιφερειακών συσκευών..!

Φιλικά, Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη συμφωνώ μαζί σου, το μόνο παιχνίδι άλλωστε που καταλαβαίνεις την διαφορά σε ήχο είναι το battlefield 2 όλα τα άλλα ο ήχος τους είναι μέτριος.....

Link to comment
Share on other sites

ωραιο 7.1 ήχο που σε βάζει "μέσα" στο κλίμα του παιχνιδιού και τα λοιπα..

Αυτό είναι μεγάλη marketing.

Ας μου επιτραπεί η έκφραση 7.1 αρ*ίδια.

Αν παίζεις games που θες καλά καθορισμένο sound field και κατευθυντικότητα του ήχου, ότι "5.1" "6.1" & "7.1" και να πάρεις, δεν θα έχεις το πεδίο και την κατευθυντικότητα καλών ακουστικών stereo.

Αν είσαι Αθήνα έλα ή να έρθω εγω εκεί με κάποια ακουστικά, να παίξεις και με αυτά να έχεις και ο ίδιος σύγκριση μεταξύ των 2 αν δεν με εμπιστεύεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα δεν είναι πραγματικο 7.1 αλλα έχει μεγάλη διαφορα απο το απλο Stereo ή τουλάχιστον αυτην την εντύπωση μου δίνει. Τα ακουστικα όμως που μου αναφέρεις τι μάρκα είναι και πόσο κοστίζουν?

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα δεν είναι πραγματικο 7.1 αλλα έχει μεγάλη διαφορα απο το απλο Stereo ή τουλάχιστον αυτην την εντύπωση μου δίνει.

Το ανθρώπινο αυτί έχει μια Α δομή.

Και μια Α διαδρομή-δίαυλο.

Είτε έχεις 1 οδηγό ( "ακουστικό" ) είτε 2 είτε 3 είτε 51 στο αυτί, δεν αλλάζει κάτι.

Το Surround στον ήχο που ακούμε στις ταινίες, games, κλπ με πολυκάναλο ήχο είναι εφέ που δημιουργείτε μέσω delays, panning & source leveling.

Στο αυτί η απόσταση είναι ίδια και φυσικά μη αρκετή ώστε να δημιουργήσεις τα κατάλληλα delays & channel swapping.

Ένα ABX ( Blind Test ) θα σε "διαγράψει", δεν θα καταλαβαίνεις διαφορά, ούτε φυσικά θα μπορείς να καταλάβεις ποιά ακουστικά φοράς, και "τι" ακουστικά είναι ( stereo, mono, "surround" ).

Τα ακουστικα όμως που μου αναφέρεις τι μάρκα είναι και πόσο κοστίζουν?

Έχω μια ποικιλία να σου φέρω.

Από "απλά" Sennheiser των 60 ευρώ, σε AKG των 120 ευρώ, και τραβάμε πιο πάνω μετά σε Sennheiser των 500+ ευρώ καθώς και σε ένα ζευγάρι παλιά reference ηλεκτροστατικά Stax των χιλιάδων...

Και με τα Sennheiser των 60 ευρώ πλάκα θα πάθεις.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δίκιο σε αυτο που λες για τον ήχο και το ποσο είναι εφικτο να δημιουργήσεις την αίσθηση του 7.1 ήχου μεσα απο ενα headset.. Το θέμα είναι οτι εναν gamer δεν μπορουν να τον καλύψουν τα ακουστικά που αναφέρεις, σίγουρα έχουν καλήτερη ποιοτητα ήχου μιας και ειναι φτιαγμένα για την ποιότητα αλλα δεν μπορουν να μου παρέχουν αυτα που ζητάω απο τα G930 πχ.. ίσως είναι δικο μου "θέμα" αλλα απο το headset δεν ζητάω κρυστάλινο ήχο, ζητάω λειτουργικότητα, να μην μπλεκομε με τα καλώδια να εχω τα κουμπακια μου για το mute και για την αυξομειωση της έντασης και πάει λέγωντας...

