veteran90

Βοήθεια για overclock FX-6100

Recommended Posts

Γεια σας παιδιά. Χρειάζομαι μια βοήθεια για overclock στο νέο μου σύστημα.

Το σύστημα μου :

Cpu: FX-6100

Mobo: Asus M5A99x_Evo

Ram: Corsair Vengeance 8GB DDR3-1600 Kit

Gpu : Ati Sapphire 4870

Μητρική-cpu και ram είναι αγορασμένες πριν 2 μέρες. Προσπάθησα να ανεβάσω συχνότητα αλλα δεν περνάει το stability test με το prime.

Επίσης να αναφέρω πως δεν είμαι stable ούτε με το Tpu της Asus ενεργοποιημένο το οποιο μου πήγε στα 3.8ghz την cpu.

Όποιος γνωρίζει κάτι θα ήθελα την βοήθειά του γιατί είμαι νέος στο overclocking.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω εμπειρία με τους FX αλλά αν δεν κάνω λάθος ο δικός σου έχει μόνο συγκεκριμένες τιμές multiplier, δεν είναι πλήρως ξεκλείδωτος. Με αυτές και μόνο πρέπει να παίξεις γιατί δεν αντέχουν μεγάλες διαφορές στο hypertransport. Αν παίζοντας με αυτές δεν έχεις σταθερότητα από πριν τα 4.0GHz, είτε οι μνήμες έχουν ρυθμιστεί λάθος ή είσαι ΠΟΛΥ άτυχος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω εμπειρία με τους FX αλλά αν δεν κάνω λάθος ο δικός σου έχει μόνο συγκεκριμένες τιμές multiplier, δεν είναι πλήρως ξεκλείδωτος. Με αυτές και μόνο πρέπει να παίξεις γιατί δεν αντέχουν μεγάλες διαφορές στο hypertransport. Αν παίζοντας με αυτές δεν έχεις σταθερότητα από πριν τα 4.0GHz, είτε οι μνήμες έχουν ρυθμιστεί λάθος ή είσαι ΠΟΛΥ άτυχος.

Απο οτι κατάλαβα δεν μπορεί να σταθεροποιηθεί η ταση που δίνω. Του δίνω 1.4 και στο cpu-z δεν ειναι σταθερή και δεν φτάνει τα 1.4v . γνωρίζεις κατι γι αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Βαλε το CPU Voltage στο 1.4v και ανέβαζε το CPU Multiplier, κλίσε το Turbo και δες μέχρι που θα φτάσει.

Έχεις κάποιο aftermarket Cooler η το Default ??

Είμαι με το Default Cooler. Του δίνω 1.4v αλλά το cpuz λέει οτι να ναι..

Το turbo κλείνει απο το διακόπτη TPU έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι κατάλαβα δεν μπορεί να σταθεροποιηθεί η ταση που δίνω. Του δίνω 1.4 και στο cpu-z δεν ειναι σταθερή και δεν φτάνει τα 1.4v . γνωρίζεις κατι γι αυτό?

Καλά, η μέτρηση του CPU-Z δεν είναι και πάρα πολύ επιστημονική, ενδεικτική είναι. Αν δίνεις 1.4 και ας πούμε παίζει στα 1.38, δώσε εσύ 1.425/1.45 για να το φέρεις. Όχι πως φταίει αυτό, τα 0.02V δεν είναι το χάος.

Με την μαμά ψύκτρα όμως που είσαι μην περιμένεις και πάρα πολλά. Αλλά τα 4ghz πρέπει να τα έχεις με σωστές ρυθμίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλά, η μέτρηση του CPU-Z δεν είναι και πάρα πολύ επιστημονική, ενδεικτική είναι. Αν δίνεις 1.4 και ας πούμε παίζει στα 1.38, δώσε εσύ 1.425/1.45 για να το φέρεις. Όχι πως φταίει αυτό, τα 0.02V δεν είναι το χάος.

