cavalera

ερωτηση για ψυκτικο υγρο...

Recommended Posts

εχω παρει το TFC Fesser One Cooling Fluid UV Red αλλα μου ειπε ενα φιλαρακι οτι μπορω να βαλω ορο WFI αντι για αυτα. Ισχυει οτι μπορω να βαζω μονο αυτον τον ορο που κοστιζει και μονο 1,40 ευρω;;

Link to comment
Share on other sites

άλλο το WFI και άλλο το απιονισμενο απο το ζουπερ μαρκετ!

+/- ειναι παρόμοια φάση αλλα ειναι ετσι

92684183.jpg

και εχει κανα 1.5-2? στα φαρμακεια (τοσο ειχε παλια τουλαχιστον :P)

εγω απιονισμενο (για σιδερα κλπ) εβαζα παντα και δεν ειχα θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα έχει καμία διαφορά από μεριάς θερμοκρασιών ή μπορεί να είναι και λίγο χειρότερο. To WFI δεν είναι παρά αποστειρωμένο νερό - αλμυρό για την ακρίβεια τροποποιημένο ώστε να ταιριάζει με τα χαρακτηριστικά του αίματος. Το TFC πιθανόν να έχει κάποιο πρόσθετο που να αυξάνει τον συντελεστή συναγωγής του υγρού. Επίσης μπορεί να έχεις προβλήματα πρόωρης φθοράς καθώς το WFI δεν είναι απιονισμένο και μπορεί να υπάρξει ηλεκτρόλυση, αλλά επίσης περιέχει και άλατα.

Link to comment
Share on other sites

απο οτι εχω ακουσει και μου ειπανε και στο φαρμακειο οτι αλατα δεν αφηνει.. τωρα για την ηλεκτρολυση δεν ξερω .. αλλωστε για αυτο ανοιξα και αυτο το ποστ ;)

Link to comment
Share on other sites

Το νερό για ενδοφλέβια χορήγηση είναι αλατούχο (saline), το οποίο σαφώς σημαίνει ότι περιέχει άλατα. Για την ακρίβεια περιέχει χλωριούχο νάτριο - όχι πως παίζει κανένα ρόλο βέβαια...

Δεν δουλεύει και η wikipedia σήμερα να βρω κανένα αρθράκι! :D

Link to comment
Share on other sites

Το νερό για ενδοφλέβια χορήγηση είναι αλατούχο (saline), το οποίο σαφώς σημαίνει ότι περιέχει άλατα. Για την ακρίβεια περιέχει χλωριούχο νάτριο - όχι πως παίζει κανένα ρόλο βέβαια...

Δεν δουλεύει και η wikipedia σήμερα να βρω κανένα αρθράκι! :D

Δεν νομιζω να εχει αλατα και να το βαζουν και στο αιμα.Θα ειχαν φραξει ολες

οι αρτηριες αμεσως σε καποιον που εχει ορο για 2-3-5 μερες:hehe:.

Δημητρη βαλε το TFC εφοσον το πηρες.Σου προτεινα το WFI γιατι σε temps δεν

εχει διαφορα και θα γλυτωνες και χρηματα.Στο eworld θες να

φτιαξεις ενα καλαθακι με 30ε και ως διαμαγιας τελικα καταληγεις με τελικο ποσο 100ε+:hehe:.Αφου ξερεις τωρα....

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να εχει αλατα και να το βαζουν και στο αιμα.Θα ειχαν φραξει ολες

οι αρτηριες αμεσως σε καποιον που εχει ορο για 2-3-5 μερες:hehe:.

Άλατα έχει, όπως και το αίμα σου σε πολύ μεγάλο συγκριτικά ποσοστό αφού είναι από τα πιο απαραίτητα συστατικά του σώματος, και σε συγκεκριμένη ακριβώς ποσότητα. Και σίδηρο έχει το αίμα, δεν σκουριάζουμε πίνοντας νερό βρύσης όμως. Εδώ κολλάει και η έκφραση "trust me, I'm a doctor"...

Ο ορός που αναφέρεις περιέχει χλωριούχο νάτριο (κοινώς...αλάτι) σε ποσοστό τουλάχιστον 0.7% αλλιώς εάν ο ασθενής δεν μπορεί να σιτιστεί από το στόμα θα πεθάνει πολύ πριν "φράξουν οι αρτηρίες του"...

Link to comment
Share on other sites

Oπως βλεπεις το ειπα για πλακα ;).

trust me σπουδασα ΕΚΑΒ ;)

0.9% για την ακριβεια και μιλαμε για φισιολογικο ορο οχι wfi.

To wfi χρησιμοποιητε κυριος για την διαλυση καποιου φαρμακου η καποιας ουσιας η για κρυσταλωση.

