George_o/c

Intel Ivy Bridge-E @ LGA2011: Q4 2012 Launch

Recommended Posts

τα ευρώ σου δεν θα τα χάσεις αλλά μην φανταστείς τρελά πράγματα γιατί και εγώ με 2 6970 δεν μου γέμισαν το μάτι!

πως να μην φανταστω τρελα πραγματα, αφου εδω δειχνει σχεδον 2x scalling:

AnandTech - Bench - GPU11

εσενα να φανταστω δεν ηταν ετσι το scalling ε;

τωρα για το 3-way sli νομιζω οτι ειναι λιγο υπερβολη αφου αν οι 2 6950/70 δουλεψουν σωστα χτυπανε κατω μια 580 και μαλιστα με κανα 100ρικο λιγοτερο, το οποιο νομιζω ειναι υπεραρκετο (τουλαχιστον για φετος:)...)...

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν ήταν έτσι. Τώρα δεν ξέρω άμα φταίει το Game επειδή είναι σπασμένα.. εγώ για παράδειγμα στο metro 2033 είχα 53 Fps αλλά χ16 και όλα ultra σε 1920χ1200..

edit: μπορεί να φταίει και το cpu έτσι? στα fps

Αυτοί το έχουν έτσι..

anandtechbenchgpu11mozi.png

Και είσαι και άτυχος γιατί θα το έτρεχα αλλά δεν έχω τροφοδοτικό γιατί το έστηλα στην OCZ για Whine coil

Αν και very high/high/ultra γενικά σε όλα τα games εγώ δεν βλέπω διαφορά στο μάτι μου, πολύ ελάχιστη, και εκεί που δεν βλέπω καθόλου διαφορά είναι με aa x4 ή χ16 στο 16 τρώει πολύ fps αλλά διαφορά καμία!

Και ξανα λέω στο μάτι μου τι με μια τι με 2 (κάρτες) διαφορά στα γραφικά δεν είδα! Μόνο το ότι είναι πιο smooth σε όλα maxed out αλλά και στο high εμένα προσωπικά μετά απο 10 λεπτά gameplay μου φαίνονται όλα τα ίδια όλα οκ!

Link to comment
Share on other sites

ε, ενταξει οι διαφορες φαινονται, δηλαδη αν παιζεις racing ας πουμε, η διφορα μεταξυ 30 και 60 fps φαινεται, το ιδιο και οι διφορες στο AA μεχρι χ4 ομως, παραπανω δεν εχω δει...

τωρα για τον cpu, τι να σου πω... εχεις δοκιμασει να δεις αν εχεις αυξηση στα fps οταν ο cpu τρεχει στα 3.3 και οταν τρεχει στα 4.5;;; λογικα αν μπουκωνει ο επεξεργαστης, καπως ετσι θα φανει...

δεν εχει νοημα να κανεις cf για να βαλεις το ΑΑ απο χ4 σε χ8, κανεις cf αν δεν μπορεις να παιξεις ολα τα φετινα games 1080 maxed out και γιατι με λιγοτερα λεφτα εχει καλυτερες επιδωσεις απο τις single-gpu...

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν αντιλέγω εγώ για την διαφορά από 30 fps σε 60.. υποτίθεται έπρεπε να έχεις 60 fps + στα περισσότερα games maxed out ετσί? Όσο για το o/c δεν νομίζω να παίζει και τόσο μεγάλο ρόλο γιατί και αυτή που βγάζουν 66 εκεί πέρα πρέπει να έχουν και αυτοί ένα cpu στα 4 ghz και πάνω..

Και όσο για το crossfire χαίρω πολύ το ίδιο λέμε! Απλώς για νομίζουν ξέρω εγώ ότι έχουν 50 fps με την μια, θα πάρουν άλλη μία και θα πάνε στα 100 αλλά εκτός αυτού οι περισσότεροι εδώ μέσα τα γνωρίζουν αυτά..

Και όπως και να το κάνουμε INTEL και NVIDIA είναι οι καλύτερες..

ΕΓΩ άλλο θέλω να ρωτίσω όλα τα mobo χ79 έχουν pci-e lanes 3.0! οι καινούριοι επεξεργαστές 3930Κ κ.τ.λ.π υποστιρίζουν 3.0 ή οχι? χώρια το ότι θες και κάρτες γραφικών 3.0 για να γίνει όλο το γλέντι.. αλλά οι καινούριοι υποστιρίζουν? και ποιοι θα υποστιρίζουν? Γιατί τα έχω μπερδέψει με ivy, ivy-e, xeon

Link to comment
Share on other sites

αν εχω καταλαβει καλα, για το 1155 για να εχεις pcie3 πρεπει να εχεις pcie3 ready μητρικη και ivy cpu, ενω για το 2011 ολες οι μητρικες ειναι pcie3 ready (οπως βλεπω στην σελιδα της asus) και το pcie3 παιζει με ολα τα 2011 cpu... αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι γιατι λεει η asus οτι: Functions will be available when using PCIe 3.0-compliant devices. δηλαδη αν βαλω pcie2 gpu σε μια pcie3 x8 πορτα το bandwidth δεν θα ειναι 16gb/s;;;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now