petros186

Asus Striker 2 Extreme Προβλημα!!!

Recommended Posts

Καλησπέρα

Το σύστημα μου είναι:

MOBO: Asus striker 2 extreme

CPU: QX 9770

RAM: OCZ3P1600EB2G 2X2 GB

GRAPHICS: 9600GT

εδώ και ένα μήνα περίπου το pc μου έχει φρικάρει τελείως.

Κάνω εγκατάσταση τα Windows στον σκληρο δίσκο (αν γινουν και δεν κολλησει) και μόλις τελειώσω την εγκατάσταση και κάνω επανεκκίνηση ο σκληρός "εξαφανίζεται" απο το bios!!!

Κλείνω το ρεύμα του τροφοδοτικού το ξανανοίγω και αν αν προσευχηθώ στο ενδιάμεσο ίσως πετύχει να δει τον σκληρο στο bios αλλα οχι να bootάρει. το πιθανότερο ειναι να μην ξεκινησει καν και μου βγάζει μια εικόνα περίεργη που γραφει κατι το οποία δεν καταλαβαινω που παραπεμπει.

Την φωτογραφια την εβαλα και εδω.

Απο το σημειο αυτο και περα δεν ξανανοιγουν τα Windows.

Μου ειπαν οτο φταιει ο σκληρος δισκος οποτε και τον πηγα στο Πλαισιο για check και μου ειπαν οτι ειναι καλος. επειδη δεν τους εμπιστευομαι ακολουθησα την συμβουλη ενως φιλου και αγορασα εναν καινουργιο σκληρο.

Τωρα εχω δυο σκληρους πο δεν δουλευουν μιας και ουτε ο καινουργιος δουλεψε. εκανε ακριβως το ιδιο πραγμα.

Εκανα bios reset. Τιποτα

Αγορασα καινουργιο σκληρο. Τιποτα.

Να μην αναφερω φυσικα οτι επαιξα και με οτι ρυθμιση αφορα Sata συσκευες και παλι τιποτα δεν κααφερα.

Νομιζω οτι δεν εχει μεινει κατι αλλο.

Υπαρχει καποιος που θα μπορουσε να με βοηθήσει σε αυτό το πρόβλημα;;;

Ευχαριστω εκ τον προτέρων!

Striker 2 Extreme.JPG

Striker 2 Extreme.JPG

Striker 2 Extreme.JPG

57fd07d790022_Striker2Extreme.JPG.0e33c4

Link to comment
Share on other sites

Ναι εχω αλλαξει Boot Order και εχω βαλει τον σκληρο.

Δεν ειναι καθολου χαζη σκεψη να αλλαξω το Sata καλωδιο. Το εχω ομως ηδη δοκιμασει και δεν αλλαξε τιποτα.

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Ναι το ξεχασα πανω στα νευρα μου για το Greeklish. Συγνωμη!

Περναω το 7 64bit αλλα και 32bit που δοκιμασα παλι δεν δουλεψε. το νεο μυνημα που λαμβανω ειναι η παρακατω εικονα.

φωτογραφί...JPG

φωτογραφί...JPG

φωτογραφί...JPG

57fd07d79aa7a_...JPG.c6b30661fd4ca07b4a6

Edited by George_o/c
δεν κάνουμε απανωτά double posts, πατάμε το κουμπί edit :)
Link to comment
Share on other sites

Υπόθετο οτι δοκίμασες κάποιο άλλο port στην μητρική και η μνήμες είναι οκ;

Μπορείς πάντα με κάποιο Live CD να δοκιμάσεις να γράψεις κάτι στον δίσκο, μια στης μια στης 1000 μπορεί να έχει πρόβλημα ο controller της μητρικής, διαφορετικά δε βρίσκω κάποιο λόγω να μην λειτουργεί ένας καινούργιος δίσκος.

Link to comment
Share on other sites

Περναω το 7 64bit αλλα και 32bit που δοκιμασα παλι δεν δουλεψε. το νεο μυνημα που λαμβανω ειναι η παρακατω εικονα.

Mαλλον για καποιο λογο το λειτουργικο που φορτωνεις εχει κατεστραμενα αρχεια... ελπιζω να ειναι κανονικο το CD windows...;)

Eνα-δυο πραγματακια να δοκιμασεις...

Πηγαινε στο bios και Load Setup Defaults.

Kατεβασε και καψε σε ενα CD το memtest86+ Download - Pre-Compiled Bootable ISO (.zip) , κανε boot απο το CD και τεσταρε μια-μια τις μνημες να δεις αν βγαζουν λαθη (μπορεις να τσεκαρεις τις μνημες και με το CD των windows System Recovery Options - Vista Forums ).

Aν οι μνημες ειναι ενταξει αφησε μονο μια μνημη επανω στο συστημα και δοκιμασε να ξαναφορτωσεις τα windows στον καινουργιο δισκο.:)

stealth

Link to comment
Share on other sites

Το λειτουργικο δεν εχει κατεστραμενα αρχεια μιας και το δουλευω σε πολλα pc. Και εχτες κανα format σε ενα laptop και δουλεψε μια χαρα.το μονο που πιστευω οτι μπορει να φταιει οπως ειπε και ο φιλος πιο πανω ειναι οτι φταιει ο controller της μητρικης αλλα δεν ξερω πως να τον ελεγξω. υπαρχει τροπος? striker 2 extreme ειναι η μητρικη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω οτι υπάρχει κάποιος τρόπος, ίσως αυτό που είπα με κάποιο live cd, αν θες μπορείς να δοκιμάσεις να βάλεις και κάποιο Linux, και αν έχεις κάποιο πρόβλημα και εκεί τότε μάλλον μητρική.

