barfastic

Ψαχνω ISP.... Ιδεες;

Recommended Posts

Ειμαι με την forthnet και δεν ειμαι ευχαριστημενος καθολου.

Απο ταχυτητες, ειναι ΟΚ, αλλα δεν εχω σταθεροτητα... Τον τελευταιο μηνα πεφτει συνεχια η γραμμη, πραγμα πολυ σπαστικο....

Εχετε να προτεινετε κατι;

Link to comment
Share on other sites

Mike εγώ Αθήνα έχω HOL και είμαι πολύ ευχαριστημένος πάντως. Λιβαδειά όμως έχω connx και απλά δεν παίζεται. Ισως επειδή είναι μικρή πόλη και αποστάσεις από το κέντρο είναι επίσης μικρές.

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο ( λέμε τώρα ) πας σε ΟΤΕ.

Δυστυχώς ή ευτυχώς, ιδανικά ή ειρωνικά, έχουνε το καλύτερο tech support και τους γρηγορότερους χρόνους αποκατάστης βλαβών.

Το ότι "πέφτει η γραμμή" σου εννοείς ότι αποσυγχρονίζει το modem/router ? ( δηλαδή αναβοσβήνει το λαμπάκι εν ονόματι Link ή DSL ή Sync ? )

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς παρεξήγηση ολα αυτα δεν μου λένε κάτι! Εχω ασχοληθεί πάρα πολύ με το adsl και εχω και μεγάλη εμπειρία λόγο δουλειάς. Οπότε θέλω τεκμηριωμένες απόψεις με στατιστικά γραμμης κτλ. Μπορεί πχ να έχεις hol και να έισαι 200m απο το dslam οπότε οτι και να είχες κομπλέ θα έπαιζε ;)

Κατά την άποψη μου η σειρά προτεραιοτητας isp έιναι:

OTE --> ON --> HOL --> CYTA --> WIND --> FORTHNET

Γενικά σίγουρα θα βγουν κάποιοι και θα πούν, μα εμένα παίζει κομπλέ η forthnet και η wind....και παλι θα πώ κομπλε σε σχέση με τι? με τα στατιστικά της γραμμής? η κομπλέ οτι απλά εχω νετ, το θεμα ειναι ο isp να ανταποκρίνετε στις δυνατότητες τις εκάστοτε γραμμής! Γιατί δεν έχουμε όλοι τις ίδιες απαιτήσεις, εγώ πχ έχω 2x adsl και το upload ειναι full συνέχεια και δεν έχω κανένα prob ποτέ και ας ειμαι με 42 attenuation!!

Edited by mortisboy
Link to comment
Share on other sites

Connx τα τελευταία 6 χρόνια (από 1Μbit, σε 2, σε 4 σε 8 και τώρα 24άρα). Οι μόνες αποσυνδέσεις που είχα ήταν όταν άλλαζα ταχύτητα στην γραμμή.

Η γραμμή με 22 Attenuation συγχρονίζει στα 20.5Μbit και κατεβάζω με Download Manager με 2.25ΜΒ/s.

Link to comment
Share on other sites

Η Forthnet ειναι καλύτερα από ταχύτητες αλλά είναι χάλια από θέμα σταθερότητας λόγω της μικρότερης

εξωτερικής τάσης που έχουν οι γραμμές τις.

Πράγμα που δεν συμβαίνει στο δίκτυο του ΟΤΕ, οπότε ΟΤΕ λόγω του ότι συνδυάζει και τα 2, αν

και είναι ακριβότερα.

Αν έχεις Νova συμφέρει πάντως να μείνεις forthnet

Link to comment
Share on other sites

Connx τα τελευταία 6 χρόνια (από 1Μbit, σε 2, σε 4 σε 8 και τώρα 24άρα). Οι μόνες αποσυνδέσεις που είχα ήταν όταν άλλαζα ταχύτητα στην γραμμή.

Η γραμμή με 22 Attenuation συγχρονίζει στα 20.5Μbit και κατεβάζω με Download Manager με 2.25ΜΒ/s.

that's what i'm talking about.....αστεράκι γραμμή σε σωστό provider :T:

Link to comment
Share on other sites

Εγω με ΟΝ ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος. Συγχρονιζω στα 16.5 με 25 att σταθερα. Αποσυνδεσεις σπανιοτατα. Πολυ καλυτερα απο Τελλας που ειχα παλιοτερα και απο την HOL που εχουν οι απο κατω που τους κλειδωνει στα 9 με αποσυνδεσεις.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ με HOL τώρα 5 χρόνια είμαι απολύτως ευχαριστημένος. Είχα 6 μήνες forthnet (όλοι κάνουμε λάθη) και πριν από αυτό τα πρώτα Conn-X του ΟΤΕ (τότε με 384kbps όλα ήταν περίφημα...).

Link to comment
Share on other sites

Εγω με ΟΝ ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος. Συγχρονιζω στα 16.5 με 25 att σταθερα. Αποσυνδεσεις σπανιοτατα. Πολυ καλυτερα απο Τελλας που ειχα παλιοτερα και απο την HOL που εχουν οι απο κατω που τους κλειδωνει στα 9 με αποσυνδεσεις.

σωστός...tellas=wind=the worst....κι εγώ με on είμαι και δεν έχω κανένα προβλημα παρολο που ειμαι 3km απο το dslam, οτι αλλο ειχα δοκιμάσει (εκτός ΟΤΕ) ήταν απλά fail...και το καλο είναι οτι απο το my on έχει διαφορες ρυθμίσεις και μπορείς να φέρεις την γραμμή στα μέτρα σου ;)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι με forthnet εδώ και τρία χρόνια και τον τελευταίο χρόνο χωρίς καθόλου αποσυνδέσεις.

