barfastic

mITX για NAS με 6+ sata ports.

Recommended Posts

Καλησπερα στο team!

Θελω να στησω ενα media server και ψαχνω για μητρικη mITX με οσα περισοτερα sata... μου φαινεται οτι εχω δει μεχρι 6.

Asus

Zotac

Οπως καταλαβαινετε, δεν με νοιαζουν τα γραφικα κτλ... οποτε, αν δεν υπαρχει κατι αλλο με παραπανο θυρες, ισως καποια μητρικη που να εχει built in GPU για να βαλω PCIE Raid.

Ακουο ιδεες και προτασεις!

TIA!

Link to comment
Share on other sites

οταν λες media server ? οτι απλα θα κανεις store εκει και θα τα streamareis απο αλλου? η οτι θα παιζουν κατευθειαν απο αυτο ? αν ισχυει το πρωτο η zotac ειναι μια χαρα με ενα freenas σε ενα παλιο flashακι ;). Αλλιως πας σε κατι πιο δυνατο μιας οι atom εχουνε ενα θεμα με τα 1080p.

Link to comment
Share on other sites

κοιτα... NAS θα ειναι στην ουσια... αυτο εννοούσα οταν ειπα media server. θα τα streamaro apo to ps3.

αλλα αμα εχω καποιο αρχειο πχ. MKV και δεν μπορω να το στρεαμαρο απο το ps3 μπορω να το παιξω σε καποιο media player και να το εχω και συνδεδεμένο με την τηλεόραση?

Link to comment
Share on other sites

windows πρεπει να ειναι καποια εκδοση server? H μπορει να ειναι και 7αρια ας πουμε?

(ειμαι ασχετος τελιως με δίκτυα και servers κτλ κτλ)

ναι τα windows 7 κανουν μια χαρα.

Δέν γίνεται με freenas να κάνεις transcode τα mkv να τα παίζει το ps3?

αυτο δεν το γνωριζω αλλα αμα γινεται κατι τετοιο θα χανεται αρκετα η αρχικη ποιοτητα και ο atom θα γονατισει.

Link to comment
Share on other sites

MKV με atom? Και για τι δίκτυο μιλάμε? Ενσύρματο? Ασύρματο? 54/100/1000/10G ? Για δώσε info Barf.

δεν πρεπει να ειναι atom απαραιτητα... μπορει και Ζ68 η Ρ67, κτλ...

στο δικτυο υπαρχει συνδεδεμενο ενα PS3, το PC μου και ενα laptop ασυρματο (το οποιο δεν ξερω αν θα υπαρχει) και το NAS/media server pου συζηταμε. ολα ειναι ενσυρματα. απο ενα thompson router της forthnet. (εχω και ενα Netgear 300αρι)

Link to comment
Share on other sites

Θα χρειαστείς ένα τέτοιο...

TP-Link 5-Port Gigabit (TL-SG1005D) - Switches - plaisio.gr

Όσο για το hardware, δεν χρειάζεται να βάλεις κάτι απαιτητικό, εφόσον θα είναι απλά NASακι και όχι κανονικό λειτουργικό pc.

Ο μονοπύρινος atom δεν φτάνει σίγουρα, θέλεις διπύρινο και πάνω. Γνώμη μου είναι να πας σε Llano αν δεις σημαντική διαφορά στην τιμή. Τον controller τον έχεις ή θα τον αγοράσεις;

Αυτή τη στιγμή για τη δουλειά που αναφέρεις έχω έναν Athlon Xp 2700+ clocked @ 2.6 GHz, 2 Gb ram, κάμποσα HDDs και 2 1000αρες κάρτες δικτύου πάνω του. Βέβαια, όλο το δίκτυο στηρίζεται σε 1000αρια switches.

Σε δοκιμές που έκανα τραβάγαν 3 διαφορετικά μηχανήματα το ίδιο αρχείο ή και διαφορετικά αρχεία χωρίς καμία απώλεια ποιότητας. Λειτουργικό έχω Win Server 2003 διότι τρέχω και άλλα πράγματα. Αλλά και με XP που το είχα πριν το ίδιο ήταν, μπορεί οι επιδόσεις να μην ήταν ίδιες (χειρότερες στα ΧP) για όλα αυτά, αλλά τη δουλειά τους την κάνουν. Άρα και τα win 7 σου επαρκούν, αν και προσωπικά θα έβαζα Home Server ή 2008 (αλλά όλα παίζονται στην τιμή)!

