JC_Denton

Αποκλειστικές φωτογραφίες της GeForce GTX 280, από το VR-Zone

Recommended Posts

[WRAPLEFT]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/547c42b46ba739.jpg[/WRAPLEFT] Όπως έχουμε πει και σε παλαιότερες ειδήσεις, το διάστημα πριν την έκδοση μιας νέας σειράς καρτών γραφικών, πάντα είναι γεμάτο με φωτογραφίες και benchmarks, που προσπαθούν να μας βάλουν στο κλίμα της αναβάθμισης προς αυτή τη νέα σειρά.

Στη συγκεκριμένη περίπτωση λοιπόν, μετά τις πολλαπλές ειδήσεις που βάλαμε για τις κάρτες γραφικών της AMD/ATi, σειρά έχει η nVIDIA και ακόμα πιο συγκεκριμένα, η πλέον πολυαναμενόμενη GeForce GTX 280.

To VR-Zone λοιπόν, μπόρεσε και βρήκε μια τέτοια κάρτα, τράβηξε φωτογραφίες και μας τις προσέφερε σήμερα στο διαδίκτυο. Παρακάτω θα κάνουμε μια παρουσίαση των αποκλειστικών αυτών φωτογραφιών, που δείχνουν ενδιαφέροντα χαρακτηριστικά της πολύ δυνατής, όπως ακούγεται, κάρτας γραφικών.

Η GTX 280 δεν έρχεται με HDMI θύρες, όπως η 9800 GX2, ενώ η ψύκτρα της θυμίζει έντονα αυτή της 9800 GTX:

img0435qs9.jpg

To πίσω μέρος της κάρτας - διακρίνουμε ότι για πρώτη φορά σε μια κάρτα γραφικών, δε φαίνεται η πλακέτα μιας και είναι καλυμμένη από την ψύκτρα:

img0429dc0.jpg

Οι δύο SLI Connectors για το Tri-SLI:

img0431qm6.jpg

6pin + 8pin για την τροφοδοσία της GTX 280:

img0432fe9.jpg

Στο πίσω μέρος διακρίνουμε μια εισαγωγή για τον αέρα, ενώ φαίνονται ξεκάθαρα και οι τρύπες στο πλάι της κάρτας, για την καλύτερη και αποτελεσματικότερη ψύξη της:

img0436yb0.jpg

img0433zn0.jpg

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα...

για το ρευμα θελει και 6πινο και 8πινο ;

Εγω με το hiper εχω μονο 6πινα μολεξ

που ναι ένας nvidiaman όταν τον χρειάζεσαι...

Link to comment
Share on other sites

που ναι ένας nvidiaman όταν τον χρειάζεσαι...

:shades::hehe::hehe::hehe::hehe:

σαν την GX2 ειναι εξωτερικα

παντως ομορφη ειναι και μακαρι να δικαιολογει και τα λεφτα της με της επιδοσεις της ....

Link to comment
Share on other sites

Επαναλαμβάνω οτι όποιος έχει την 9800gx2 δεν πρόκειται να την αλλάξει με την παραπάνω,διοτι δεν υπάρχει λόγος.Οταν βγεί η δυπίρινη 9900 τότε ναι τα πράγματα αλλάζουν.

Link to comment
Share on other sites

Επαναλαμβάνω οτι όποιος έχει την 9800gx2 δεν πρόκειται να την αλλάξει με την παραπάνω,διοτι δεν υπάρχει λόγος.Οταν βγεί η δυπίρινη 9900 τότε ναι τα πράγματα αλλάζουν.

Θα βγεί διπύρηνη κάρτα; Δεν έχω ακούσει κάτι τέτοιο μέχρι τώρα, ξέρεις κάτι;

Link to comment
Share on other sites

Καλη ειναι εξωτερικα...δεν με τρελενει κιολας...Αμα ηταν με κοκκινο θα μου αρεσε πιο πολυ....

Κοβω το κεφαλι μου οτι αυτη η καρτα θα βραζει...θα βγαζει τρελα temps:harhar:

Link to comment
Share on other sites

Επαναλαμβάνω οτι όποιος έχει την 9800gx2 δεν πρόκειται να την αλλάξει με την παραπάνω,διοτι δεν υπάρχει λόγος.Οταν βγεί η δυπίρινη 9900 τότε ναι τα πράγματα αλλάζουν.

Επαναλαμβάνεις το λάθος σου, διότι:

1) Η GTX 280 είναι πιο γρήγορη από την 9800GX2

2) Δεν χρησιμοποιεί την "τεχνολογία" SLI, εξ' ου:

α) Δεν έχει πρόβλημα επιδόσεων σε games που δεν υποστηρίζουν σωστά ή και καθόλου το SLI

β) Δεν έχει micro-stuttering

3) Υποστηρίζει 3-way SLI

4) Έχει περισσότερη μνήμη και καλύτερες επιδόσεις σε ψηλές αναλύσεις

...

Link to comment
Share on other sites

Θα βγεί διπύρηνη κάρτα; Δεν έχω ακούσει κάτι τέτοιο μέχρι τώρα, ξέρεις κάτι;

Ναι όταν γίνει το die shrink. (σύμφωνα με το inquirer το tape out σε μικρότερη κλίμακα ολοκλήρωσης έχει γίνει ήδη)

Δεν υπάρχουν convertor-άκια από molex σε 8άπινο;

Link to comment
Share on other sites

Όποιος θέλει την κάρτα...μάλλον θα χρειαστεί να τρέξει στο launch day...γιατί από ότι έμαθα πρίν λίγα λεπτά μάλλον θα υπάρξουνε αρκετά περιορισμένες πρώτες παραλαβές...με άλλα λόγια ( σαρδαμ τα κανα όλα :P ) θα έχει τουλ. τον πρώτο μήνα μικρή διαθεσιμότητα.

Μην πανικοβάλεστε....649 ευρώ είναι μόνο :D

Link to comment
Share on other sites

Η τιμή είναι εξωφρενική για κάρτα γραφικών που α)θα μπορούσε να είναι και ψησταριά και β) θα αντικατασταθεί λίαν συντόμως. Η λογική κίνηση ενός "σκεπτόμενου" καταναλωτή θα ήταν να μην αγοράσει.

Link to comment
Share on other sites

Ας πάρουν οι πρώτοι να δούμε τι κάνουν, ας έρθουν οι 4870 και μετά βλέπουμε :) Εγώ προσωπικά αν δε δω και τις δύο μαζί, δεν αγοράζω. Ίσως και σε αυτό να αποσκοπεί η ΑΤΙ, αλλά πιστεύω ότι θα έπρεπε να κάνει το αντίθετο. Αφού έχει πληθώρα στοκ, θα έπρεπε να τις βγάλει μαζί και τώρα που η nV δε μπορεί να παραδώσει, πολλοί θα έπαιρναν την 48Χ0 επειδή θα ήταν κ@μένοι για νέα κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι οκ...σύμφωνοι..όπως πάντα όμως...

Μεταφορικά---> + Τελωνείο---> + ΦΠΑ = ~520?

Ελέυθερη αγορά έχουμε..όποιος θέλει την φέρνει απο έξω...άμα χαλάσει όμως..πάλι την στέλνει έξω...και κακά τα ψέμματα, στο συγκεκριμένο κοινο απο εμάς...πάντα "χαλάνε" τέτοιες κάρτες...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now