JC_Denton

Οι τιμές των Intel Bloomfield θα ξεκινούν από τα 316 δολάρια

Recommended Posts

[wrapleft]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/547c429f960f85.jpg[/wrapleft]Πλέον λίγοι είναι αυτοί που ασχολούνται με τους υπολογιστές και δε γνωρίζουν για τη νέα γενιά επεξεργαστών της Intel, με το όνομα Nehalem. Όπως έχουμε πει και σε προηγούμενες ειδήσεις, οι πρώτοι επεξεργαστές της σειράς αυτής θα είναι οι Bloomfield, που απευθύνονται στην αγορά των Server και του High-End/Extreme Desktop, ενώ αναμένονται περίπου στο τέλος του 2008.

Το τεστ που πραγματοποίησε το Anandtech είναι πρόσφατο στη μνήμη μας, με τις μεγάλες διαφορές που φαίνεται να έχουν οι Nehalem σε σχέση με τους σημερινούς Penryn. Μέσα σε αυτό το συγκριτικό, ο επεξεργαστής που δοκιμάστηκε ήταν ένας Bloomfield στα 2.66 GHz (20 x 133 ΜΗz), αλλά υπήρξαν και αναφορές για επεξεργαστές στα 2.93 GHz (22 x 133 MHz) και στα 3.2 GHz (24 x 133 MHz).

Σήμερα λοιπόν, το Hardware-Infos έβγαλε στη δημοσιότητα ένα διάγραμμα που κατηγοριοποιεί τους επεξεργαστές, αλλά περιέχει μια σημαντική λεπτομέρεια: την αναμενόμενη τιμή των Bloomfield CPU που θα βγουν στις αγορές το Q4 του 2008, που ξεκινάει από τα 316 δολάρια για το μικρότερο μοντέλο και φτάνει στα 999 δολάρια για τον (πιθανώς) Extreme επεξεργαστή της σειράς.

Σίγουρα τα νέα αυτά ευχαρίστησαν αρκετούς που βλέπουν πως οι τιμές δεν αυξήθηκαν σε σχέση με αυτές που είχαν οι Core όταν πρωτολανσαρίστηκαν, ενώ το μόνο βέβαιο είναι πως θα συζητηθούν πολύ.

To διάγραμμα του Hardware-Infos:

1212705399935a546f03mx9.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ο μικρός ξεκλείδωτος που θα είναι στα 2.66, όσο ο σημερινός 9450, θα έχει 316$ ? Κάτω από 300? ? Πολύ δυνατό χτύπημα στην AMD και καλό για την τσέπη μας.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βλέπω αυτό το 133 MHz και το φαντάζομαι να πηγαίνει...στα 200++ και είμαι έτσι :D

Πραγματικά, δε θα φτάσουν οι 45nm Phenom να κάνουν ζημιά...

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που clock2clock είναι πάνω κάτω ίδιοι ή λίγο χειρότεροι από τους Penryn, δε νομίζω να κάνει και τόσο μεγάλη διαφορά η DDR3. Μπορεί τα 45nm να τους κάνουν να κλοκάρουν ψηλότερα, οπότε θα φτάσουν τους Penryn.

Τους Nehalem, πως θα τους φτάσουν? Αν κλοκάρουν ειδικά...το βλέπω πάλι στα μπλε να ντυνόμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Αλλου θέλω να καταλήξω.

Ότι μεγάλο μέρος της διαφοράς επιδόσεων penryn με nehalem είναι ο IMC στα DDR3 που έχουν κυριολεκτικά μπουκώσει απ το FSB.

Όπως το βλέπω και οι phenom θα έχουν ανάλογη αύξηση στις επιδόσεις με την μετάβασε σε DDR3.

Κάτσε να δούμε που θα κλοκάρουν οι nehalem>

Γιατί τους κόβω από 133mhz htt να πηγαίνουν ζόρια 200 :hehe:

Και να δούμε τι θα κάνουν στα sub.

Το μόνιμο πρόβλημα των Α64 στα sub ήταν ο IMC και μπορεί αυτό να κρατούσε το κλόκια των A64 πίσω.

Σύντομα θα μάθουμε :)

Link to comment
Share on other sites

α)

Ότι μεγάλο μέρος της διαφοράς επιδόσεων penryn με nehalem είναι ο IMC στα DDR3 που έχουν κυριολεκτικά μπουκώσει απ το FSB.

β)

Όπως το βλέπω και οι phenom θα έχουν ανάλογη αύξηση στις επιδόσεις με την μετάβασε σε DDR3.

