John-X

Low Flow Rate

Recommended Posts

Παιδες εχω ενα προβληματακι με την ροη του νερου επιστρεφει εντελος ψοφια στην δεξαμενη.

Η τρομπα μου ειναι αυτη Laing D5-Strong-810N

Το setup εχει ως εξης τρομπα-4αρι koolance-cpu waterblock-120mm rad μονό-2x gpu ek waterblocks-δεξαμενη.

Θυμαμαι οταν ειχα μονο το 4αρι και ενα waterblock το νερο επεστρεφε τοσο δυνατα στην δεξαμενη που πατεγοταν και εξω.Τωρα ομως ισα ισα που κοιλαει:(

Εχασε τοσο πολυ πιεση λογο των υπολοιπων που μπηκαν στο σεταπ?

Η συγκεκριμενη ειναι μια απο της καλητερες τρομπες θα ελεγα.

Λετε να τα φτηνει η τρομπα σιγα σιγα?

Επισης να ρωτησω εχω 3 γωνιες 90 μοιρων στο σεταπ κοβουν ροη αυτες?

Να ακουσω καμια ιδεα πρωτα πριν αρχισω να λυνω γιατι δεν μπορω αλλο λυσε δεσε καθε φορα.

Link to comment
Share on other sites

Τα μπλοκ ειναι ek supreme hf full copper για cpu και 2 ek fc480gtx.

To 120αρι ειναι magicool 120dt 45mm.

To 4αρι Κοοlance hx 1320 30mm.

Oχι δεν εχω τοπ.

Η αντλια ειναι αθορυβη.

image1645n.jpg

image1647.jpg

image1646.jpg

Link to comment
Share on other sites

μετα απο καποιους γρηγορους υπολογισμους, υπολογιζω οτι το flow σου επεσε περιπου 0.74 GPM.

floweo.jpg

δυστηχως δεν εχει ακριβες στοιχεια μεσα το spreadsheet, αλλα στο περιπου παντα, ετσι... με αλλο παρομοια ψυγεια και μπλοκ για της καρτες σου

Link to comment
Share on other sites

Εχει τοσο διαφορα το 0,74 στο ματι?Δηλαδη απο την μια να βλεπεις το νερο να πεταγετε με μισος απο το λαστιχο και τωρα ισα ισα που διωχνει τις φυσαλιδες?

Να τις βγαλω τις γωνιες η δεν θα δοσουν?

Link to comment
Share on other sites

Από τα 4,5 στα 4 psi δεν είναι μεγάλη διαφορά για αυτό που μας λες ότι βλέπεις. Σίγουρα έχεις πολύ μεγαλύτερη διαφορά από μισό Psi. Άρα μην κοιτάς το διάγραμμα. Κάτι άλλο παίζει σίγουρα.

Link to comment
Share on other sites

δεν θα αλλαξει τιποτα με το να βγαλεις της γωνιες...

εισαι σιγουρος οτι δεν εχει αερα μεσα το λοοπ? αμα εχει καμια μεγαλη γυσαλιδα μπορει αν σου κοβει και το flow.

αλλα οπως και να το κανει 1.01 απτα 1.75 ειναι σχεδον 43%... almost half!

για κουνα το καλα, αμα γινεται, βοηθησε να καθοδηγησεις τον αερα προς το τανκ...

Link to comment
Share on other sites

οκ ταρω θα τα κουνισω.Ειναι τοοl free τα ψυγεια βγαινουν στα μπαμ:P

Αλλιως θα δοκιμασω την τρομπα μονη της σε ενα διπλο black ice που εχω

να δω πως παει εκει.

Link to comment
Share on other sites

Ναι τωρα που το δοκιμασα βλεπω οτι ανεβενει η σταθμη.Τι παιζει?

Τα ψυγεια βγαζουν κατι φισαλιδες λιγα πραγματα ομως δεν βλεπω διαφορα.

Link to comment
Share on other sites

οσο ανεβαινει η σταθμη, τοσο αερα εχεις μεσα στο loop σου.

το ποιο λογικο ειναι να ειναι στο ψυγειο σου, και ισως ειναι και ο λογος για το χαμηλο flow.

ταρακουνα το καλα, και βοηθησε τον αερα να βγει.

για το δικο σου case,

γυρτο προς το μπορστινο πανελ. να παει ολος ο αερας στο πισω μερος του 4.120.

κουνα το λιγο, και κρατα το εκει κανα 30αρι δευτερολεπτα. μετα γυρτο και προς τα αριστερα και προσ το μπροστινο πανελ (ωστε να πας τον αερα απτην δεξια πλευρα του ψυγειου.)

μετα γυρτο προς τα πισω, ωστε αν ερθει κοντα στα ρακορ ο αερας.

κουνα το παλι,

και μετα, γθρτο σχεδον ξαπλωτα προσ την πισω μερια να βοηθησεις τον αερα να ακτεβει των σωληνα και να παει στο ψυγειο...

ειχα ενα κουτι το οποιο εκανε 4 βδομαδες για αν φυγει ολος ο αερας! καμια φορα απλα θελουν αν μασ παιδεουν :D

Link to comment
Share on other sites

Δεν γινεται τιποτα με τον αερα.Δεν εχει δυναμη καν να διωξει τις φυσαλιδες.