Με την μαμά ψύκτρα όμως που είσαι μην περιμένεις και πάρα πολλά. Αλλά τα 4ghz πρέπει να τα έχεις με σωστές ρυθμίσεις.

Μήπως έχεις κάποιες ενδηκτικές ρυθμίσεις για το UEFI BIOS?

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχεις κάποιες ενδηκτικές ρυθμίσεις για το UEFI BIOS?

Εγώ δυστυχώς όχι, όπως είπα και παραπάνω δεν έχω πολύ εμπειρία με το σύστημά σου. Αλλά όλο και κάποιος θα έχει.

Ενδεικτικές ρυθμίσεις πάντως δεν υπάρχουν. Βάλε τα όλα χειροκίνητα στις ονομαστικές τιμές των κατασκευαστών, βάζεις 1.4V τάση επεξεργαστή και μετά ξεκινάς να ανεβάσεις τον πολλαπλασιαστή ως εκεί που είσαι σταθερός. Αυτή είναι η πιο απλή προσέγγιση.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δυστυχώς όχι, όπως είπα και παραπάνω δεν έχω πολύ εμπειρία με το σύστημά σου. Αλλά όλο και κάποιος θα έχει.

Ενδεικτικές ρυθμίσεις πάντως δεν υπάρχουν. Βάλε τα όλα χειροκίνητα στις ονομαστικές τιμές των κατασκευαστών, βάζεις 1.4V τάση επεξεργαστή και μετά ξεκινάς να ανεβάσεις τον πολλαπλασιαστή ως εκεί που είσαι σταθερός. Αυτή είναι η πιο απλή προσέγγιση.

Τώρα του έδωσα 1.4v τάση επεξεργαστη. Με 20multi X 200fsb . Θα τρέξω prime για να δω stability.

Link to comment
Share on other sites

Αυτη τι στιγμη ειμαι με 1.4v, multi 21 και fsb 200. Περασα με επιτυχια το IntelBurnTest στο very high. Βέβαια είχα 85 βαθμούς το υψηλότερο με Default Cooler. Είναι πολύ τάση ?

Link to comment
Share on other sites

Ναι ζοριστηκε αλλα αντεξε. αλλα έγινε κατι περιεργο. Ετρεχα το prime για μιαμιση ωρα και έπαιζα LoL ταυτόχρονα και δεν έσβησε ουτε μπλε οθόνη. Μετά το αφησα μονο του να τρέχει prime και γυρισα και ειχε κανει reboot. Γι αυτο έχεις να πεις κάτι? τι φταίει?

Link to comment
Share on other sites

Ναι ζοριστηκε αλλα αντεξε. αλλα έγινε κατι περιεργο. Ετρεχα το prime για μιαμιση ωρα και έπαιζα LoL ταυτόχρονα και δεν έσβησε ουτε μπλε οθόνη. Μετά το αφησα μονο του να τρέχει prime και γυρισα και ειχε κανει reboot. Γι αυτο έχεις να πεις κάτι? τι φταίει?

Είτε πέρασε το thermal limit (δεν είναι και πολύ επιστημονικό να αφήνεις επεξεργαστή να βαρά 100 βαθμούς) ή απλώς κόλλησε την ώρα που έτρεχε το Prime και έκανε reboot (instability).

Δεν μπορείς να δουλέψεις σε τέτοιες συνθήκες με μαμά ψύκτρα. Ο επεξεργαστής μία χαρά δείχνει να αντέχει μα πάρε μία ψύκτρα της προκοπής.

Link to comment
Share on other sites

Είχες βγάλει το Turbo ?? Δεν νομίζω να ανεβάζει τόσο πολύ στα 4GHz

Με κλείστα ολα τα auto ολα manual αλλα απο οτι φάνηκε δεν είμουν stable. Αν και ειπα παραπανω πως επαιζα και ετρεζα prime για δυο ωρες..και μολις εκλεισα το game και ετρεξα μονο prime εκλεισε το pc...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now