John-X

Low Flow Rate

Recommended Posts

Χανεις ομως επιδοσεις... το plate το οριζεις εσυ απτο flow σου. αν εχεις καλο flow, βαζεις ενα plate με οσα λιγοτερες τρυπες μπορεις και πετυχαινεις καλυτερες θερμοκρασιες

και το αντιστροφο, αμα δεν εχεις flow καλο βγαζεις τα plates. αν το εχεις βαζεις μεχρι να φτασεις στο 1GPM.

Γιατι, μετα το 1GPM το νερο οσα ψυγεια και εαν εχεις δεν μπορει να μεταφερει αρκετη θερμοτητα στα ψυγεια.

1λιτρο νερο μπορει MAX να κανει dissipate 500w θερμοτητας. δεν παει να εχεις 6 τριπλα ψυγεια. αν εχεις 1 λιτρο νερο, 500W θα μπορεσεις να "βγαλεις" απτη λοοπα σου.

το ιδιο ισχυει και με το flow. οτιδηποτε πανω απο 1GPM δεν προλαβανει να μεινει στο ψυγειο αρκετη ωρα να κανει dissipate και αυτο με την σειρα του την θερμοτητα.

οποτε, ειναι μια πολυ λεπτη γραμμη την οποια πολυ δεν γνωριζουν.

καποια μερα θα φτιαξω κανα review με σεναρια... αλλα... πρεπει να βρω χρονο!

αυτα....... :D

Link to comment
Share on other sites

Ολα εχουν μεσα plate John απλα εσενα μπορει να σου κατσει μπλοκ με plate που να εχει 4 γραμες επισης στην συσκευασια του μπλοκ κανονικα σου δινει αλλα 10 διαφορετικα plates με διαφορες γραμες τις αρεσκιας σου για να δοκιμασεις εμενα στο κουτι δεν ειχε τιποτα τοστε να δοκιμασω με περισοτερες γραμες γιαυτο και το εβγαλα εντελος.

Αλλα και να ειχε plates εγω παλι θα το εβγαζα εντελος.

Link to comment
Share on other sites

οχι, ο eddy, τα στελνει ολα πλεον με το plate #2 (με 2 γραμμες). γιατι συμφωνα με τα user testing οσοι ειχανε flow ~1GPM ειδανε τα καλυτερα αποτελεσματα με αυτο το plate.

Αν εχεις flow παραπανω, τοτε παρραγελνεις οποιο θες :D

Link to comment
Share on other sites

Kιαλο flow? θα ξεκολησει η δεξαμενει μου:hehe:

Kοιτα φιλε barfastic εγω δεν ξερω 1gpm και αυτα πως τα λες και δεν ασχολουμαι,Εγω βλεπω οτι ετσι ειδα μεγαλη διαφορα στις θερμοκρασιες μου και αυτο ειναι που μετραει για εμενα.Τωρα τα καλητερα αποτελεσματα που ειδαν ηταν κανα δυο βαθμους κατω στα τεστ που εκανα τιποτα το ιδιετερο

Link to comment
Share on other sites

Thanks man:)

Nα σου πω και λιγο τα σκεπτικο μου οσον αφορα την απαγωγη θερμοτητας στα ψυγεια.Βαζεις plate 2 γραμμων πχ,μειωνεις το flow με αποτελεσμα το νερο να καθετε περισοτερη ωρα στα ψυγεια και αποβαλοντας καλητερα την θερμοτητα,αυτο ομως συνεπαγεται και με την περισοτερη ωρα που θα κατσει το νερο μεσα στα μπλοκ των καρτων το οποιο θα βγενει βρασμενο βλεπε εμενα.

Σε ενα σεταπ με cpu μπλοκ μονο μπορει οντος με το plate να εχεις καλητερα αποτελεσματα δεν ξερω δεν το δοκιμασα.

Παντος εγω ειχα 65 βαθμους στις καρτες μεσα σε ενα τεταρτο gaming (πριν).Tωρα παιζω ποση ωρα και ειμαι κολημενος στους 50.Ειναι huge διαφορα οτι και να λεμε.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now