Απόσταση γύρω στα 700 m από το dslam, με attenuation 13 και κλειδώνει στα 21600.

Κανένα παράπονο.

Link to comment
Share on other sites

Έχει καεί η γούνα μου εμένα με το Internet, πολλοί από εσάς το ξέρετε ήδη, ή έχετε παρακολουθήσει τα παλιότερα σήριαλ που έμενα ως και 10ήμερα χωρίς internet. Έχει καθαρά σχέση με την περιοχή που μένεις, το modem που έχεις, το line attenuation και το SNR Margin.

Προσωπικά θα σου προτείνω OTE Conn-X. Για ποιο λόγο;

Στην περιοχή που μένω στο Ρέθυμνο, είχαν όλοι ανέκαθεν πρόβλημα με οποιαδήποτε εταιρεία γιατί βρισκόμαστε μακριά από το DSLAM. Όσοι έφυγαν από ΟΤΕ και πήγαν σε CYTA ή Wind, όσες φορές είχαν disconnects δεν κατάφεραν να βγάλουν άκρη με το tech support. Αντίθετα με τον OTE, μπορεί να τρως disconnects, αλλά τουλάχιστον το tech support τους είναι καλύτερο, όπως εξάλλου λέει και ο Βασίλης.

Θα σου πω όμως πότε βρήκα την υγειά μου. Όταν από το Baudtek modem πήγα σε ένα Thomson 585, που θεωρείται ένα από τα καλύτερα modems για ζόρικες γραμμές. Όταν το Baudtek αντιμετώπιζε προβλήματα λόγω χαμηλού SNR, δεν μπορούσε να συγχρονίσει με τίποτα και έτρωγα disconnect. Το Thomson όμως συγχρονίζει ακόμα και στα ζόρικα χαμηλά, απλά ρίχνει την ταχύτητα αισθητά. Και πάλι όμως είναι καλύτερο γιατί δεν με αφήνει χωρίς Internet.

Εκτός βέβαια αν μένεις σε περιοχή όπως την δικιά μου, που ο ΟΤΕ κάνει εργασίες συντήρησης σε απόσταση 4 χιλιόμετρα από το σπίτι μου και αποφάσισαν να μας αφήσουν 5 ημέρες χωρίς σταθερό και Internet :hehe:

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ hol έχω, 24άρα. Εδώ στην Αχαΐα έχει καλό σχετικά internet (ειδικά παραλιακά που είμαι), συγχρονίζει στα 12 με attenuation στο κατέβασμα 28.8, δε θυμάμαι την απόσταση από το dslam, αλλά μου είναι αρκετά.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με το ιντερνετ εχω καποιες αποριες :

1)Ποια ειναι η διαφορα στο καλωδιο adsl αν ειναι 2πιν ή 4πιν ποιο ειναι καλυτερο?

2)Το καλωδιο ρευματος του μοντεμ/ρουτερ ειναι προτιμωτερο να ειναι συνδεδεμενο πανω στο πολυμπριζο ή καλυτερα κατευθειαν στην μπριζα(ακομη και με ενα Τ).

3)Αναμεσα στο μοντεμ/ρουτερ και το αδσλ δεν χρειζεται σπλιττερ αν δεν εχεις τηλεφωνο εκει σωστα?κανονικα το φιλτρο οπου εχεις τηλεφωνο.(και οτι αλλο χρειαζεται δεν ξερω περισσοτερα)

4)Εγω πχ που ειμαι στην 4νετ αμα τους παρω τηλεφωνο και τους πω να με ριξουν το σνρ απο 8 που ειναι τωρα πχ στα 6 γινεται?

5)Γιατι καποια μοντεμ συγχρονιζουν/κλεδωνουν πολυ ποιο γρηγορα απο καποια αλλα(πχ το netfaster iad (hol) με το thomson tg585v8 (που κανει μια ωρα,τροπος του λεγειν...).

Link to comment
Share on other sites

Το Line Attenuation το βρίσκεις στα details του DSL connection. Στο Baudtek που είχα παλιά το λέει στο 192.168.1.1 στην καρτέλα Status κάτω κάτω. Στο Thomson είναι στο 192.168.1.254 στην καρτέλα Broadband Connection ---> DSL Connection ---> Details.

Βάλε εδώ το Downstream Line Attenuation και βρίσκεις πόσο μακριά είσαι από το DSLAM κατά προσέγγιση. Από ΟΤΕ μου έχουν πει ότι είμαι ~3.5 χιλιόμετρα και στου adsl το calc με δείχνει στα ~3.3 χιλιόμετρα.

http://www.hwbox.org/features/adsl_calculator.php

Χαχαχα δεν ξέρω γιατί το κάνει το box αυτό και μου αλλάζει το link. Εκεί που λέει hwbox.org βάλε dslgr.com με ένα a μπροστά :P

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

attenuation είναι επί της ουσίας η εξασθένηση του σήματος από την ¨"μια άκρη του καλωδίου" ( στο DSLAM @ Αστικό Κέντρο ) και την άλλη άκρη ( το σπίτι μας δηλαδή ).

Η εξασθένιση είναι περίπου 13.5db / km καλωδίου ( +/- 0.5db ανάλογα την παλαιότητα του καλωδίου, κλπ ) [ παίζουνε μπάλα και άλλοι παράγοντες φυσικά ]

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now