jim_600v

Τροφοδοτικό Laptop

Recommended Posts

χαιρετώ το φορουμ :)

Μετα απο πολλά χρονια τα εφτυσε ο φορτιστης του laptop μου ACER 5920g και βρηκα αυτον NILOX UNIVERSAL 90W NOTEBOOK POWER ADAPTER 15V-24V 9PINS - NOTEBOOK ACCESSORIES - E-SHOP.GR

το θεμα ειναι οτι το acer εχει φορτιστη που βγαζει 19V 4.74A ενω αυτος του λινκ για acer δινει 19v 3.42A, ενω για καποια αλλα λαπτοπ δινει κανονικα 19v 4.74A

Αμα τον αγορασω λετε να υπαρξει προβλημα ? Επισης να πω οτι το λαπτοπ δουλευει συνεχεια με τον φορτιστη επανω μιας και η μπαταρια του αντεχει το πολυ 15λεπτα.

Οποιαδηποτε βοηθεια ευπροσδεκτη :D

Link to comment
Share on other sites

Not so sure... αν ο προηγούμενος έδινε 19V x 4.74A (90Watt) και το laptop χρησιμοποιούσε όλη την παρεχόμενη ισχύ τότε με τον νέο της ίδιας τάσης αλλά 3.42A (65Watt) θα έχεις από υπερθέρμανση του μετασχηματιστή μέχρι και κάψιμο του.

Κάνω κανένα λάθος στον συλλογισμό μου; Εκτός αν παίζουν τεράστιες ανοχές...

Link to comment
Share on other sites

Θα δουλέψει κανονικά. Είναι 90W τροφοδοτικό οπότε στα 19V μπορεί να δώσει ως 4,74Α, όπως και το αναφέρει για ορισμένα μοντέλα. Την περιγραφή έχουν ελλειπή.

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειχα δοκιμασει να βαλω το φορτιστη απο το notebook στο λαπτοπ που ειχαν διαφορα πολλων watt και να φανταστειτε οταν ηταν κλειστο φορτιζε τωρα για 1 και κατι watt που λειπουν δεν φανταζομαι να μην δουλεψει

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now