Pastelidis.n.s.

Προβλημα με WinXp και Belkin USB Wireless Adapter

Recommended Posts

Εχω το εξης προβληματακι, ειμαι με ενα Acer παλιο Laptop το οποιο εχει πανω WinXp Home με SP2.

Επειδη δεν εχει ασυρματη καρτα δικτυου πηρα ενα Belkin USB Αdapter F7D1101 v1, του οποίου του εβαλα τους drivers αλλα, δεν εχει network manager, με αποτελεσμα να μην μπορω να διαχειριστω τα διαθεσιμα ασυρμ. δικτυα απο καποιο προγραμμα.

Τι μας μενει λοιπον? Τα Windows. Μου εμφανιζεται κανονικα το σημα κατω δεξια της ασυρματης συνδεσης, αλλα παει και σε συνδεεται σε ενα δωρεαν hotspot το οποιο δεν το θελω ( ειναι επι πληρωμη εδω στο Μετσοβο). Θελω να βρω ενα αλλο το οποιο να κανω την συνδεση χειροκινητα.

Παω οποτε πανω στο εικονιδιο κατω δεξια και παταω Προβολη διαθεσιμων ασυρματων δικτυων και μου ανοιγει το παρακατω παραθυρο στο οποιο αν πατησω ανανεωση λιστας ασυρματων δικτυων πεταει συνεχεια το ιδιο.

Τι μπορει να φταιει απο τα Windows που να μην με αφηνει να δω τα διαθεσιμα ασυρματα δικτυα.

7474e5df85c76d50.jpg

ΑΝΑΘΕΜΑ τα 23 ? που εκανε, πριν 1,5 χρονο ειχα παρει ενα Netgear με 14,90 ? το οποιο εχει μεσα και manager και ολα, και πιανει μπομπα.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια το βρηκα, εκανα οτι μου ειπες αλλα λεει οτι δεν βρισκει πιστοποιητικο δικτυου για αυτο και εγω του βαζω το κλειδη χειροκινητα απο το "αλλαγη ρυθμισεων για προχωρημενους".

Eλα ομως που δεν εχει WPA2-PSK και εχει μονο WPA-PSK και WEP.

Eιναι αυτο το προβλημα, η παιζει τπτ αλλο?

Link to comment
Share on other sites

Μα το θεμα ειναι οτι δεν μπορω να το αλλαξω γιατι περνω internet απο κατι ενοικιαζομενα εδω διπλα που ειναι φιλος και μου εχει δωσει κωδικο.

Μηπως υπαρχει καποιος manager?

Link to comment
Share on other sites

Νταξει ολα οκ.... Συνδεθηκε

Το εβαλα το hotfix.

Για να καταλαβετε τι βλακεια ειναι με δυο γραμμες δεν μπαινει καν GOOGLE.

ΤΣΑΜΠΑ τα 23?.

To Νetgear των 15? στο ιδιο ΑΚΡΙΒΩΣ σημειο πιανει 3 γραμμες και κλειδωνει στα 7Μbps.

Τhanx George

Link to comment
Share on other sites

τρέξε και ένα ipconfig /all

βρες την ip που πήρες από DHCP, κάνε την static.

Και πες μου και τη σύνδεση έχει ο φίλος σου, να σου πω του dns, εκτός και αν χρησιμοποιήσεις της google. 8.8.8.8 & 8.8.4.4

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now