blagman

O/c σε Ram με mobo Rampage II Extreme

Recommended Posts

ΟΚ.

Timing λέμε αυτά τα νούμερα που ακολουθούν την συχνότητα, στις προσιαγραφές των μνημών σου. Τα βασικότερα στην περίπτωση σου είναι 7-8-7-20 όταν παίζουν @ 1600.

Εσύ, όπως βλέπουμε από την καρτέλα memory @ cpuz παίζεις λίγο χαμηλότερα @ 1444 (722x2) και με χαλαρότερα timing 8-8-8-24.

Διαιρέτης είναι εκείνο το FSB : DRAM που είναι ο λόγος του bclk σου προς την συχνότητα των μνημών σου.

Εσύ, λογικά παίζει με bclk @ 180, οπότε με τον διαιρέτη 2:8 η μνήμες πηγαίνουν @ 722. Με τον επόμενο στο bios, πόσο πηγαίνουν;

Link to comment
Share on other sites

Βασικα να σου πω κατι...Οταν ηταν στην default κατασταση το Bios to DRAN FREQ itan sta 1333....K μου εκανε εντυπωση γιατι οι μνημες μου ειναι στα 1600 τουλαχιστον σε default κατασταση....Ξερεις γιατι γινεται αυτο???

Link to comment
Share on other sites

Είναι το ας πούμε "default", οπότε τις setάρουμε καλύτερα χειροκίνητα για να πάρουμε αυτό που πληρώσαμε σε performance.

Μην σε αγχώνει - λογικά είναι στα defaults να τις έχει χαμηλά ;)

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να δεις αν με τα ίδια timings μπορείς να έχεις την επόμενη συχνότητα που σου δίνει η μητρική (επόμενο διαιρέτη). Αν όχι ξαναπροσπάθησε με 9-9-9-24.

Όλα με αυτά με το default ρεύμα (1.65?) ή έστω ένα click πάνω (1.7).

Βλέποντας και κάνοντας - αν δεν "ακούνε" για μεγάλες συχνότητες, θα τις αφήσεις πιο χαμηλά αλλά σφίγγοντας όσο γίνεται τα timings. Πειραματίσου και μόνος, να δεις αν βλέπεις σημαντικές διαφορές στις συνήθεις εργασίες σου ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερες!!!Βρισκομαι στο Bios και θα σου πω τι αντιμετωπιζω!!!Ειμαι με

bclk:180

pcie:110

και στο DRAM Frequency εχω επιλογη να τις παω η 1443 η 1804...η επιλογη του 1600 δεν υπαρχει γιατι?

Link to comment
Share on other sites

Θα το δοκιμασω αυριο τουτο!!!Αν κατεβω ομως Bclk δεν θα κατεβει και η συχνοτητα της CPU??Αυτο που θελω να πω ειναι πως θα μεινω στα 3,2ghz με 1600 στις ram?

Link to comment
Share on other sites

Μην κατεβάσεις το blck (απλά σου εξηγούσα γιατί δεν βλέπεις "1600") - απλά βάλε τις μνήμες @ 1804. Αν δεν "θέλουν", χαλάρωσε τα timings σε 9-9-9-28 όπου θα τα καταφέρουν σίγουρα ;)

Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτησω κατι τελευταιο για σημερα!!!!Τα clocks ειναι καλα να εχουν χαμηλες τιμες πχ¨7-8-7-΄20'' η΄''9-9-9-28'' ας πουμε!!Δηλαδη θελω να πω τι καθοριζει το σωστο των timings?

Link to comment
Share on other sites

Όσο χαμηλώνουν τα timings τόσο το καλύτερο.

Απλά καθώς ανεβαίνεις σε frequency συνήθως πρέπει να χαλαρώνεις τα timings.

Π.χ. για τις δικές σου:

Παίζουν frequency: 1600 σε timings: 7-8-7-20

πιθανότατα να μην παίζουν 1804 με 7-8-7-20 αλλά με 8-8-8-24 να τα καταφέρνουν.

Trade-off δηλαδή :)

Link to comment
Share on other sites

Εμ ολο αποριες αφου μου τα λες καλα να παθεις!!!Ο μετρητης της CPU και της RAM δηλαδη στο ποσο τις εκατο πρεπει να ειναι σε κατασταση ηρεμιας??Η μαλλον τι αποτελεσμα πρεπει να μου δωσει το memtest για να μεινω ικανοποιημενος?

Link to comment
Share on other sites

To memtest απλά πρέπει να βγαίνει χωρίς errors.

Τώρα ο μετρητής τι είναι; Στo task manager εννοείς; Όταν δεν κάνει τίποτα το pc 1-2% πρέπει να βλέπεις @ cpu και στην μνήμη σχετικά χαμηλά, αναλόγως το πόσα προγράμματα τρέχουν.

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω τι εκανα και τ αποτελεσματα!!!Οταν διαλεξα να τις ανεβασω σε 1804 το Pc δεν εκανε start up αλλα σταματαγε κ μ ελεγε να πατησω F1 για να μπω στο Set up επειδη προκληθηκε Fail!!!Ξερεισ γιατι αυτο?Οταν τις γυρισα σε 1444 και με ρολογακια 7-8-7-20 λειτουργησαν φανταστηκα!!!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now