soprano_black

Case με μηκρές διαστάσεις για την Μητρική ASUS P5k3 wifi deluxe

Recommended Posts

Φίλε μου ψάχνω οτι είχα προαναφέρει

ξαπλωτο κουτί σε διαστάσεις maximum 40cm πλάτος 47cm ύψος 20cm maximum

"" Έχω την Μητρική ASUS P5k3 wifi deluxe σε κουτί Soprano. Λόγω του οτι το pc μου θα παει στο σαλόνι θέλω να το βάλω σε ντουλάπι σύνθεσης. Οι εσωτερικές διαστάσεις του ντουλαπιού είναι Βάθος 40cm πλάτος 47cm ύψος 20cm.

Ψάχνω λοιπόν απεγνωσμένα ενα "ξαπλωτο" κουτί που να χωράει το motherboard μου και να χωράει εκεί .

Περιμένω την πρότασή σας για να προχωρήσω σε αγορά!!!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,

Soprano_Black

""

Link to comment
Share on other sites

Εάν πέσει στην αντίληψή σας ξαπλωτο case στις διαστάσεις που προανέφερα απλά γράψτε το. Θα παρακολουθώ το θέμα για λίγο καιρό μέχρι να δώ τι τελικά θα κάνω.

(Ελπίζω να μην χρειαστεί να τον βάλω στο μπαλκόνι γιατί θα με φάει το ψύχος)

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας

Soprano_black

Link to comment
Share on other sites

Με το origen, παλι θα ειχες προβλημα με το πορτακι.

....και εγώ θα ήθελα μία μητρική X79 σε τιμη h61, αλλα δεν γίνεται. Για να ξεφυγεις απο το πλαστικό, σε Htpc case που δεχεται Atx, ΔΕΝ γινεται με λιγότερο απο 100?. Ψαξε τιποτα στα μεταχειρισμενα.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά,

μάλλον έχει γίνει κάποια παρανόηση. Δεν κοιτάζω την μάρκα HTPC σαν μάρκα και σαν υλικό. Κοιτάζω το σουλούπι και τις διαστάσεις. Εάν έβρισκα ενα κουτί με παρεμφερές σχήμα και διαστάσεις με brandname ΠΛαισιου ή Multirama ή "Brandname You Burned me" θα το προτιμούσα... Ελπίζω να καταλαβαίνετε τι εννοώ.

Δεν θέλω Bmv 520 σε τιμή fiat 128 :)

Soprano_Black

Link to comment
Share on other sites

Φιλε δεν υπαρχει μαρκα HTPC, οπως σου ειπε απο πανω ο Barfastic το HTPC ειναι τυπος κουτιου...

Γνωμη μου.

Πηγαινε παρε το GMC γιατι δεν παιζει να βρεις αλλου κουτι στις διαστασεις που θες!

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι!

Μετά απο πολύ χρόνο και κόπο το κουτί Gmc R-2 και το απόγονο R-3 δεν μπορώ να το βρώ πουθενά διαθέσιμο. Ξέρετε που μπορεί να υπάρχει διαθέσιμο?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά βρήκα το κουτί GMC r-3 CORONA σε ενα ξεχασμένο μαγαζί κάπου στην Παλλήνη. Στο κουτί λόγω του οτι μπαίνει ολόκληρο σε ντουλάπι χρειάστηκε να ανοίξω 2 τρύπες 12cmγια εισαγωγή αέρα οι οποίες είναι 1 στον πάτο και 1 στην κορυφή. Στη λαμαρίνα που ανοίγει και κλείνει το κουτί άνοιξα αρκετές του 1 cm και έβαλα άλλο 1 120 φανακι για εξαγωγή. Απο τη μάνα του είχε 1 80 στην πλάτη του κουτιού για εξαγωγή το οποίο και διατήρησα. Το κουτί το έχω ξαπλωμένο μέσα σε ντουλάπι στο οποίο έχω ανοίξει 2 τρύπες 1 στο σημείο που είναι το 80 φανάκι και 1 στο σημείο που είναι το τροφοδοτικό. Η σύνδεσμολογία που έχω είναι η εξής

Πληκτρολόγιο ποντίκη ασύρματο και

1) καλώδιο 5 metro μέχρι τον καναπέ και συνδεδεμένη η Eizo 19αρα που είχα

ή 2) κατεθείαν στην 40αρα Samsung.

Το pc το έχω επάνω στο Home cinema που έχω και την TV.

Τελικό αποτέλεσμα πάρα πολύ καλό (αν και παιδευτικα αρκετά με δικές μου μοντίφες). Λίγος θόρυβος με κλειστό ή και ανοιχτό το ντουλάπι και χαμηλή θερμοκρασία.

Ήταν ότι σκεφτόμουν.

Υ.Γ.

Οφείλω ενα μεγάλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ στον BARFASTIC για την ιδέα του κουτιού. Φίλε στο βάθος το κουτί μαζί με τα προεξέχων καλώδια απο πίσω (ρευμα και μόνιτορ) χωράει ίσα ίσα και κλείναι και το ντουλάπι.

Φιλικά

Soprano_black

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now