JC_Denton

Πόλεμος μεταξύ ASUS και Gigabyte

Recommended Posts

[WRAPLEFT]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/547c429f95addf.jpg[/WRAPLEFT] Όλοι θυμόμαστε ότι πριν αρκετούς μήνες, μια είδηση που μονοπωλούσε το ενδιαφέρον στο διαδίκτυο, ήταν η εξαγορά της ASUS από τη Gigabyte, μια συμφωνία όμως που δεν έκλεισε ποτέ. Έκτοτε φαίνεται ότι οι σχέσεις των δύο εταιρειών δεν είναι οι καλύτερες δυνατές, με τον ανταγωνισμό να τις αναγκάζει σε κινήσεις εντυπωσιασμού και επίδειξης, σε συνεχή βάση.

Αρκετές είναι οι φορές που έχει ακουστεί φήμη για προπαγάνδα και από τις δύο πλευρές, με σκοπό την προώθηση των προϊόντων της κάθε εταιρείας. Αυτά τα έγγραφα συνήθως αποστέλλονται σε εταιρείες πώλησεις τμημάτων ηλεκτρονικών υπολογιστών και σαφώς, σπάνια δημοσιεύονται.

Σήμερα όμως, το ExPreview έχει στη διάθεσή του κάποια από τα πιο πρόσφατα έγγραφα που έστειλε η Gigabyte σε εταιρείες, κατηγορώντας την ASUS και το EPU της, ως απάτη.

Αφορμή για όλα αυτά ήταν η QUAD NIC λύση της Gigabyte, που διέθεσε στην P45-DQ6, που μπορεί να βρεθεί όμως και στην ASUS P5Q Premium. Η Gigabyte φυσικά, υποστηρίζει ότι αυτή είχε τα πρωτεία της ιδέας αυτής, ενώ συνεχίζει τον "πόλεμο" λέγοντας ότι το EPU της ASUS δεν είναι τίποτα από μια "υποκρισία" της ASUS, η οποία μόνο κακό κάνει στο σύστημά μας.

Ορισμένα από τα έγγραφα που διέρρευσαν στο δίκτυο:

p5qp1kc8.jpg

248260340819e592f200o1jd8.jpg

03desob6.jpg

06desuv0.jpg

08deskw1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οπως και να εχει, τσιρκο της Giga στο κουτι μου εγω δεν βαζω. Αν μη τι αλλο οι ASUS εχουν ενα πιο σοβαρο look. Και εμενα προσωπικα που δεν με καινε οι επιδοσεις αλλα περισσοτερο το να μου αρεσει το κουτι μου εμφανισιακα, προτιμω ASUS.

Link to comment
Share on other sites

Οπως και να εχει, τσιρκο της Giga στο κουτι μου εγω δεν βαζω. Αν μη τι αλλο οι ASUS εχουν ενα πιο σοβαρο look. Και εμενα προσωπικα που δεν με καινε οι επιδοσεις αλλα περισσοτερο το να μου αρεσει το κουτι μου εμφανισιακα, προτιμω ASUS.

σε αλλον αρεσει η χωριστρα σε αλλον οχι

:D

Ωραίος ο Solας, το έψαχνα πριν και δεν το βρισκα.

Φαίνεται πως είναι πάγια τακτική τους πλέον.

+1

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now