Recommended Posts

Καλησπερα...

Εχω στα χερια μου εναν SeaGate Barracuda της περιφημης σειρας 7200.11

Μοντελο: ST3750330AS

Δεν αναγνωριζετε ουτε καν απο BIOS...

Τα αρχεια του δεν με ενδιαφερουν καθολου...

Χωρις εγγυηση

Στοχος: Να τον επαναφερω στη ζωη και να εμπιστευτω σε αυτον τα αρχεια μου! ! !

Αλλαγη πλακετας και μετα firmware update ; Τι αλλο ;

Link to comment
Share on other sites

Ειναι σιγουρο και σταντε πως πρεπει να αλλαχτει η πλακετα ;

Οχι τιποτα αλλο, αλλα ουτε πλακετα εχω αυτην την στιγμη ουτε γνωριζω πως να την αλλαξω...

Αν οντως χρειαζεται ομως θα βαλω μπροστα για ευρεση πλακετας και για να μαθω πως αλλαζει...

Link to comment
Share on other sites

Η πλακέτα δεν είναι τίποτα να την αλλάξει. 2 βίδες και ένα φυσάκι είναι. Απλά πρέπει να βρεις την ίδια

με ίδιο partnumber γιατί σε αντίθετη περίπτωση θα αρπάξει.

Ρεύματα τσέκαρες?

Link to comment
Share on other sites

Πλακέτα σου λέει βασίλης γιατί είναι σύνηθες φαινόμενο να χαλάνε οι σκληροί δίσκοι από αυτό το πράμα, αν αλλάξεις και δεν δουλεύει πάλι μάλλον είναι μηχανικό το πρόβλημα :/

Link to comment
Share on other sites

Μήπως φτάει το καλώδιο από το τροφοδοτικό...Αν βάλεις το χέρι σου πα΄νω στον δίσκο, τον "ακούς" όταν ανάβεις το pc?

Μια χαρα τον ακουω, και τον νοιωθω...Ζει που λενε, δεν υφισταται θεμα να ειναι νεκρος...Και μαλιστα ακουγεται φυσιολογικα, χωρις βελονες να λυσσομανουν, brick και brack...

Link to comment
Share on other sites

Απ'όσο θυμάμαι πάντως δεν είναι σίγουρο οτι θα λειτουργήσει με αλλαγή πλακέτας. Μιλάω εκ πείρας,λόγω οτι έψαχνα κι εγω παλιότερα για τον συγκεκριμένο δίσκο.

Οι εταιρείες πλέον αλλάζουν συχνά τις πλακέτες ακόμη και στο ίδιο μοντέλο,οπότε θα πρέπει να βρείς κάποια που να ταιριάζει.

Έχεις τσεκάρει μήπως κάηκε κάτι πάνω στο pcb;

Link to comment
Share on other sites

Απ'όσο θυμάμαι πάντως δεν είναι σίγουρο οτι θα λειτουργήσει με αλλαγή πλακέτας. Μιλάω εκ πείρας,λόγω οτι έψαχνα κι εγω παλιότερα για τον συγκεκριμένο δίσκο.

Οι εταιρείες πλέον αλλάζουν συχνά τις πλακέτες ακόμη και στο ίδιο μοντέλο,οπότε θα πρέπει να βρείq κάποια που να ταιριάζει.

Έχεις τσεκάρει μήπως κάηκε κάτι πάνω στο pcb;

Οπτικα ειναι σε αριστη κατασταση το PCB...

Link to comment
Share on other sites

Άλλα σκληρό έχεις να μπεις windows ώστε να χρησιμοποιήσεις κάποιο πρόγραμμα και να τον δεις?

Σαφως και εχω αλλο σκληρο...

Αλλα για ταυτοχρονη λειτουργια και των 2, χρειαζομαι ενα Sata Data+ Sata Connector...

Εχω Sata Data + Sata Connector ενος Sata Dvd Drive...

Κανουν ;

Link to comment
Share on other sites

Σύνδεσε και τους 2 στη μητρικη με sata.. το σύστημα θα μπουτάρει με αυτόν που έχει το λειτουργικό.

τον άλλο θα τον δει ως αποθηκευτικο. γιατι να χρειαζεσαι επιπλεον connector?

Link to comment
Share on other sites

Σύνδεσε και τους 2 στη μητρικη με sata.. το σύστημα θα μπουτάρει με αυτόν που έχει το λειτουργικό.

τον άλλο θα τον δει ως αποθηκευτικο. γιατι να χρειαζεσαι επιπλεον connector?

Λαθος μου που δεν το ανεφερα...

Ο προβληματικος δισκος μου ηρθε στα χερια, σκετος...

Χωρις καλωδια...

Και ρωταω Εχω Sata Data + Sata Connector ενος Sata Dvd Drive...

