Bill@kOS7

Rails και αντοχή "Τα φώτα σας"

Recommended Posts

Μέχρι την άλλη βδομαδούλα θα είμαι έτοιμος με ι5 πλέον (είμουν με 775 και low end hardware) και πιό συγκεριμένα:

CPU: I5 2500 (K)

MOBO: ASUS P8H61 REV 3.0B3

GPU: HD6850 Gigabyte OC Edition

HDD: 3x sata2 WD 120,160gb + 1TB caviar black (ψάχνω έναν ακόμα όποιος έχει ΠΟΥΜΟΥ άμμεσα)

OPTICAL: DVD-RW

PSU: TR2-550W Thermaltake Link

EXTRAS: Stock Cpu ψύχτρα για την ώρα μέχρι να βρώ αντάπτωρα για zalman ανθρώπους που ρώτησα9700 ή αγοράσω άλλην. Το κουτί που θα έχω μέχρι την άλλη βδομαδούλα κατα πάσα πιθανότη/τα θα έχει 1 14άρι και 2 12άρηδες με LED FANS.

Ερώτηση: Οι απαιτήσεις της 6850 είναι ένα 75w 6-πινο και στην ουσία απότι διαβάζω

Maximum Board Power: 127W (10.6 Amps from +12V rail)

Το 550 TR2 που έχω δέν είναι καινούριο και μου είπαν ότι δέν θα έχω πρόβλημα.Διαβάζω όμως για τα RAILS και ανυσηχώ. Έχει 2 και όχι με πολλά αμπέρ ( 2 +12v rails .:. 12v1 > 14A 12v2 > 15A ) Ισχύει ότι με 2 rails η CPU χρησιμοποιεί το δεύτερο rail? Ασφαλώς και δέν προορίζεται το μηχάνημα για οβερκλόκινγκ για την ώρα και θα ήθελα διευκρινήσεις για το τροφοδοτικό.

Δέν σκοπεύα να αγοράσω PSU για τώρα και κυρίως γιατί οι 9/10 που ρώτησα μου είπαν ότι είσαι μια χαρά ...ώσπου είδα τί ακριβώς ζητάει η 6850 απτά RAILS (τα δίνει το τροφοδοτικό) και ανησυχώ τώρα για το υπόλοιπο σύστημα άν όχι σε νορμάλ κατάσταση τότε για FULL LOAD.

~ Επίσης διάβασα αυτό εδώ και κάτι άλλα και είμαι απλά μπερδεμένος .....οπότε τα φώτα σας. Ευχαριστώ και τον caution που μου έλησε απορίες και τώρα θέλω να είμαι σίγουρος.

Link to comment
Share on other sites

Παρολο που αυτα τα TR2 ηταν πολυ ασχημα τροφοδοτικα για τα λεφτα και το όνομά τους (over-rated, λιγα Αμπερ, οχι καλο efficiency, passive pfc), αν το τροφοδοτικο δεν εχει καποιο προβλημα, θα εισαι μια χαρα με την καρτα γραφικων. Και με 6870 οκ θα εισαι. :)

Link to comment
Share on other sites

Λογικά δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

Αν παρ ελπίδα δεις τίποτα τρελά, δοκίμασε να βάλεις το 2ο 6pin στην κάρτα ( 2 δεν έχει; ) μπας και προσφέρει καλύτερο balance.

Πάντως αν κάποια στιγμή πας σε μία πιο o/c friendly μητρική, δεν θα σε χάλαγε να δεις και ένα καλύτερο psu :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now