George_o/c

Δημοψήφισμα στις 4 Δεκέμβρη: ΝΑΙ ή ΟΧΙ στο ευρώ; Θα γίνει το δημοψήφισμα;

ΝΑΙ ή ΟΧΙ στο ευρώ;  

46 members have voted

  1. 1. ΝΑΙ ή ΟΧΙ στο ευρώ;

    • Ναι στο ευρώ. Το πάω με τα μπούνια.
      9
    • Όχι στο ευρώ. Θέλω την δραχμή πίσω.
      8
    • Δεν πάω να ψηφίσω.
      4
    • Σιγά μην γίνει δημοψήφισμα. Δεν θα τον αφήσουν.
      25


Recommended Posts

Ρε νομίζετε ότι ενδιαφέρονται για εμάς και μας θέλουν στο ευρώ...; Φυσικά και όχι. Θέλουν τα λεφτά που μας έδωσαν να τα πάρουν πίσω και΄θα μας άλλάξουν τα φώτα μέχρι να το πετύχουν αν το πετύχουν.

Προσωπικά, καλύτερα μια πτώσευση άτακτη και έξω από το ευρώ, ώστε να γίνει επανεκκίνηση της οικονομίας μας, η ελλάδα να βρει τα βηματά της σιγά σιγά και πάλι. Καταλαβετέ το, το σύστημα χτύπησε μπλέ οθόνη, θέλει επανεκκίνηση ή ένα ολικό format ...

:hehe: +1

Αντε να βγούμε απο το ευρώ, να κυρήξουν και το χρέος απεχθές, μπάς και τρυπίσουμε κανένα πετρέλαιο χωρίς την γερμανία στον κ@λο μας

Link to comment
Share on other sites

Πες το πιο περιληπτικά,

αν έχεις πάρει δάνειο 20k για ένα αμάξι θα πληρώσεις με τόκους κλπ γύρω στα 50K !!!!

δάνειο για σπίτι 100k θα σου βγει πάνω από 300k

και αν οι υποτιμήσεις είναι διαδοχικές, κλαυτa! :D

Link to comment
Share on other sites

Πες το πιο περιληπτικά,

αν έχεις πάρει δάνειο 20k για ένα αμάξι θα πληρώσεις με τόκους κλπ γύρω στα 50K !!!!

δάνειο για σπίτι 100k θα σου βγει πάνω από 300k

και αν οι υποτιμήσεις είναι διαδοχικές, κλαυτa! :D

εάν έχεις πάρει δάνειο απο ελλάδα και όχι απο εξωτερικό το δάνειό σου θα μετατραπεί σε νέες δραχμές την στιγμή που θα περάσει η χώρα στη δραχμή. Οπότε άν χρωστάς 10.000 ευρώ και η ισοτιμία διαμορφωθεί πχ 1/600 θα χρωστάς 6εκ νέες δραχμές.

ακριβώς το ίδιο θα χρωστάς ακριβώς το ίδιο θα πληρώσεις

Link to comment
Share on other sites

δεν νομίζω Τάκη! οι τράπεζες έχουν πάρει το χρήμα από την κεντρική τράπεζα σε ευρώ οποτε αυτά θα πρέπει να αποπληρώσουν, ως κατ επέκταση καταλαβαίνεις....

Link to comment
Share on other sites

600 δραχμες το 1 ευρω (ετσι λενε στα πηγαδάκια)

Πολλοι χρηματηστηριακοι και ατομα που ασχολουνται με trade μετοχων,χρυσου κλπ κλπ λενε οτι θα ξεκινησει μαλλον απο 460 δρχ και μερα με τη μερα μπορει να φτασει και τις 980δρχ....

Link to comment
Share on other sites

δεν νομίζω Τάκη! οι τράπεζες έχουν πάρει το χρήμα από την κεντρική τράπεζα σε ευρώ οποτε αυτά θα πρέπει να αποπληρώσουν, ως κατ επέκταση καταλαβαίνεις....

εσύ έχεις πάρει δάνειο απο την κεντρική?

αν ναι είσαι κράτος ρε παιδί μου!! χαχα!! :P

το αντίστροφο έγινε όταν περάσαμε στο ευρώ. Με την λογική σου όποιος είχε πάρει δάνειο σε δραχμές έπρεπε να βγεί κερδισμένος

Βασίλης :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Πολλοι χρηματηστηριακοι και ατομα που ασχολουνται με trade μετοχων,χρυσου κλπ κλπ λενε οτι θα ξεκινησει μαλλον απο 460 δρχ και μερα με τη μερα μπορει να φτασει και τις 980δρχ....

ναι ετσι ειναι, το νομισμα θα μπει σε ασανσερ !

.... για το που θα σταθεροποιηθεί λεω ομως εγω!

Link to comment
Share on other sites

Πολλοι χρηματηστηριακοι και ατομα που ασχολουνται με trade μετοχων,χρυσου κλπ κλπ λενε οτι θα ξεκινησει μαλλον απο 460 δρχ και μερα με τη μερα μπορει να φτασει και τις 980δρχ....

