Wizard!

Core 2 Quad 9550 VS Xeon 3550

Recommended Posts

Σε χρήματα, είναι το ίδιο πράγμα, τουλάχιστον αυτή τη στιγμή.

Τι διαφορές έχουν στην πράξη?

Ποιά είναι τα υπέρ και τα κατά του καθενός?

Λένε ότι ο 3360 ανεβαίνει πιό ψηλά, πιό εύκολα, αληθεύει?

Το δύσκολο στον 3360 είναι η μεταπώληση, αλλά μήπως δεν είναι τόσο σημαντικό όσο οι διαφορές του από τον 9550?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι παίζει με τους Xeon bro, δεν είναι το ίδιο όπως και με τους Opteron. Η AMD όντως έβαζε σχετικά διαλεγμένα chips στους Opteron, έχω την εντύπωση ότι η Intel δεν κάνει το ίδιο.

Ασφαλή συμπεράσματα για το o/c δεν μπορείς να βγάλεις, γιατί δεν τους έχει πάρει και πολύς λαός και ίσως αυτά που είδες να είναι από "διαλεγμένα" κομμάτια...

Πάντως σίγουρα, δε νομίζω να έχεις πρόβλημα με τον Xeon - τουλάχιστον για μένα, θα πηγαίνει όσο και έναν 9550, οπότε ότι κερδίσεις ευπρόσδεκτο θα ναι ;)

Link to comment
Share on other sites

Σα chips όμως τι διαφορές έχουν σχεδιαστικά? Λένε ότι οι ΧΕΟΝ είναι πολύ καλύτεροι σε όλα εκτός από games... Δηλαδή οι άλλοι τι διαφορές έχουν στο σχεδιασμό ή στο instruction set σε σχέση με τους απλούς ?

Link to comment
Share on other sites

Να κι ο άνθρωπός μου :D

Για πες τι ξέρεις :)

xaxaxa :yum: , ιδιος πυρηνας ακριβως θερμικα ισως λιγο βελτιωμενος για dense χρησεις 1U passive, αλλα πρακτικα το ιδιο πραγμα.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε αν δε βρίσκεις 9550 παίρνει έναν τέτοιο κι ησυχάζεις σωστά? Αρκεί να πείσεις τον επόμενο ότι είναι το ίδιο πράγμα...

Μάλλον όμως ήρθαν κάποιοι 9450 οπότε ίσως χτυπήσω έναν τέτοιο να τελειώνω :) (αν προλάβω...)

Link to comment
Share on other sites

Μητρική P35-DS4 όπως λέει κι η υπογραφή μου.

Ρεύματα στη μητρική δε θυμάμαι, γιατί είχα τον Ε6600 έτσι και δεν τα πείραξα.

Αυτόν τον έβαλα με 1.4ν με το καλημέρα και δούλεψε. Τώρα τον κατεβάζω σιγά σιγά να δω που είναι το μικρότερο ρεύμα που είναι σταθερός εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρέπει να είχα δώσει πολύ, χωρίς να είμαι 100% σίγουρος, νομίζω το έχω στο +0.25ν

ΟΚ, thanx!

PS:

Αυτή η Gigabyte με τα +x.xx Volts...:cussing:

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με βολεύει γιατί δεν ξέρω τα πραγματικά :P Έτσι καταλαβαίνω πόσο πάνω η κάτω είμαι. Στη cpu που τα έχει κανονικά, πρέπει να ψάχνω να βρώ που είναι το normal του επεξεργαστή...

Link to comment
Share on other sites

Εχθές έκανε το εξής κουλό:

Ενώ το είχα αφήσει κι έτρεχε Orthos για 21 ώρες, και ήταν όλα εντάξει, χωρίς να κάνει ουσιαστικά τίποτα, απλά κοίταζα το uTorrent σε τι κατάσταση βρίσκεται, έφαγα BSoD...

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να την έχω πάντα 1:1 κι τώρα έτσι είναι. Οι μνήμες είναι 1066 και τις τρέχω στα 900 με λίγο πιό σφικτά timmings από ότι λένε για το 1066. Οι μνήμες είναι σταθερές, δε χτυπάνε εκεί...

Link to comment
Share on other sites

μηπως ηταν προβλημα τροφοδοτικου , απο full load and stress ξαφνικα να την ακουσε λιγο με μια αλλαγη ;

η μαλλον της μητρικης κανα κουλο.μετα στα γυρισε στα default freq ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω... Αλλά δεν το έκοψα αμέσως και το έκανε, πήγα σπίτι, το είδα ότι δεν είχε κάνει πρόβλημα και το έκλεισα. Έκανα μπάνιο, ετοίμασα κάτι να φάω, κι άνοιξα τα torrents να δω που βρίσκονται... Κι έσκασε...

Η μητρική όχι, δεν γύρισε default, κανονικά έπαιξε μετά.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now