kris12

AHCI πρόβλημα

Recommended Posts

Καλησπέρα

Έχω υπολογιστή με μητρική EX58-UD3R rev1.6 ,i7 920, 8GB Ram, ATI 5770, SSD Intel X25-M 80GB,WD 1TB.

Μετά από καιρό αποφάσισα να κάνω format, και επέλεξα να τον χρησιμοποιήσω σε AHCI.

Δυστυχώς ενώ παλιά το είχα, τώρα μου έχει κολλήσει και στα BIOS στο σημείο του sata.

Έβγαλα τον SSD και μετά έπαιξε, τι φταίει αφού έπαιζε παλιά!!!!

Link to comment
Share on other sites

Έχω πρόβλημα με την εγκατάσταση SSD σε AHCI Mode στα BIOS, ενω δούλευαν τώρα οχι.

Κολλαει στο στην εκίνηση του bios. Εαν ξεσυνδέσω τον SSD, ξεκινάει κανονηκα σε AHCI.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα 3 πράγματα:

-όταν έκανες καινούρια εγκατάσταση οι ρυθμίσεις στο bios ήταν σε AHCI mode;εάν ναι τότε

-εάν έχεις λειτουργικό σε άλλον δίσκο μπες στο bios και κάνε αυτόν πρώτο δίσκο εκκίνησης και δες αν μπαίνει κανονικά με τον ssd συνδεδεμένο.Εάν δεν μπαίνει τότε

-δοκίμασε να αλλάξεις το καλώδιο σύνδεσης sata του ssd με ένα καινούριο(μπορείς να δοκιμάσεις να αλλάξεις και τη θύρα σύνδεσης sata του ssd στην μητρική)

Ενημέρωσέ μας....

Link to comment
Share on other sites

παρόμοια προβλήματα παρουσιάστηκαν και σε μένα όπου εγκατέστησα στον SSD λειτουργικό χωρίς στο Bios να έχει επιλεγεί AHCI mode το έβαλα μετέπειτα αλλά τα προβλήματα παρέμειναν,έκανα Secure erase στον SSD με OCZ Toolbox και φρέσκια εγκατάσταση και προς το παρόν όλα ο.κ.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά όλα οκ.

Έκανα εγκατάσταση σε έναν HDD και μετά τοποθέτησα σαν δεύτερο τον SSD.

Μετά όρισα πρώτον τον SSD και κανένα πρόβλημα. Όλα οκ.

Thanks

Link to comment
Share on other sites

Άν ο δίσκος είναι ACHI capable τότε θα παίξει και θα μπορείς να περάσεις windows

άν δέν είναι δέν θα παίξει, δέν θα μπορεσεις να περάσεις windows

άν αλλάξεις ξαφνικά (ενώ έχεις εγκατεστημένα windows) την ρύθμιση απο το bios απο ide σε achi δέν θα σου φορτώνουνε τα windows.

αυτά ξέρω

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now