stealth

ASUS P4P800 ρεύματα - τι κάνω λάθος στα trimmers?

Recommended Posts

Στελιο... help.:D

Πηγα να παιξω με την P4P800 και εναν celeron 320 στο μονοβαθμιο και τα εκανα λιιιγο σκατα.:P Τον εβαλα επανω και ανεβηκε 4.6GHz (4438MHz πριν), ελα ομως που δεν μου εφτανε και αρχησα να πειραζω τα ρευματα και τωρα δεν παιζει ουτε εκει που επαιζε πριν...

Mπορεις να μου πεις τα messuring points επανω στην Lan ποιο ειναι ποιο? Δηλ. το C φανταζομαι ειναι core και το Μ ειναι μνημες, το Α?

Τωρα μετραω:

C : 1.8V

M :2.99V

A : 1.684V

Και τα trimmers ποιο αντιστοιχει σε τι? (ανεβασα φωτο για να θυμηθεις πως ειναι)

Τα δυο επανω στην καρτα ηχου...

Ενα επανω στο secondary IDE...

Kαι ενα επανω στο PCI...

Ααα... κατι ακομα, εχω ενα προβλημα με το θερμομετρο, ανοιγει κανονικα αλλα δεν μου δειχνει θερμοκρασια. Μηπως ξερεις τι μπορει να συνεβει? Παιζει οταν αλλαζα το hold down να εκανα καμια μαλακια και να ξεκολλησε απο το evaporator?

Eυχαριστω.:D

stealth

DSCN3045.jpg

DSCN3041.jpg

DSCN3045.jpg

DSCN3041.jpg

DSCN3045.jpg

DSCN3041.jpg

DSCN3045.jpg.c6baa37b11d7ef2da3eaca1bf71

DSCN3041.jpg.10b916d14519a44faf15ddc0d5e

Link to comment
Share on other sites

Να δω τι μπορω να θυμηθω ... :D

C : Core

M : Memory

A : AGP

Τα trimmer τωρα ...

Στην καρτα ηχου : Το εξω που γραφει DR ειναι το Vdroop . Το μεσα ειναι το vcore .

Στο PCI slot ειναι το vagp .Στο IDE ειναι το vmem

Οπως βλεπω τις τασεις , το agp θα ηθελα να ειναι λιγο πιο ψηλα . Ρυθμισε το γυρω στο 1.8v. Δοκιμασε μεχρι 1.9v εαν βελτιωνει κατι .

Για το probe τωρα , μαλλον θα το ζορισες κατα την αλλαγη του enclosure/hold down και μπορει να κοπηκε . Απο την ενδειξη που βλεπω , για κομμενο δειχνει . Βγαλτο καποια στιγμη και δες στο προσεκτικα .

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει, το Vcore και το Vdroop πως πρεπει να τα ρυθμισω? Δηλ. θυμαμαι που μετραγα Vcore αλλα ανεβαζα το Vdroop νομιζοντας οτι ειναι το ρευμα για τον επεξεργαστη και μου εδειχνε οτι ανεβαινει η ταση στο πολυμετρο.

Ευχαριστω.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Βασικα το vdroop στο ειχα ρυθμισει , αλλα μου το χαλασες τωρα . :D

Αρχικα γυρνα τερμα δεξια το trimmer ωστε να μεγιστοποιησεις την αντισταση του .

Μετα βαλε ενα vcore περιπου στο 1.75v και δες ποσο ειναι σε φορτιο .

Οποτε μετα θα πρεπει να κατεβασεις την αντισταση του vdroop ωστε να μειωθει το vdroop .

Edited by Stelaras
Link to comment
Share on other sites

Γαμωτο... το ηξερα οτι τα εκανα μανταρα.:(

Θα προσπαθησω... πριν πειραξω κατι μετρησα το Vcore και μου εδινε περιπου 1.74V, μετα πειραξα το Vdroop και ειδα την ταση να αλλαζει και νομισα οτι αυτο ειναι το Vcore. To αλλο trimmer του Vcore δεν το πειραξα... ισως αν το παω πισω στο 1.74V να λειτουργισει...

stealth

Link to comment
Share on other sites

Δεν βγαζω ακρη... παιρνω περιεργες τιμες...

