amoustakas

Αντικατάσταση Dual Core E6700 στα 3.2 με Sandy G530 στα 2.4 ή κάτι καλύτερο?

Recommended Posts

Το αδερφάκι μου θέλει μητρική με floppy και σκέφτομαι να του δώσω την Asrock P67 Extreme4 που μου περισσεύει η οποία έχει floppy. Έχει έναν Ε6700 στα 3.2 με 4GB DDR2 667 και θα πάμε στην παραπάνω μητρική με 4GB Vengeance. Ο ssd θα παραμείνει ο ίδιος Intel G2 80άρης. Θα μας καλύψει ο φτηνός celeron G530? Χρήση γραφείου. Όχι games.

Link to comment
Share on other sites

όταν λέμε χρήση γραφείου ???? αρχιτέκτονα , δικηγόρου , δημοσιου υπαλληλου ??? ...πάντως αν το θέλεις για internet και τέτοια δε νομίζω να εχεις πρόβλημα... άλλη και άλλη δουλεύουν με ATOM και είναι ευχαριστημένη :P

Link to comment
Share on other sites

μολις σημερα παρελαβα εναν g530. Μαζι με μια gigabyte h67n-usb3, ειναι 34-50watt idle/full load (ibt). Εχω μεινει πραγματικα χαζος απο την αποδοση ενος cpu των 45? χωρις overclocking. Με undervolting στα 0.9v παιζει στα 33-43 watt.

Συγκριτικα με εναν phenom ii 550 που περασε απο τα χερια μου προσφατα, μου φαινεται πιο σπιρτοζικος.

Μοναδικο μειονεκτημα ο memory controller που ειναι στα 1066. Στο h67 δεν φαινεται να μπορεις να βαλεις παραπανω διαιρετη. Σε p67 ισως να μπορεις.

Link to comment
Share on other sites

G530 + Asus H61 here. Οντως, μνημες δεν καταφερα να παιξω πανω απο 1066 κι ας εχει επιλογες η μητρικη. Ξερουμε κατι παραπανω επ αυτου;

Κατα τ' άλλα super!

Απλα argi σιγουρεψου οτι ειναι full stable στα 0.9v, γιατι κι εγω ετσι πιστευα αλλα τελικα θελει 0.96 για 10000% σταθεροτητα σε load ;)

Αν υπαρξει ενδιαφερον, μπορω να μετρησω καταναλωση απ τη πριζα με βατομετρο. :)

Edited by GeorgeMan
Link to comment
Share on other sites

30 passes με ibt, 3h prime large και τωρα το εχω σε blend. 0.85 bios, 0.876 cpu-z.

Tωρα σε blend δοκιμαζω τα εξης:

1 dimm KVR1333D3N9/4G 1.5-->1.3v

qpi/vtt 1.05-->0.9v

graphics core 1.125-->0.9v

οχι οτι θα γλιτωσω τιποτα απο την Δεη, αλλα εχει πολυ πλακα.

(μηπως να ανοιξουμε ενα ξεχωριστο θεμα για τον g530 ? Για να μην βγουμε πολυ εκτος στο συγκεκριμενο?)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now