Bill@kOS7

Ποιό πακετάκι Dual 8GB να βάλω.

Recommended Posts

Καλησπέρες. Πρόκειται να ρίξω 8GB στο παρόν σύστημα και θέλω να χαλάσω μέχρι 50 ευρά.Θέλω γνώμη για τα 2 κιτ και άν γίνεται όχι ερωτήσεις του τι θα κάνω τα 8gb και γτ δέν βάζω πολύ απλα ενα κιτάκι των 4.Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Σύστημα:

i5 2500k (k ~ useless for now until the next mobo upgrade)

poor mobo asus p8H61 rev3b3

amd hd 6850

2x sata 2 320+500gb wd HDDs

Thermaltake 550W tr2

Η απλή αυτή μητρικούλα έχει 2 σλότς οπότε αφού θέλω 8 γίγα πάμε σε 2χ4γιγα κίτ- dual

1) Kingston - KHX1333C9D3B1K2 - Λινκ

2) Corsair - CMX8GX3M2A1333C9 - Λινκ

Πρέπει να πώ ότι τα manual της μητρικής δέν αναφέρουν τα κιτ αυτά στα TESTED n Qualified αλλά έχουν τα dual των 4 τουλάχιστων οπότε ελπίζω να μήν έχω πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Και οι δύο μνήμες έιναι σχεδόν ίδιες.

Corsair 9-9-9-24 1.5V

Kingston 9-9-9-27 1.5V

Από ποιότητα ίδιες είναι. Πάρε όποιες βρείς φτηνότερα :T:

Και γρήγορα θα ελεγα γιατί οι τιμές έχουν ήδη ξεκινήσει και πάνε πάνω...

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Έχω βάλει στο μάτι την corsair και βρίσκομαι στο στάδιο παραγγελίας απο ονλινε μαγαζάκι. Ο λόγος που δέν θέλω για την ώρα 1600 είναι ότι με την mobo που θα έχω για 1 χρόνο τουλάχιστον όπως αναφέρω πάνω θα πρέπει ίσως να υπολειτουργούν λόγω μή υποστήριξης και λόγω του ότι δέν θα ασχοληθώ με Overclocking για την ώρα και έτσι δέν μ'αρέσει να βάλω κάτι που θα περισσεύει απο δύναμη :). Αργότερα θα δώσω ίσως το κιτάκι και θα πάω σε 1600 μαζί με μια ζ68..μητρικούλα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έπαιρνα τις 1600άρες και θα τις κράταγα και για το επόμενο.

Εξάλλου μπορεί να μην παίξουν τώρα @ 1600, αλλά μπορείς να ψάξεις για καλύτερα timings @ 1333, οπότε το "υπολειτουργούν" πάει περίπατο.

But that's just me :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now