Edited by WebHunter
Link to comment
Share on other sites

το 100αρι δεν επαρκεί. Σου δίνει περίπου 1.8 MB/sec. Εσύ θέλεις κάπου 5 ΜΒ/sec για να streamαρουν 2 ταυτόχρονα. Μπορείς να πάρεις router με 1000αρια ports, αλλά πάμε άνω των 120?. Το switch το βάζεις πάνω από το router, συνδέεις ένα καλώδιο στο router και όλα τα υπόλοιπα στο switch. Καμία περαιτέρω ρύθμιση.

Link to comment
Share on other sites

ρε c webie full duplex gigabit ethernet γίνεται με 2 διαφορετικές κάρτες δικτύου στο μηχάνημα και απλό 1000αρι switch? Η κανένας άλλος φτηνός τρόπος για 10g?

Link to comment
Share on other sites

Με ένα απλό 1000αρι switch έχεις full duplex in theory. Το πραγματικό full duplex θέλει 2 lines per path, αλλά για να το πετύχεις θέλεις managable switch (λέγε με cisco, netgear άνω των 500?, d-link) που να μπορεί να χρησιμοποιεί μια πόρτα ανά direction. Με το απλό 1000αρι πετυχαίνεις καλά αποτελέσματα όταν τραβάει ένας, όταν αρχίζουν και τραβάνε αρκετοί διαιρείς το bandwidth στους χρήστες. Το αν θα μπουκώσει εξαρτάται από το συνολικό bandwidth που σηκώνει το switchακι. Τα απλά πάνε στα 12/16 Gbps, τα μεγάλα (και ακριβά) φτάνουν κάποια TB/PT per second.

Για 10G και metroEthernet ευτυχώς μπορείς να χρησιμοποιήσεις χαλκό, αλλά θέλεις ακριβούς πομπούς/δέκτες. Εκεί ξεφεύγεις σε λεφτά δυστυχώς.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραια, το switch το πηρα...

τωρα back to hardware.

Ειμαι λιγο δυχασμενος... να παρω

mitx + i7 (mε built in GPU) + στο PCIE να βαλω RAID Card?

η

mitx (Mε 6 sata) + i5 + GPU

Θελω να μπορω αμα τυχον παθει τιποτα ο μεγαλος να μπορω να παιξω και κανα παιχνιδακι καισ τον μικρο (χωρις τερμα τα γραφικα)

και λεω τελικα να το τρεξω με home server η 7aria

Link to comment
Share on other sites

Με Home server δεν έχω εμπειρία (αν θα μπορεί να τρέξει games), δλδ αν ακολουθεί την λογική των Server Editions.

Πιστεύω ότι καλύτερα είναι ο controller, παρά το ενσωματωμένο raid.

Link to comment
Share on other sites

τωρα διαβαζω οτι το μονο προβλημα που θα υπαρξει ισως ειναι το αν θα κανουν install τα παιχνιδια...

οποτε παμε σε 7αρια... και απλα θα ειναι networked ολα μεταξυ τους.

τωρα, για το gaming/media κτλ, θα αντεξει η onboard gpu, η να παρω μια PCIE. αν αντεξει κοιταω για RAID card, αλλιως κοιταω για mobo με 6 sata (δλδ h67 chipset)

Link to comment
Share on other sites

Εχει.

Οσο το χαμηλωτερο τοσο το καλυτερο!

Απο hardware:

Zotac h67 itx (6 sata)

Intel I5 2320

8gb ram

Hd 6850

Scythe ψυκτρα

Lian li pc q08

4 x 2tb WD Black

300gb WD raptor

Τους σκληρους τους εχω ηδη...

Μου φαινετε καλο combo, και αμα χρειαστει αντεχει και κανα παιχνιδακι.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now