η ισοτιμία μετά την πέραση στη δραχμή θα είναι σταθερή για τουλάχιστον ένα μήνα. Μετά θα ανεβαίνει και όταν και άν ανακάμψει η οικονομία θα κατέβει.

Μετά απο κεί και πέρα δέν μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει να νοιάξει έναν μέσο έλληνα η ισοτιμία ευρώ/δρχ!!! Πραγματικά δηλαδή, είναι κανείς εδώ μέσα απο την εποχή της δραχμής που τον ένοιαζε ποτέ πόσο έκανε πχ το δολλάριο?

Link to comment
Share on other sites

τι μου θύμισες τώρα, έπαιρνα τη φραντζόλα με ένα δεκάρικο!!!!

εκείνο το μεταλλικό που ρίχναμε και στα φλιπεράκια, το θυμάστε καθόλου? :)

Βασίλη, μακάρι να έχεις δίκιο εσύ διότι έχω και από τα 2 δάνεια!!! :D

Link to comment
Share on other sites

οχι αλλα οταν μια φρατζολα ψωμι εχει 700-800δρχ τοτε θα σε νοιαξει...

και πάλι όχι

άν μιλάς για πιθανή ισοτιμία 600/1 τότε και ο μισθός θα ανέβει 600 φορές. Οπότε θα είναι το ίδιο

zoro είσαι κράτος ρε παιδί μου καλά είπα εγώ :hehe:

μπορείς να γυρίσεις το δάνειό σου σε δραχμές και πάλι όμως

Link to comment
Share on other sites

και πάλι όχι

άν μιλάς για πιθανή ισοτιμία 600/1 τότε και ο μισθός θα ανέβει 600 φορές. Οπότε θα είναι το ίδιο

zoro είσαι κράτος ρε παιδί μου καλά είπα εγώ :hehe:

μπορείς να γυρίσεις το δάνειό σου σε δραχμές και πάλι όμως

Τι λετε!!!

Θα γυρισουμε με την ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΙΣΟΤΗΜΙΑ στην αρχη, 340 δρχ = 1 ευρω

Μετα θα αρχισουν ΟΙ ΠΤΩΣΕΙΣ.....Μετα αρχιζουν τα ωραια με την υποτίμηση!

Πες οτι περνεις 600 ευρω μισθο = 204.000 δρχ. Αυτα θα ειναι τα λεφτα σου.... Ομως μετα η δραχμη θα υποτιμηθεί, οταν εισαγεις το 80% των προιοντων που καταναλωνεις ΘΑ ΑΡΧΙΣΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΩΡΑΙΑ!

Link to comment
Share on other sites

δέν εγκυείται κανένας οτι ι ισοτιμία θα είναι ι ίδια. επειδή μόνο και μόνο θα έχει το ίδιο όνομα (δραχμή) δέν σημαίνει οτι θα είναι και το ίδιο "χαρτί", εφόσον πρόκειται για εκλειπών συνάλλαγμα και δέν γίνονται συνναλαγές με δραχμές πουθενά πλέον ότι θέλουν μπορούν να κάνουν για αρχή. Κοινώς η παλιά δραχμή έχει πεθάνει και άν γυρίσουμε μόνο το όνομα άντε και η όψη θα είναι η ίδια

κ άν το έχεις διαβάσει/δεί πουθενά αυτό δώσε καμία πηγή

edit: ακόμα ένα κίνιτρο να ανεβούνε και οι παραγωγές και καταναλώσεις ενχώριων προιόντων

καλό θα είναι για τις δουλειές μας καί μελλοντικά για την τσέπη μας

για να το πώ πιό απλά πχ εισαγόμενη ντομάτα 0.8?, ενχώρια ντομάτα 0.9?

μετά την δραχμή (υποθετικά 1/340) εισαγόμενη 272 ενχώρια 306

οκ μέχρι εδώ

η ζήτηση ενχώριας θα ανέβει σταδιακά λόγο όπως είπες υποτίμισης του νομίσματος (περιθώριο 34 δραχμές)

η προσφορά οπότε πρέπει να ανέβει της ενχώριας, δέν γίνεται όμως απο την μία μέρα στην άλλη, οπότε η ντομάτα μπορεί να φτάσει μετά απο 3-4 μήνες στο 330 χοντρικά και να παραμείνει εκεί ή και να πέσει αφού αυξηθεί η προσφορά ενχώριας.

προσφορά/ζήτηση ενχώριας σημαίνει περισσότερες θέσεις εργασίας στην ελλάδα :)

περισσότερο χρήμα θα μένει μέσα οπου είναι πρωταρχικός στόχος μετά απο τέτοιες αλλαγές

Link to comment
Share on other sites

Μην ακουω οτι θα ανεβουνε οι εξαγωγες μας με την δραχμη γιατι παθαινω ΕΓΚΕΦΑΛΙΚΑ σε αυτα.

Δειτε τις εξαγωγες της Πορτογαλιας και της Ιρλανδιας.

Δεν φταιει το ΕΥΡΩ για τις ΕΞΑΓΩΓΕΣ μας

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now