Λοιπον ελυσα την τρομπα να τσεκαρο τον ροτορα και βλεπω οτι γυριζει πολυ σφιχτα.Ετσι ειναι κανονικα?

Μου φαινεται σαν να εχει αρπαξει και γιαυτο εσφιξε.

Link to comment
Share on other sites

WOW :T:

Τόσα πολλά πράγματα που ειλικρινά δεν ήξερα, σε ένα μικρό thread! Σοβαρά τώρα Mike σου είχε τύχει να περάσουν 4 εβδομάδες και να έχει ακόμα αέρα μέσα;

Link to comment
Share on other sites

ναι.... Freshly Squeezed ;)

και ο αερας ηταν σε ενα σημειο αστο....

[media]http://www.youtube.com/watch?v=z_9rbtCcPKU[/media]

[media]http://www.youtube.com/watch?v=8gtpYaQuEqU[/media]

ειχε αερα μεσα στην αντλια, κατο απο το τοπ, και οταν το αναβα, ο αερας καθοταν στην μεση της αντλιας, και δεν τον εσπρωχνε εξω στο loop... whirlpool effect.

για δοκιμασε την αντλι σε ενα λοοπ μονο του.... ρεσερβοιρ, αντλια, σωληνα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον δοκιμασα την αντλια μονη της μονο με τανκ και οχι απλα δουλευει αλλα το νερο εβγενε απο την ταπα του τανκ.Πολυ δυναμη.

Ναι αλλα εμενα φιλε barfastic δεν κανει θορυβο οπως εσενα εμενα ουτε φισαλιδες ακουγοντε ουτε τιποτα.

Τωρα θα την ξαναδοκιμασω να δω αν κραταει και εμενα μεσα αερα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και απο εμένα, μια συμβουλή που πιστεύω θα αυξήση την ροη σου και θα "πεδευεις" λιγότερο την αντλία σου.. Δοκίμασε να βάλεις την αντλία και το tank πιο ψηλά στο case πιο κοντά στο μεγάλο radiator που εχεις στην κορυφη του case. Ετσι μειώνεις την ανύψωση που ζητάς απο την αντλία. Σίγουρα αν έχει αερα μεσα το κύκλωμα αυτο δεν θα σου λύσει το πρόβλημα, αλλα θα δείς κάποια βελτίωση.

Edit: Οσο αναφορά τον αέρα στο κύκλωμα, μπορεις να δοκιμάσεις να δουλέψεις το κύκλωμα με το tank ανοιχτο ( να μην εχει την τάπα απο πάνω δηλαδη ) αρκετες ώρες, έτσι σιγα σιγα θα βγεί ο αέρας απο μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια μετα απο παρα πολλες δοκιμες βρηκα τι εφτεγε και πατωνε το flow.:lol

Δοκιμασα την τρομπα μονη της μαζι με ενα ψυγειο και μετα εβαζα ενα ενα τα μπλοκ ξεχωριστα μεχρι να βρω μηπως κατι ειναι βουλωμενο.

Τελικα στο EK SUPREME HF το νερο δεν περνουσε ουτε καν με το στομα οταν το φισουσα.Βασικα δεν περνουσε καν αερας απο το μπλοκ.Εκει ψιλιαστικα βουλομα η οτι θα ειχε το πλατε με την μια γραμη.

Το ελυσα και οντος ειχε το plate με την μια γραμη.

Το εβγαλα εντελος και σας πληροφορω παιδια οτι η ροη ξαναεπαηρθε στην βιαιη μορφη της με το νερο να βγαινει απο το τανκ αν δεν κλεισω την ταπα:)

Οι θερμοκρασιες μου ειναι πλεον απιστευτα χαμηλες και ειδικα στις καρτες αλλα και στον 980χ.Απορω τι θελει και τα βαζει μεσα αυτα τα μουρλοplate η EK.

Η τρομπα δεν μασαει ειτε χαμηλα ειτε ψιλα ειτε το ψυγειο ειναι 3 μετρα περα εδω φυσουσες με το στομα σκετο αερα και δεν περνουσε τι να σπρωξει η φουκαργιαρα:hehe:αλλα και παλι ειχε μια ροη αρκετα χαμηλη μεν.Πολυ δυνατη τραμπα η 810n τελικα.

Τωρα παιδες ολα κομπλε:T:

Link to comment
Share on other sites

Ολα εχουν και μπορεις ανετα με ενα μικρο αλενακι να λυσεις το μπλοκ και να το βγαλεις.Επισης αν εισαι τυχερος στην συσκευασια σου θα σου εχει διαφορα plates με διαφορες γραμες.Εμενα δεν ειχε.

Παντος οσοι εχετε βγαλτε εντελος θα δειτε διαφορα στην ροη μεγαλη αλλα και σε θερμοκρασιες.Εγω ειχ με 30 βαθμοι δοματιου 40-43 idle ton 980x τωρα εχω 32-35:T:

Link to comment
Share on other sites

Ωραια.. δηλαδή ακόμα και στην περίπτωση που είσαι άτυχος και το έχει μέσα μπορείς εύκολα να το βγάλεις χωρις να "χαλάσει" κάτι στην συμπεριφορά του Block..

Ευχαριστώ, Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now