Βαζω 1.759V με το πολυμετρο και σε 100% CPU load ξαναμετραω και μου δινει 1.750V ενω τo bios και το CPU-Z μου δειχνουν 1.808V.

Αν το 1.750 που βλεπω ειναι πραγματικα τοτε κατι παιζει με τον επεξεργαστη γιατι στα 2800ΜΗz κρασαρει πλεον και αν δοκιμασω να του βαλω πανω απο 155MHz FSB μου βγαζει κατι περιεργα... bad bios checksum... looking for floppy... e.t.c.

Mαλλον εχει αρχισει να τα φτυνει (τα ιδια μου εκανε καποτε και ενας willamate 1.5GHz και τελικα ηταν ο επεξεργαστης), πρεπει να δοκιμασω αλλον για να δω τι γινεται.

stealth

χωρίς τίτλοa.JPG

χωρίς τίτλοa.JPG

χωρίς τίτλοa.JPG

57fd07e2975d1_a.JPG.7c7f08c21f812b15e432

Link to comment
Share on other sites

Σωστα διαβαζεις . Το bios μετραει λιγο παραπανω απο την κανονικη τιμη που παιρνεις στο πολυμετρο.

Παιξε με το vagp . Δοκιμασε απο χαμηλα 1.6v εως 1.85-1.90v .

Καποιος να χωρισει το thread γιατι ειμαστε off topic ???

Link to comment
Share on other sites

Καποιος να χωρισει το thread γιατι ειμαστε off topic ???

Εμενα που το ανοιξα δεν με πειραζει παντως.:P Το σκεφτηκα πριν ποσταρω αλλα δεν εβρισκα τιτλο να βαλω.:D

Aν καποιος mod θελει ας παρει τα σημερινα post που ειναι για την P4P800 να φτιαξει ενα αλλο.:)

stealth

Link to comment
Share on other sites

Τζαμπα παιδευομουνα... δοκιμασα εναν Pentium 4 2.4GHz Northwood που μου ειχε δωσει ενα φιλαρακι απο ενα παλιο μηχανακι αλλα αποδειχτηκε γαιδουρι...

Δεν παει πανω απο 3100MHz οσο ρευμα και να του δωσω (1.912V ειναι το πραγματικο στην φωτο). Εναν που ειχα τρεξει παλιοτερα με αερα πηγαινε καλυτερα...:(

stealth

P4 2.4GHz Northwood.JPG

P4 2.4GHz Northwood.JPG

P4 2.4GHz Northwood.JPG

57fd07e29ef59_P42.4GHzNorthwood.JPG.050e

Link to comment
Share on other sites

Αρα μαλλον την ακουσε το cpu απο το πολυ vcore . Μην πας πανω απο 1.85v καλυτερα . Το 1.90 θα σου ελεγα οτι ειναι οριο . Με 1.95v εχουμε χασει CPU και μαλιστα σε -100C θερμοκρασια . Αρα το 1.9v για τους -60C που παιζεις εσυ , ειναι οριο .

Link to comment
Share on other sites

Ηταν αλλος επεξεργαστης αυτος Στελιο, ο πρωτος ηταν Celeron 320 90nm οποτε μαλλον την ακουσε με το 1.9+V που εφαγε. Αυτος εδω ηταν Pentium 4 2.4GHz Northwood στα 130nm και σκεφτομαι μηπως το 1.912V που του εδωσα δεν ηταν αρκετο.

Τελος παντων... new kid on the block... Celeron 335 2.8GHz Prescott 90nm (i think)...:D

stealth

Link to comment
Share on other sites

Τιποτα Μπαμπη... ειναι D0 stepping αλλα κατι αλλο πρεπει να παιζει, δεν μπορω να φτασω ουτε εκει που επαιζα με αερα.

Κοιτα να δεις, το πρωτο screenshot ειναι απο ενα παλιο σκορ που ειχα ανεβασει οταν επαιζα με αερα... 3840MHz με 1.488V... στο δευτερο ειναι ενα που πηρα αποψε για να κανω συγκριση... δεν μπορουσα να παω πανω απο 3675MHz με 1.7+V. Μολις παω να ανεβασω λιγο παραπανω το FSB κρασαρει.

