MrCatt

Τροφοδοτικο για O/C ed Sandy

Recommended Posts

Το ΗΧ-850 καλώς ή κακώς το πούλησα! Έχω αυτό το 500άρι Thermaltake προσωρινά. Θα παίξω με αυτό ένα σύστημα Ζ68 με Sandy ξεκλείδωτο και με την ενσωματωμένη κάρτα προς το παρόν. Απλά είχα επιφυλάξεις επειδή είναι τροφοδοτικό 5ετίας+ με efficiency 75%. Δεν θα ήθελα να ρημάξω τον επεξεργαστή.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά μπορείς να το υπολογίσεις μόνος σου, αν βρεις την καμπύλη που δείχνει το efficiency σε σχέση με το load.

Αν για παράδειγμα έχεις hardware που σε idle (αυτό μας ενδιαφέρει κυρίως, κακά τα ψέματα) καταναλώνει 180watt και το τροφοδοτικό σου για αυτό το wattage έχει λόγο efficiency 0.82 τότε από την πρίζα θα τραβάς ~220w.

Αν τώρα αλλάξει το τροφοδοτικό με κανένα super duper uber gold ή και platinum, που ο αντίστοιχος λόγο για αυτό το wattage είναι, 0.86 τότε θα τραβάς ~209w.

Δηλαδή η όλη ιστορία για 11w...

Είναι που το τωρινό τροφοδοτικό σου είναι καλό - αν είχε κανένα ότι να ναι noname θα σου τα έλεγα αλλιώς ;)

Κατάλαβα τι παίζει. Αυτό που έχω έχει efficiency 75%. Άρα θα καίω 10% περισσότερο από ένα νεότερο με efficiency 85%. Βέβαια αν υπολογίσεις ότι έναν τέτοιο κοστίζει 150 ΕΥΡΩ, ας πληρώσω και κάτι παραπάνω στη ΔΕΗ.

Link to comment
Share on other sites

Ααα το έχασα το κομμάτι "το έχω ήδη πουλήσει..." - οπότε πάμε για άλλα :)

O επεξεργαστής με τα phases, caps κτλ δεν νομίζω ότι τραβάει κανένα ζόρι με τα πιο "βρώμικα" ρεύματα, εξάλλου το Tt δεν είναι και ότι χειρότερο - απλά όταν μπει και δυνατή gpu πρέπει να αλλαχθεί, ναι.

Μέχρι τα 180 θα κινηθείς; Σε ενδιαφέρει να είναι modular;

Edited by caution
Link to comment
Share on other sites

Ααα το έχασα το κομμάτι "το έχω ήδη πουλήσει..." - οπότε πάμε για άλλα :)

O επεξεργαστής με τα phases, caps κτλ δεν νομίζω ότι τραβάει κανένα ζόρι με τα πιο "βρώμικα" ρεύματα, εξάλλου το Tt δεν είναι και ότι χειρότερο - απλά όταν μπει και δυνατή gpu πρέπει να αλλαχθεί, ναι.

Μέχρι τα 180 θα κινηθείς; Σε ενδιαφέρει να είναι modular;

PSU :: Corsair Power Supply 850W ATX 24 pin AX CMPSU-850AXEU Active-PFC Retail - Visionstudio.gr αυτο εδω βγαινει στα 180 ευρω και ειναι οτι καλυτερο πιστευω ε?

Link to comment
Share on other sites

Κάπου εδώ κινήσου:

PSU :: Corsair Power Supply 850W ATX 24 pin AX CMPSU-850AXEU Active-PFC Retail - Visionstudio.gr

PSU :: Thermaltake Power Supply 850W ATX 24 pin Toughpower Grand TPG-850M Active-PFC Retail - Visionstudio.gr

μεγάλες εγγυήσεις, δολοφονικά efficiencies και modular για να αποφύγεις την μακαρονάδα. Και για τα δύο θα βρει ποολύ εύκολα review οπότε το ζυγίζεις και αποφασίζεις. Αν μείνεις δε στο single card κόσμο, αυτά τα psu θα σου πάνε για χροοοόνια :)

Link to comment
Share on other sites

ναι ρε σι μια χαρα ειναι και τα enermax απλα το ΑΧ 850w στα 180 ευρω ειναι οτι καλυτερο θα βρεις τα ενερμαξ ειναι πολυ φωτια οπως ειπε και ο καφσιον :)

Mε 850w σηκωνεις τα παντα με ανεση , αν θες πας και σε λιγοτερα αλλα δεν ειναι μεγαλη η διαφορα

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now