stealth

P4VM800 s478 SATA Problem

Recommended Posts

Γεια σας παιδια.

Το συστημα

Μobo : AsRock P4VM800 s478

CPU : Celeron 2.53GHz

VGA : Onboard

Ram : 1X1GB DDR400

1X512 MB DDR400

ΗDD : Seagate Barracuda 500GB 7200 sata

Εχω την παραπανω μητρικη και προσπαθω να φορτωσω Win XP Pro σε εναν sata δισκο. Ο δισκος ειναι καινουργος και αφορμαριστος. Το προβλημα ειναι οτι δεν μπορω να δω τον δισκο στο bios σε οποια και απο τις δυο sata ports να τον βαλω.

Βαζω το Sata Operation Mode απο το bios σε non-raid αλλα τον δισκο δεν τον βλεπει. ASRock > Products > P4VM800 > Manual

Εχει κανεις καποια ιδεα τι παιζει?

Ευχαριστω.:)

stealth

Link to comment
Share on other sites

Εχει δυο sata ports, στο manual λεει οτι αν θελω να φορτωσω λειτουργικο χωρις raid το μονο που εχω να κανω ειναι να βαλω τις sata ports σε non-raid mode. Ομως δεν μου βλεπει τον δισκο στο bios.

stealth

Link to comment
Share on other sites

τιποτα Master Slave?

Βρε ειναι sata, δεν υπαρχει master/slave σε sata δισκους.

Εβαλα τον δισκο επανω στο δικο μου PC και το bios τον βλεπει κανονικα. Τον φορμαρισα και τον χωρισα σε τρια partitions και τα win τον βλεπουν κανονικα.

Τι διαολο εχει και δεν τον βλεπει η asrock?

stealth

Link to comment
Share on other sites

Είναι τόσο γρήγορος που δεν προλαβαίνει να τον διαβάσει η asrock..:P

Γενικά διαβάζει άλλους δίσκους στα sata η mobo; Μήπως έχεις απενεργοποιήσει τον controller ή έχει κάποια βλάβη;

Δείχνει να στροφάρει όταν ξεκινά; Ειδάλλως μπορεί να φταίει η τροφοδοσία αν το βάζεις στο άλλο σύστημα..

Link to comment
Share on other sites

Τιποτα... δεν μπορει να δει τους sata δισκους με τιποτα...

Δοκιμασα και ενα δικο μου WD 250GB και ουτε αυτον τον βλεπει. Ο δισκος παιρνει ρευμα και οταν ακουμπαω το χερι μου επανω του τον "ακουω" που δουλευει.

Δεν υπαρχει καποια επιλογη στο bios απο οπου να μπορεις να ενεργοποιησεις/απενεργοποιησεις τον controller. H μονη επιλογη που βλεπω ειναι να τον βαλω σε raid η non-raid mode.

Δεν βγαζω ακρη με την κωλομητρικη... αναγκάστηκα και φωρτωσα win σε εναν IDE... θα μου μεινει ο sata αμανατι αν δεν τον δει η μητρικη να τον βαλω για αποθηκη τουλαχιστον... οποτε τζαμπα το παιδευα ολη μερα...:(

stealth

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now