Δεν μπορω να καταλαβω τι παιζει...:(

stealth

118115.jpg

PiFast Celeron 335.jpg

118115.jpg

PiFast Celeron 335.jpg

118115.jpg

PiFast Celeron 335.jpg

118115.jpg.868f0962c122fbe2d0559732de505

57fd07e3cd93d_PiFastCeleron335.jpg.38b3d

Link to comment
Share on other sites

Την τρελα μου μεσα τιποτα δεν παει καλα...:(

Μολις ευρηκα γιατι οι επεξεργαστες δεν ανεβαζαν FSB η μητρικη τα... τιναξε. Η P4P800 SE μαλλον μας αφησε χρονους καθως εκει που ετρεχα ενα 32αρι αρχισε να βγαζει φωτιες σε εναν voltage regulator η οπως αλλιως δια*λο τα λενε. Ειναι αυτο το πραγματακι που εχω κυκλωσει με κοκκινο στην φωτο.

Στελιο πως το βλεπεις φτιαχνεται? Αμα ειναι να σου την στειλω μαζι με την P4C800 να βγαλεις οτι χρειαστει.

Οσο γιατι δεν ανεβαζε FSB, αν και δεν εχει πολυ σημασια τωρα, εφταιγε το... σφιξιμο... μολις εκανα να σφιξω το evaporator λιγο παραπανω απο οσο επρεπε επανω στον επεξεργαστη δεν ανεβαζε FSB. Tην τελευταια φορα που δοκιμασα αυτον τον επεξεργαστη δεν μπορουσα να παιξω πανω απο 175MHz FSB, λιγοτερο απο οσο οταν επαιζα με αερα. Αποψε ανεβηκε στα 218MHz.

Eπρεπε να το καταλαβω μιας και οταν επαιζα με εναν Celeron 320 την μια μερα ανεβηκα στα 270MHz και την αλλη μερα δεν μπορουσα με τιποτα να παω πανω απο 170MHz.

Tελος παντων... το θεμα ειναι οτι εμεινα χωρις μητρικη... ελπιζω να φτιαχνεται γιατι δεν ειμαστε για αγορες τωρα.

stealth

DSCN3172a.JPG

CPU-Z Celeron 335.JPG

DSCN3172a.JPG

CPU-Z Celeron 335.JPG

DSCN3172a.JPG

CPU-Z Celeron 335.JPG

DSCN3172a.JPG.30bc7ce805f7f18f5bf81ac0e4

57fd07e4ce558_CPU-ZCeleron335.JPG.425940

Link to comment
Share on other sites

Εαν ειναι μονο αυτο καμμενο , φτιαχνεται . Το θεμα ειναι πως δεν μπορουμε να ξερουμε εαν εχει παρει κατι αλλο μαζι του . Εκει θα ειναι τα δυσκολα .. Θελει ψαξιμο ...

Μου θυμιζει το γνωστο προβλημα της Asus εκεινη την εποχη . Δεν αντεχαν τα μεγαλα φορτια και εσκαγαν τα mosfet. Γι'αυτο στα μεγαλα μοντελα p4c800 deluxe , εφτιαξαν το rev2 που ειχε διπλα mosfet επανω ...

Αρα , δεν εκανες κατι κακο οσων αφορα το τιναγμα , ουτε εγω με τις μοντες . Απλα η μητρικη δεν ειναι για πολλα-πολλα. Γι'αυτο το λογο ειχαν βαλει οριο 1.5V στους Prescott.

Link to comment
Share on other sites

Εαν ειναι μονο αυτο καμμενο , φτιαχνεται . Το θεμα ειναι πως δεν μπορουμε να ξερουμε εαν εχει παρει κατι αλλο μαζι του . Εκει θα ειναι τα δυσκολα .. Θελει ψαξιμο ...