Ακόμα και αν ισχύει το α , δε θα μπορεί να ισχύει το β αφού οι phenom δεν είχαν fsb για να είναι μπουκωμένοι, ούτε και θα τους ευνοήσει το τεράστιο latency των DDR3.

Σύντομα θα μάθουμε

Νομίζω πως ξέρουμε ήδη ότι clock for clock οι phenom είναι χειρότεροι από τους Core2 @ 65nm και σαφώς χειρότεροι από τους penryn. Τι ακριβώς θέλεις να δεις από μία σύγκριση με Nehalem;

Link to comment
Share on other sites

Όχου ρε φιλαράκι....γίνεσαι πολύ κουραστικός ώρες ώρες.

Όταν καταλάβεις τι εννοώ για τις DDR3 και τους phenom ιέλα πες μου.

clock to clock Οι Β3 είναι ίδιοι με τους 65nm.

Link to comment
Share on other sites

Όταν καταλάβεις τι εννοώ για τις DDR3 και τους phenom ιέλα πες μου.

Αυτό που ξεκάθαρα ΓΡΑΦΕΙΣ είναι ότι περιμένεις τους phenom να έχουν σημαντική αύξηση στις επιδόσεις από τις DDR3, κάτι το οποίο δεν τεκμηριώνεται από κανένα benchmark και review που αφορά την αρχιτεκτονική phenom. Αν δεν καταλαβαίνω κάτι, σε παρακαλώ να μου το εξηγήσεις.

clock to clock Οι Β3 είναι ίδιοι με τους 65nm.

Και αυτό δεν προκύπτει από benchmarks. O 2.5GHz Β3 καταφέρνει να κερδίζει μια μικρή μειοψηφία από benchmarks τον Q6600 (2,4 GHz 65nm). Στα περισσότερα όμως χάνει με διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα αν εσύ δεν καταλαβαίνεις την υπεροχή των DDR3 έναντι των DDR2 και υπολογίζοντας ότι οι DDR2 ποτέ δεν τερματίσανε το FSB απότε η μετάβαση σε DDR3 δεν φάνηκε τόσο πολύ λόγο του μπουκώματος του FSB και ότι οι phenom επειδή ΔΕΝ έχουν fsb θα γίνει αισθητη η διαφορά...... τοτε....

μαγκιά μου να πιστεύω ότι θέλω.

ΤΕΛΟΣ.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά δε νομίζω να είναι μόνο θέμα μνημών. Αν ήταν έτσι, οι Phenom με DDR2, που θα εκμεταλλεύονταν όλο το bandwidth, θα ήταν σαφώς μπροστά από τους Core (το FSB των Core ρίχνει ένα τοίχο ΝΑ στις DDR2, οι Phenom όμως όχι).

Βλέπουμε όμως ότι κάτι τέτοιο δε συμβαίνει, η παλιά αρχιτεκτονική των Core βγαίνει μπροστά...

Για ποιο λόγο να πιστέψω ότι θα έχουν ΤΟΣΗ βελτίωση τα Phenom με DDR3? Ειλικρινά, δεν ελπίζω...:(

Link to comment
Share on other sites

Δες στην είδηση που έβαλα εδώ. Το 1600MHz FSB, που είναι ένα κλασικό FSB που χρησιμοποιούμε στους Core (άντε να παει στα 2000MHz ένας απλός o/cer για 24/7), είναι ακριβώς το bandwidth που έχουν οι 800άρες DDR2. Αν τα νούμερα αυτά είναι σωστά, ναι, το FSB περιορίζει τις DDR2 και μάλιστα πολύ. Πόσο μάλλον τις DDR3.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, κάνεις λάθος.

Το fsb@1600MHz δίνει peak bandwidth 12,8 GB/s.

Οι DDR2@800ΜΗz έχουν peak bandwidth 6,4 GB/s

Οι DDR3@1600 έχουν peak bandwidth 12,8 GB/s

Σε καμία περίπτωση η αρχιτεκτονική Core2 δεν έχει bottleneck στο FSB τουλάχιστον μέχρι 4 πυρήνες. Από 4 και πάνω ξεκινούν τα προβλήματα, με bottleneck στα 2-way συστήματα και πλήρη αδυναμία της Intel για 4-way συστήματα. Αυτός ακριβώς είναι ο λόγος για τον οποίο η Intel προχώρησε σε IMC.

Y. Γ. : Το hypertransport v2 της ΑΜD δίνει αυτή τη στιγμή 22,4GB/s , αλλά όπως όλοι γνωρίζετε, προκοπή δεν είδε.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now