jax7480

OCZ RevoDrive3 X2 480GB Review: OCZ Released the Cracken

Recommended Posts

ωραιο review,πολυ ωραιο ssd,αναμενω τις μητρικες socket 2011 για να δω αν θα τον παρω καποια στιγμη.

Καλα, δεν χρειαζεσαι και το socket 2011 για να τον αξιοποιησεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια ηρθε η ωρα να αλλαξω και εγω τους παλιους μου postville εχω 4 80αρηδες σε raid 0 και σκεφτομουν τωρα η να παω σε 1 revodrive 3 η σε 3ης vertex 3 σε raid 0 εσεις τι προτεινεται?πιο επιλογη ειναι καλυτερη και πιο γρηγορη?

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

3 Vertex 3 για να παίξουν γρηγορότερα από το revo3 X2 πρέπει να μπούνε πάνω σε ξεχωριστό controller.

Τα P67/Z68 έχουν μόνο 2 θύρες SATA3. Οι υπόλοιπες είναι SATA2 που σημαίνει πως το ένα drive θα δουλεύει σε SATA2 άρα MAX 280/280MB/s read/write. Σε raid0 διάταξη με τις 2 SATA3 θύρες, θα φρενάρει τα άλλα 2 drives.

Επίσης σε Random read/writes με QD μεγαλύτερο του 8 το Revodrive θα αρχίσει να παίρνει προβάδισμα σημαντικά.

Link to comment
Share on other sites

Φοβαμαι λιγο τον revo να πω την αληθεια οποτε η παμε για 2χvertex η για ενα revo....

Εχω μια z68 απλα και νομιζω εχει μονο 2 sata 3. Για λειτουργικο ειναι σιγουρα αξιοπιστος ο revo?

Link to comment
Share on other sites

Μην κοιτάς ούτε για πλάκα τα ελληνικά καταστήματα. Επίσης μη κοιτάς για τον απλό Revo3 γιατί δεν αξίζει. Αν έχεις τα φράγκα, πας για τον revo3 X2 240GB

OCZ RevoDrive3 X2 240GB PCI-E SSD - (RVD3X2-FHPX4-240G) [RVD3X2-FHPX4-240G]

Όπου αυτό που πρέπει να προσέξεις είναι να έχεις αποκλειστικά θύρα PCI-express X4, για να δουλέψει σε full ταχύτητα.

Ειδάλλως πας για 2πλο raid0 με 2χVertex3 MAX IOPS.

120GB OCZ Vertex 3 MAX IOPS SATA 6Gb/s 2.5-inch Solid State Drive

Το σύστημα είναι αυτό της υπογραφής σου;

Link to comment
Share on other sites

ναι απλα τωρα εχω αλλαξει μοβο και cpu και ειναι 2600κ και και μια απλη z68 μεχρι να ερ8ει to 2011 απο οτι με βλεπω παω για 2 vertex 3 για να εχω και το κεφαλι μου ηρεμο με της θυρες γιατι εχω και sli με cuII και δεν πρεπει να χωραει .... :/

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουν μεγάλες διαφορές. Η διαφορά στη τιμή είναι δυσανάλογη με τη διαφορά στις επιδόσεις.

Απλά όπως είπα για μένα είναι το απόλυτο.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now