Αρα , δεν εκανες κατι κακο οσων αφορα το τιναγμα , ουτε εγω με τις μοντες . Απλα η μητρικη δεν ειναι για πολλα-πολλα. Γι'αυτο το λογο ειχαν βαλει οριο 1.5V στους Prescott.

Δεν νομιζω οτι προλαβε να κανει μεγαλυτερη ζημια (ελπιζω τουλαχιστον), ημουνα διπλα και μολις το ειδα εκλεισα το τροφοδοτικο. Εχεις τετοιο πραγμα να το αλλαξεις η ειναι ευκολο να βρουμε? Να μην σου στειλω και την αλλη και πληρωνω τζαμπα μεταφορικα... ασε που εχω παντα την ελπιδα οτι μια μερα θα ελθει στα συγκαλα της και θα δουλεψει.

Oχι βρε δεν ειπα οτι φταις εσυ, αυτο δεν θα το ακουσεις ποτε απο εμενα. Αν δεν ησουν εσυ δεν θα ειχα κανει τιποτα και σε ευχαριστω πολυ για την βοηθεια που μου εχεις δωσει.

Το ξερω οτι δεν ειναι για πολλα-πολλα αυτες οι μητρικες... με την τυχη μου τα εχω που μολις βρηκα τι παιζει και θα μπορουσα να κανω μερικα σκορ της προκοπης πηγε και τα τιναξε.:D

stealth

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως εχω απο αλλη καμμενη p4c800 ...

Μπορεις να καθαρισεις με ασετον το καμμενο mosfet και να μου διαβασεις τι γραφει ? Να δω εαν εχω στα σιγουρα δηλαδη.

Link to comment
Share on other sites

Μονο απο το καμμενο πρεπει να διαβασω τι γραφει? Τα διπλανα δεν γραφουν το ιδιο? Το λεω γιατι ισως να μην φαινεται.

Αυριο Στελιο θα το κοιταξω και αν μπορω να το διαβασω θα σου πω. Δεν εχω ασετον αυτη την στιγμη... ασε που πρεπει να ειναι μερα γιατι δεν βλεπω και καλα (δεινον το γηρας, ου γαρ ερχεται μονον).:P:D

stealth

Link to comment
Share on other sites

Ναι , το καμμενο θελω να δω τι λεει . Δεν ξερω εαν ειναι ιδια τα αλλα εκει γυρω ...

Δοκιμασε αυριο και πες μου. Και με βενζινη καθαρισμου ... και με οινοπνευμα . Βρεξε λιγο ενα βαμβακι και δοκιμασε .

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον το καθαρισα, το επλυνα, το γυαλισα αλλα δεν φαινεται τιποτα επανω.:D

To mosfet ειναι καρβουνιασμενο και σκασμενο και δεν υπαρχει περιπτωση να διακρινεις κατι πανω του οπως φαινεται και στην φωτο. Προσπαθησα να βρω φωτο απο το net που να δειχνει το συγκεκριμενο σημειο αλλα τα link απο τις μοντες δεν λειτουργουν.

Απο οσο ξερω ο Μπαμπης εχει μια P4P800 SE... αν εριχνες μια ματια στη δικια του... η αν μας ελεγε τι γραφει το συγκεκριμενο mosfet?:P..

Η δικια μου ειναι η P4P800 SE rev. 2.0

Ευχαριστω.:)

Edit : Προσπαθω να μαντεψω... υπαρχουν τρια mosfet μπροστα απο τους πυκνωτες που γραφουν 70Τ03Η/406126 και αλλα τρια αναμεσα στους πυκνωτες που ειναι και ο σκασμενος, οι δυο γραφουν επανω 60Τ03Η/406056... οποτε και ο τριτος διπλα τους μηπως ειναι ιδιος?

stealth

DSCN3186a.jpg

DSCN3186a.jpg

DSCN3186a.jpg

DSCN3186a.jpg.39001a2cbc735695f0f6111181

Link to comment
Share on other sites

Ωραια . Νικο γραψε το mosfet για να δω εαν εχω καποιο τετοιο καβατζα . Λογικα θα εχω , αλλα ας το σιγουρεψουμε πριν την πακεταρει για να τη στειλει ο Γιαννης.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now