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δίκιο σε αυτο που λες για τον ήχο και το ποσο είναι εφικτο να δημιουργήσεις την αίσθηση του 7.1 ήχου μεσα απο ενα headset.. Το θέμα είναι οτι εναν gamer δεν μπορουν να τον καλύψουν τα ακουστικά που αναφέρεις, σίγουρα έχουν καλήτερη ποιοτητα ήχου μιας και ειναι φτιαγμένα για την ποιότητα αλλα δεν μπορουν να μου παρέχουν αυτα που ζητάω απο τα G930 πχ.. ίσως είναι δικο μου "θέμα" αλλα απο το headset δεν ζητάω κρυστάλινο ήχο, ζητάω λειτουργικότητα, να μην μπλεκομε με τα καλώδια να εχω τα κουμπακια μου για το mute και για την αυξομειωση της έντασης και πάει λέγωντας...

Ελληνικά μιλάμε ρε Γιάννη.

Τα ίδια ακριβώς που ακούς με τα "7.1" θα ακούς με τα stereo και μάλιστα θα μπορείς να καταλάβεις ακόμα καλύτερα που περπατάει ο άλος, από που σε πυροβολάνε κλπ.

Ασύρματα έχει και η AKG & η Sennheiser και όλες ( αν και σε ΚΑΜΜΙΑ περίπτωση δεν προτείνω ασύρματα, έχουνε πολλά θεματάκια όλα τα ασύρματα ( είτε αυτά είναι mouse, keyboard, headphones/headset, ηχεία, λέγεται input/output lag και δεν φτιάχνει, πάντα θα υπάρχει, άλλο πράγμα η ενσύρματη μετάδοση και άλλο η ασύρματη ) είτε είναι Razer, είτε BFG, είτε Creative, είτε LG, είτε Magnepan.

Αν παίζεις και RPG games διπλό το καλό, παίζεις λίγο να κάνω και κάτι μετρήσεις που θέλω για ένα άρθρο, δοκιμάζεις τα ακουστικά σε διάφορα games που παίζεις να δείς την διαφορά, τρώς και καλό σουβλάκι κέρασμα από μένα :P

Μην είσαι τόσο δύσπιστος και αρνητικός σε κάτι που δεν έχεις κάποια εμπειρία.

Ελπίζω να μην πιστεύεις ότι τίθεται καν θέμα ποιός θέλει να σε κοροϊδέψει... οι εταιρίες ή εμείς ?

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε Bill, καταλαβαίνω τι θες να μου πεις.. βλέπω οτι είσαι "ψαγμενος" στο θέμα του ήχου, δεν είπα οτι είμαι γνώστης.. σου μιλάω σαν καταναλωτής! Δεν είμαι δύσπιστος, για αυτο και μιλάμε εδω, αν ήμουν δυσπιστος θα πιστευα στο δικο μου σκεπτικό και δεν θα ρώταγα την γνωμη κανενός, ουτε προσπαθω να αλλάξω την γνώμη κάποιου απλα παραθέτουμε τις απόψεις μας.. σωστα? Δεν σου είπα οτι το 7.1 θέμα είναι το κύριο χαρακτηριστικό που με εκανε να αγοράσω το συγκεκριμένο headset, για να είμαι ειλικρινής ποτέ δεν εχω ενεργοποιημένο το 7.1 μιας και στο 80% παίζω wow και δεν με πολυενδιαφερει το 7.1 σε αυτο το game.. Εχω πολά προϊόντα Logitech και ειμαι ευχαριστημένος 100% και απο ποιότητα κατασκευής και απο τα πάντα, δεν σκέφτηκα ποτε να αγοράσω άλλου κατασκευαστή περιφεριακη συσκευη. Ισως είναι και ιδιοτροπια, όταν ειμαι ευχαριστημένος απο κάτι δύσκολα το αλάζω, δύσκολα δοκιμάζω κάτι καινουργιο.

Link to comment
Share on other sites

Εχω πολά προϊόντα Logitech και ειμαι ευχαριστημένος 100% και απο ποιότητα κατασκευής και απο τα πάντα, δεν σκέφτηκα ποτε να αγοράσω άλλου κατασκευαστή περιφεριακη συσκευη. Ισως είναι και ιδιοτροπια, όταν ειμαι ευχαριστημένος απο κάτι δύσκολα το αλάζω, δύσκολα δοκιμάζω κάτι καινουργιο.

Εδώ έχεις άδικο Γιάννη, για να μπορείς να έχεις άποψη πάνω σε ένα θέμα πρέπει να έχεις την διάθεση να δοκιμάσεις αυτά τα πράγματα!.δεν μας πληρώνουν οι εταιρείες να τις υποστηρίζουμε επειδή αγοράσαμε κάτι από αυτές..Καταναλωτές είμαστε όχι κορόιδα...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now