kortha

ΠΟΛΛΑ ΣΤΡΑΒΑ ΚΑΙ ΑΝΑΠΟΔΑ

Recommended Posts

παιδια αν μπορει καποις ας επικοινωνησει μαζι μου γιατι εχω πολλα προβληματα με το πι σι και τα windows.

αν θελετε μπορω να δωσω και τηλεφωνο.

τα εχω παιξει .

σας παρακαλω ειναι μεγαλη αναγκη!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες kortha...

Θές να μας γράψεις ένα ένα τα προβλήματα σου να δούμε πώς μπορούμε να βοηθήσουμε...σίγουρα άμα τα γράψεις θα έχουμε περισσότερες απόψεις και λύσεις απ'ότι ένας μόνος του..:)

Link to comment
Share on other sites

ξεκιναω λοιπον να σας πω τι συμβαινει στο συστημα μου.

το πισι μου ειναι αρκετα παλιο.

εχει μητρικη socket A ga-7vtx3+ με επεξεργαστη amd 1800 εναν scsi δισκο quantum 17 gb οπου φιλοξενει το λειτουργικο xp pro και αλλους 3 δισκους για αποθηκευση δεδομενων εναν ide εναν σατα και εναν σατα2 οπου αγορασα προσφατα.

εχω πανω σε pci slot τον controller του scsi σε pci οπως επισης σε pci καρτα δικτυου καρτα usb 2.0 και μια καρτα τηλεορασης.

καποια στιγμη αρχισε να τρεμοπαιζει η οθονη και αποφασισα να αλλαξω μια απλη καρτα γραφικων.

πηρα απο το πλαισιο την sapphire hd 2600 pro της ati

την εβαλα πανω και ολα καλα .

καποια στιγμη ενω επαιζαν πεταξε μπλε οθονη και κανοντας restart μου εβγαλε ntldr is missing.

και αφου τον εσβησα τελειως ξαναμπηκε και φορτωσε τα windows κανονικα

αλλα τωρα δεν εχω και ηχο

κατεβασα τους drivers για ηχο απο την gigabyte τους εκανα install αλλα το προβλημα παραμενει και οταν παω να παιξω απο τον winamp μου βγαζει erro code 88780078 bad direct sound driver !!!!

τι μπορω να κανω για να εχω ηχο και αν χρειαζεται φορματ ο C o δισκος η οχι

γιατι αν χρειαστει format εχω και ενα λογιστικο προγραμμα πανω που εχω παρει backup αλλα θα χρειαστει να μου το περασουν παλι απο την εταιρεια που σημαινει αλλα λεφτα εξτρα.

συν οτι θα πρεπει να ξαναστησω ολα τα προγραμματα απο την αρχη και αν χρειαζεται αυτο μαλλον θα μπω και στην διαδικασια αναβαθμισης.

αν χρειαστει αναβαθμηση απο κουτι τροφοδοτικο και οθονη ειμαι υπερκαλυμενος

περιμενω την βοηθεια σας !!!

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να σου φανεί κουλό αυτό αλλά μπορεί να είναι και πραγματικότητα.

Ίσως την στιγμή που έπαιζες να κάηκε η κάρτα ήχου,να σου πέταξε bsod(μπλέ οθόνη) επειδή κάηκε το κύκλωμα ήχου και τώρα δεν έχεις ήχο.

Δές στο Device manager άμα υπάρχει σαν συσκευή ;)

Αν υπάρχει τότε απλά την άκουσαν τα windows και πάς για εγκατάσταση windows απ την αρχή.

Αν δεν υπάρχει πάλι μπορεί να χρειάζεται το απο πάνω,αλλά μπορεί να ισχύει και η εκδοχή το να κάηκε :(

Link to comment
Share on other sites

οταν παταω start>all programs>accessories>entertaiment>volume control

μου βγαζει αυτο το παραθυρο.

VOLUME CONTROL

there are no active mixer devices available. to install mixer devices go to control panel click printers and other hardware and then click add.

Link to comment
Share on other sites

στο device manager ειχε ερωτιματικο κιτρινο με το που εβαλα τους drivers δεν το βγαζει

κάνε απεγκατάσταση των συσκευών και των drivers για τον ήχο και μετά ξαναπέρασε τους drivers και δες αν θα έχει πάλι ερωτιματικό

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now