Δεν εχει προβλημα η λουπα με το wfi.

Επισης και το tfc περιεχει γλυκοζη για αποφυγη διαβρωσης το λεει και στο site της ετερειας αν δεν κανω λαθος.

Link to comment
Share on other sites

Oπως βλεπεις το ειπα για πλακα ;).

trust me σπουδασα ΕΚΑΒ ;)

0.9% για την ακριβεια και μιλαμε για φισιολογικο ορο οχι wfi.

To wfi χρησιμοποιητε κυριος για την διαλυση καποιου φαρμακου η καποιας ουσιας η για κρυσταλωση.

Δεν εχει προβλημα η λουπα με το wfi.

Επισης και το tfc περιεχει γλυκοζη για αποφυγη διαβρωσης το λεει και στο site της ετερειας αν δεν κανω λαθος.

Δεν φαίνονται τα smilies στο κινητό. :P

Είπα "τουλάχιστον". 0,9% είναι o φυσιολογικός (ισοτονικός) ορός, 0,7% (διόρθωση, 7%) είναι ο υπερτονικός ορός (που στο ΕΚΑΒ σας το έμαθαν υποθέτω...) o οποίος επίσης είναι για ενδοφλέβια χρήση. Μικρότερα ποσοστά περιέχονται σε πολλά αποστειρωμένα φαρμακευτικά υλικά και σε υπερτονικούς ορούς κυρίως για χρήση νεφοποιητές.

Και ναι, το WFI συνήθως περιέχει άλατα (έτσι αποστειρώνεται) όπως και άλλα συστατικά/πρόσθετα. Είναι επεξεργασμένο για να έχει συγκεκριμένα χαρακτηριστικά, ακόμα και για να είναι αντιπυρετικό - όχι για να είναι απεσταγμένο. Ακόμα και όταν δεν είναι αποστειρωμένο ή αντιβακτηριδιακό, έχει πρόσθετα. Μην ξαναλέμε τα ίδια. Άλλο αποστειρωμένο, άλλο απεσταγμένο, άλλο απιονισμένο.

Σωστά, όλα τα (καλά) ψυκτικά υγρά έχουν κάποιο πρόσθετο για αποφυγή προβλημάτων. Βλέπεις και ένα απεσταγμένο νερό το πιο πιθανό είναι πως δεν θα παραμείνει απεσταγμένο επ'άπειρον. Το οποίο σημαίνει ότι ούτε καν το απιονισμένο/απεσταγμένο νερό είναι η βέλτιστη λύση, πόσο μάλλον το να βάζει κανείς οτιδήποτε περάσει από την κεφαλή του...

Τι άσχετα πράγματα κάθομαι και εξηγώ σε τεχνολογικό φόρουμ Θεέ μου...:que:...

Link to comment
Share on other sites

0,7% είναι ο υπερτονικός ορός

0,7% είναι ο υπερτονικός ορός.

Εισαι σιγουρος?Γιατι εγω αλλα ξερω.Ο υπερτονικος ειναι 7% οχι 0,7% δες και εδωΗ έρευνα σχετικά με τον Υπερτονικό Ορό

Επισης ξερω οτι καθε γιατρος για μια συγκεκριμενη παθηση θα σου δοσει και διαφορετικη λυση:P.Αυτο το μας ειπε γιατρος στο ΕΚΑΒ παλι.

Καλα τωρα ενταξει η βαρκα πηγε οχι απλα απεναντι αλλα εκατσε και για τσιπουρα:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Εισαι σιγουρος?Γιατι εγω αλλα ξερω.Ο υπερτονικος ειναι 7% οχι 0,7%

Επισης ξερω οτι καθε γιατρος για μια συγκεκριμενη παθηση θα σου δοσει και διαφορετικη λυση:P.Αυτο το μας ειπε γιατρος στο ΕΚΑΒ παλι.

Καλα τωρα ενταξει η βαρκα πηγε οχι απλα απεναντι αλλα εκατσε και για τσιπουρα:hehe:

Σωστά, 7%, typo. :) Άλλο είχα στο μυαλό μου...ή τα μυαλά μου αλλού. To ειρωνικό είναι ότι ο υποτονικός ορός του 0,7% μπαίνει συνήθως για θεραπεία βλαβών του εγκεφάλου. Anyway. Το πολύ πολύ να βάλω εγώ έναν....

Η πρώτη συμβουλή του γιατρού είναι "μην παίζεις με τα φάρμακα". :) Οπότε βάλτε υγρά για συστήματα ψύξης και αφήστε τους παλαβούς πειραματισμούς με ιατρικά υγρά...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now