Κανουν ;

Link to comment
Share on other sites

Ωραία...βάλε ένα οποιοδήποτε sata καλώδιο. Δεν υπάρχει θέμα.

Συνδεσε και τους 2, μπες bios να επιλεξεις να μπουταρει το σύστημα από αυτόν που έχει τα windows

και δοκιμασε χρησιμοποιώντας το partition magic ή και των windows το προγραμμα, σε περίπτωση που

έχεις win 7, να δεις αν το βλέπει το σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Συνδεσα και τους 2, στο BIOS αναγνωριζετε μοναχα ο υγιης σλκηρος δισκος με το λειτουργικο...

Ο προβληματικος, ουτε καν...

Με ποιο εργαλειο των Windows να δοκιμασω αν τον βλεπει ; 7αρια εχω...

Link to comment
Share on other sites

Αφού γράφει οτι δεν αναγνωρίζεται καν απ'το Bios στο πρώτο Post μάλλον είναι άσκοπο.

Πιθανώς να έχει το κλασικό σύμπτωμα του κρασαρίσματος λόγω firmware στους 7200.11

Firmware Update for ST3500320AS, ST3500620AS, ST3500820AS, ST3640330AS, ST3640530AS, ST3750330AS, ST3750630AS, ST31000340AS

Είσαι σίγουρος οτι δεν έχει εγγύηση το προιόν; Γιατί όσοι αγοράστηκαν μέχρι τέλος του 08 (αν θυμάμαι καλά) έχουν 5 χρόνια εγγύηση.

Τσέκαρε κι εδώ..Warranty Validation

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα την εγγυηση...

Ο σκληρος αγοραστηκε απο ενα παιδι το 2008!

Ο σκληρος τα φτυσε το 2010 και το Πλαισιο τον αντικατεστησε με εναν καινουριο...

Ο σκληρος ηρθε στα χερια μου προ ημερων, με σκοπο να ξανα αναστηθει γιατι 750GB, ελεω Ταυλανδης και τιμων, ειναι κελεπουρι...

FirmWare Update πως κανω, μιας και δεν τον αναγνωριζει καν ;

Link to comment
Share on other sites

Βρε παλίκαρε,αν αλλάχτηκε το 2010 τότε έχεις μια χαρά εγγύηση.

3 χρόνια είχαν οι seagate..;)

Ο σκληρος ST3750330AS 7200.11 αγοραστηκε απο ενα παιδι το 2008!

Ο σκληρος ST3750330AS 7200.11 τα φτυσε το 2010 και το Πλαισιο τον αντικατεστησε με εναν καινουριο [τον οποιο καινουριο εχει το παιδι ως σημερα και τον δουλευει]...

Ο σκληρος ST3750330AS 7200.11 ηρθε στα χερια μου προ ημερων, με σκοπο να ξανα αναστηθει γιατι 750GB, ελεω Ταυλανδης και τιμων, ειναι κελεπουρι...

Με λιγα λογια, ο σκληρος που εχω στα χερια μου εχει αντικατασταθει, το 2010, απλως το Πλαισιο δεν τον πηρε και μας τον εδωσε πισω...

Ε και λεω μιας και ειναι 750GB, μηπως να τον ανεστενα ;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή το πλαίσιο έκανε αντικατάσταση και σας έδωσε πίσω μαζί το χαλασμένο;

Περίεργο,αλλά όλα τα περιμένω..:P

Αν λοιπόν δεν έχει εγγύηση,τότε δύσκολα τα πράγματα. Η πλακέτα θα κοστίσει περισσότερο απ'όσο ο σκληρός εκτός αν είσαι τυχερός και βρείς από κάποιον που του χει ξεμείνει.

Φυσικά χωρίς να είναι σίγουρο οτι θα δουλέψει για το λόγο που είπα πιο πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως, τον εδωσε πισω σε εμας...

Πλαισιο ειναι αυτο...

Για την πλακετα ομως βλεπω μια αρνητικοτητα σχετικα με τον αν θα αναστησει τον σκληρο...

Τσαμπα κοπος δηλαδη ρε παιδια, να ψαχτω για πλακετα ;

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι πως δεν αξίζει,γιατί οι πλακέτες αν ψάξεις είναι σχετικά ακριβές. Αν καταφέρεις και τη βρείς φτηνά ή χωρίς κόστος από κάποιον που δεν τη χρειάζεται,τότε σε καλό μπορεί να σου βγεί. :)

Απλά να έχεις υπόψιν οτι μπορεί με αλλαγή πλακέτας να μη δουλεύει και πάλι. Πρέπει να είναι ίδια με τη δική σου,γιατί έβαζαν διαφορετικά τσιπάκια κατά καιρούς σε ίδια μοντέλα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now