Nickosfo

Καινούρια οθόνη. Καμία ιδέα?

Recommended Posts

Μητσάρα πες μου ότι κάνεις πλάκα τώρα.... Σοβαρά πες μου ότι δεν το πίστεψες ούτε μισό σεκόντ αυτό που είπες. Ύστερα από όσα έχουμε πει παραπάνω και γενικά για τις οθόνες. Please...

Link to comment
Share on other sites

Μητσάρα πες μου ότι κάνεις πλάκα τώρα.... Σοβαρά πες μου ότι δεν το πίστεψες ούτε μισό σεκόντ αυτό που είπες. Ύστερα από όσα έχουμε πει παραπάνω και γενικά για τις οθόνες. Please...

Kοίτα, για απλή χρήση που κάνουμε οι περισσότεροι μπορεί να είναι ότι πρέπει. αμφιβάλω αν θα καταλαβαίναμε την διάφορα μεταξύ IPS - TN , εκτός αν έχουν όντως τεράστια διάφορα. ..τώρα στην περίπτωση του φίλου ευκλίδη βλέπω ότι η οθόνη που θέλει να πάρει είναι ακόμη πιο ακριβή από την Dell .. οπότε δεν βλέπω τον λόγο να μην προτιμήσει την DELL. φιλικά!

Link to comment
Share on other sites

Η 2312 λογικά είναι EDGE LED. Αυτό που λες είναι Full Array LED.

H Full Array LED είναι αρκετά ακριβές.

edge-led-full-led.gif

σωστος ο winterας.

δεν το χα σκεφτει αυτο.

και η 2412 ετσι ειναι λογικα.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες η οθόνη ήρθε !! Mόλις την σύνδεσα.. να φανταστώ θέλει κάποιες ρυθμίσεις? Στην αρχή έχανε λίγο από πάνω αλλά από το μενου κατάφερα να την φτιάξω. Κάτι άλλο που πρέπει να ξέρω? Επίσης στα πλάγια , πχ στο Facebook έχει 2 μεγάλα κενά. Αυτά δεν φτιάχνονται κάπως ε?

Υπάρχει κάποιο εργαλείο για να φτιάξω το brightness και το contrast ? H είναι απλά στις προτιμήσεις του καθενός?

Link to comment
Share on other sites

Το contrast δοκίμασέ το 65 με 75 και κατέβασε το brightness κάτω από 75 μέχρι όπου σε βολεύει, δες και εδώ http://www.hwbox.gr/178272-post75.html ;)

Κάθε οθόνη είναι βέβαια διαφορετική, αυτό να το έχεις υπόψη σου. Χρησιμοποίησε αν έχεις χρόνο και κάνα calibration image όπως αυτό παρακάτω, για να καταλήξεις σε κάποιο καλύτερο συνδυασμό RGB. Χρησιμοποίησα αρκετούς διαφορετικούς συνδυασμούς settings αλλά δεν το 99-95-98 μου φαίνεται πολύ ok :)

Στο review της οθόνης σου στο TFT Central στο καλιμπράρισμα κατέληξαν σε 97-89-100 RGB (πολύ χαμηλό πράσινο), 66 Contrast και 63 Brightness: http://www.flatpanelshd.com/review.php?subaction=showfull&id=1317112577

4614ea067a53c016.jpg

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Το contrast δοκίμασέ το 65 με 75 και κατέβασε το brightness κάτω από 75 μέχρι όπου σε βολεύει, δες και εδώ http://www.hwbox.gr/178272-post75.html ;)

Κάθε οθόνη είναι βέβαια διαφορετική, αυτό να το έχεις υπόψη σου. Χρησιμοποίησε αν έχεις χρόνο και κάνα calibration image όπως αυτό παρακάτω, για να καταλήξεις σε κάποιο καλύτερο συνδυασμό RGB. Χρησιμοποίησα αρκετούς διαφορετικούς συνδυασμούς settings αλλά δεν το 99-95-98 μου φαίνεται πολύ ok :)

Στο review της οθόνης σου στο TFT Central στο καλιμπράρισμα κατέληξαν σε 97-89-100 RGB (πολύ χαμηλό πράσινο), 66 Contrast και 63 Brightness: Dell U2312HM review - FlatpanelsHD

4614ea067a53c016.jpg

Τα έβαλα και εγώ 66 και 63 .. μου φαίνεται το πιο σωστό .. ούτε πολύ φωτεινό ούτε πολύ σκοτεινό ..(To RGB πως ακριβώς το αλλάζω?)! Η οθόνη είναι όντως πολύ καλή :)

Σας ευχαριστώ και πάλι όλους ;)

Link to comment
Share on other sites

Μάγκες και κάτι άκυρο σχετικά. Όταν κατεβάζω κάτι από torrent το αφήνω να κατεβάζει και εγώ πχ κοιμάμαι. Σε αυτήν την περίπτωση ο υπολογιστής μπαίνει σε sleep mode , δηλαδή κλείνει η οθόνη κλπ. Αυτό που έχω παρατηρήσει όμως είναι ότι όταν μπαίνει σε sleep σταματάει να κατεβάζει το torrent .Την λύση την δίνω εγώ κλείνοντας το power saving από control panel κλπ και έτσι μένει μόνιμα ανοιχτό το PC . Το ερώτημα μου τώρα είναι.. υπάρχει περίπτωση να πάθει κάτι η οθόνη άμα την αφήσω ανοιχτή για ένα συνεχόμενο βράδυ πχ? Μακροχρόνια περισσότερο γιατί από μια φορά μπορεί να μην πάθει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί απλά δεν κλείνεις την οθόνη πριν κοιμηθείς;

Στο power saving μπορείς να επιλέξεις να μπαίνει μόνο η οθόνη σε sleep mode πάντως..

Έχεις δίκιο.. τώρα που το έψαξα είναι ξεχωριστό για την οθόνη.. τι να πω .. μερικές φορές σκαλώνει ο εγκέφαλος μου! χαχα

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now