Δοκίμασε και αυτά που είπε ο stealth.

Link to comment
Share on other sites

Mαλλον για καποιο λογο το λειτουργικο που φορτωνεις εχει κατεστραμενα αρχεια... ελπιζω να ειναι κανονικο το CD windows...;)

Eνα-δυο πραγματακια να δοκιμασεις...

Πηγαινε στο bios και Load Setup Defaults.

Kατεβασε και καψε σε ενα CD το memtest86+ Download - Pre-Compiled Bootable ISO (.zip) , κανε boot απο το CD και τεσταρε μια-μια τις μνημες να δεις αν βγαζουν λαθη (μπορεις να τσεκαρεις τις μνημες και με το CD των windows System Recovery Options - Vista Forums ).

Aν οι μνημες ειναι ενταξει αφησε μονο μια μνημη επανω στο συστημα και δοκιμασε να ξαναφορτωσεις τα windows στον καινουργιο δισκο.:)

stealth

Παρεπιμπτοντως ο σκληρος δεν ειναι καινουργιος. απλα ξαφνικα εμφανισε αυτο το προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Παρεπιμπτοντως ο σκληρος δεν ειναι καινουργιος. απλα ξαφνικα εμφανισε αυτο το προβλημα
Αγορασα καινουργιο σκληρο. Τιποτα.

Η αγορασες καινουργιο σκληρο η δεν αγορασες... αποφασισε τι εκανες να ξερουμε και εμεις.

Το λειτουργικο δεν εχει κατεστραμενα αρχεια μιας και το δουλευω σε πολλα pc. Και εχτες κανα format σε ενα laptop και δουλεψε μια χαρα.

Εγω μιλαω για το PC που ανεφερες στο πρωτο post με το προβλημα...αυτο που προσπαθω να σου πω ειναι οτι για καποιο λογο το λειτουργικο που φορτωνεις καταληγει με κατεστραμενα αρχεια, ισως ο λογος να ειναι οι μνημες.

Δοκιμασε αυτα που σου ειπα στο προηγουμενο post και αν δεν τα καταφερεις μου λες.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Η αγορασες καινουργιο σκληρο η δεν αγορασες... αποφασισε τι εκανες να ξερουμε και εμεις.

Εγω μιλαω για το PC που ανεφερες στο πρωτο post με το προβλημα...αυτο που προσπαθω να σου πω ειναι οτι για καποιο λογο το λειτουργικο που φορτωνεις καταληγει με κατεστραμενα αρχεια, ισως ο λογος να ειναι οι μνημες.

Δοκιμασε αυτα που σου ειπα στο προηγουμενο post και αν δεν τα καταφερεις μου λες.

stealth

Δοκιμασα καινουργιο σκληρο εννοουσα, εχεις δικιο. και μιας και το ανεφερες ο λειτουργικος δισκος ειναι Solid. Υπαρχει τροπος να το εξετασω μην τυχον και ειναι χαλασμενος? Ρωταω γιατι πλεον κοντευω να τρελαθω.

Link to comment
Share on other sites

και μιας και το ανεφερες ο λειτουργικος δισκος ειναι Solid. Υπαρχει τροπος να το εξετασω μην τυχον και ειναι χαλασμενος? Ρωταω γιατι πλεον κοντευω να τρελαθω.

Στο site της εταιριας του δισκου πρεπει να υπαρχουν καποια dιagnοstic tools που μπορεις να κατεβασεις και να τρεξεις για να δεις αν εχει καποιο προβλημα ο δισκος.:)

stealth

Link to comment
Share on other sites

Το πιο πιθανο προβλημα φιλαρακι ειναι για μητρηκη .Η στρα'ι'κερ 2 εξτριμ ειχαν θεματακια γενικως.αλλαξε μητρα να βρεις την υγεια σου.:$..

Link to comment
Share on other sites

δοκίμασε αν εισαι stability απο μνήμες πάνω απο όλα!!!!!!!

Το προβλημα λυθηκε παιδια.

Πηγα τον σκληρο στο καταστημα που το αγορασα γιατι ειχε τρια χρονια εγγυηση και μου τον αλλαξανε.

Χιλια ευχαριστω για την βοηθεια σας.

Εκανα εγκατασταση και ολα οκ.

Εκτος απο αυτο!

Τι εχετε να πειτε???

Και πως μπορω να το διορθωσω?

Μητρικη Asus Striker Extreme 2

Μνημες OCZ3P1600EB2G 2X2 GB

Memtest.JPG

Memtest.JPG

Memtest.JPG

Memtest.JPG.ce7d7c784d2b33a60d7d1890f16b

Link to comment
Share on other sites

Εκτος απο αυτο!

Τι εχετε να πειτε???

Και πως μπορω να το διορθωσω?

Μητρικη Asus Striker Extreme 2

Μνημες OCZ3P1600EB2G 2X2 GB

Αυτο δεν διορθωνεται, δωσε τις μνημες πισω να σου δωσουν καινουργιες.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now